Svaki peti rekreativac u teretani se dopinguje! Alarmantno istraživanje Antidoping agencije Srbije: Preti im šlog i srčani udar, agresija i depresija!
Zloupotreba nedozvoljenih suptanci može ozbiljno da ugrozi zdravlje rekreativaca i sportista, a i sa uzimanjem suplemenata treba biti na oprezu.
Najmanje svaki deseti a najviše svaki peti rekreativac koristio je doping prilikom treniranja, pokazalo je najnovije istraživanje Antidoping agencije Republike Srbije.
O rezultatima istraživanja, razlici između suplemenata i doping supstanci, zloupotrebi i neželjenim efektima za RTS je govorila prof. dr Milica Vukašinović Vesić, direktorka Antidoping agencije.
Antidoping agencija započela je prethodne godine istraživanje o suplementima i doping supstancama kod rekreativaca, zahvaljujući Ministarstvu sporta i Savezu za rekreaciju i fitnes.
Direktorka Antidoping agencije prof. dr Milica Vukašinović Vesić, ističe da je istraživanje sprovedeno u 14 gradova i oko 1.500 ispitanika i 62 teretane.
Rezultati su pokazali da najviše svaki peti vežbač u teretanama koristi doping supstance, a najmanje svaki deseti. Opseg godina je, kako ističe dr Vukašinović Vesić, problematičan za Srbiju jer je 40 odsto ispitanika u opsegu od 18 do 25 godina, a 80 odsto od 15 do 35 godina.
Prof. dr Milica Vukašinović Vesić naglašava da su te godine najosetljiviji period u razvoju mladog organizma, a uzimajući u obzir da su steroidi najčešće doping supstance, onima koji ih koriste reproduktivnost može biti ugrožena.
Negativne posledice dopingovanja
Anabolički steroidi i druge zabranjene supstance imaju negativan efekat na sve organske sisteme, uključujući reproduktivni sistem, centralni nervni i kardiovaskularni sistem, s rizikom od šloga i srčanog udara. Takođe, upotreba ovih supstanci može dovesti do promena na jetri pa i karcinoma, i promena na koži, objašnjava dr Vukašinović Vesić.
Prema njenim rečima, naročito je važno skrenuti pažnju na veoma zastupljene psihičke efekte i probleme, do kojih mogu da dovedu anabolički steroidi, a to je pre svega agresivnost koja može da pređe u depresiju, koja može da dovede do suicidalnih ideja i tako dalje.
Profesorka podseća da su veliki problemi koji mogu da nastanu zbog zloupotrebe supstanci koje su zabranjene u sportu i u rekreaciji.
Razlika između dopinga i suplemenata
Postoji razlika između dopinga i suplemenata. Suplementi su dodaci ishrani koji pomažu da se nadoknade nutrijenti koje ne dobijamo iz hrane, kao što su vitamini, minerali, ugljeni hidrati i proteini.
- S druge strane, postoje zabranjene doping supstance kao što su steroidi, hormon rasta, peptidni hormoni i diuretici. Diuretici se koriste u terapiji hipertenzije, ali ako se zloupotrebljavaju, mogu ozbiljno ugroziti zdravlje - dodaje dr Vukašinović Vesić.
Mladi najčešće koriste doping supstance kako bi povećali mišićnu masu i bolje izgledali. Profesorka je naglasila da se i prilikom upotrebe suplemenata treba posavetovati sa stučnim licima.
Mlađima koji ulaze u sport, važno je poručiti da izbegavaju zabranjene doping supstance. Saradnja između Antidoping agencije, Ministarstva unutrašnjih poslova i drugih institucija ima za cilj da minimizira zloupotrebu zabranjenih supstanci. U narednom periodu biće organizovana edukacija i kampanje koje će informisati javnost o štetnosti dopinga.
Kurir.rs/ RTS
"OVO SU MNOGO DOBRI RAZLOZI DA ME UBIJU" Vučić pokazao kakav je uspeh postigla Srbija, pa istakao: Uskoro će referendum ili izbori, tada olovkom menjajte vlast!