Slušaj vest

Dok se sa jedne strane i dalje potenciraju tradicionalne uloge, s druge su kao imperativ nametnuti moderni trendovi. Od žena se očekuje i da su uspešne u karijeri i da su ostvarene kroz porodicu i da su uvek sređene, ali i dobre domaćice.

Kako odoleti pritiscima, kako pomiriti ono što žena želi da postigne i kako uspeti da ne podlegnemo nametnutim standardima, neka su od pitanja na koja su pokušale da odgovore gošće Kurir televizije, Maja Jovanović, predsednica Nacionalne asocijacije za podršku i Anita Marković ispred Ženske solidarnosti.

366443_250207.01_05_35_14.Still004.jpg
Anita Marković Foto: Kurir Televizija

- Žene nisu istinski oslobođene. Njima je nametnuto da se tako osećaju, pre svega iz detinjstva, a kada uzmemo i stablo porodice vidi se da to traje vekovima i generacijama. Na ženi je najveća odgovornost, prema deci, suprugu, roditeljima, roditeljima supruga, jer se sve to svrstava u porodicu. Nije pravedno da sva odgovornost i obaveze padnu na ženska leđa - tvrdi Jovanović.

Ona kaže da majka ne može da se zameni, a da nakon porođaja svakako treba da bude posvećena deci, dok sa druge strane od nje se zahteva da i dalje radi kućne poslove u tom osetljivom periodu.

- Majke u tom periodu same sebi nametnu zadatak i brinu se da neće biti dostojne tog zadatka. Vrlo je važna pomoć i razumevanje da u bračnoj zajednici odgovornosti su podjednake, nije sramota da suprug prostre veš i opere sudove. Problem nastaje kada majka supruga se umeša i kaže "ali, on kod mene u kući nije prao veš" - dodaje Jovanović.

Ona kaže da se mora dopustiti bračnom paru da se osamostale i da je nedopustivo porediti majku i snajku, jer se iz nerealnih očekivanja stvaraju i nerealni zahtevi, da nedelju dana nakon porođaja sređuje stan i kuva ručak.

- Tako može doći i do nasilja i manipulacije, gde muškarac ne zna kako da postupi u neslaganju supruge i majke pa dolazi do sukoba, nerazumevanja, psihičkog, fizičkog i verbalnog nasilja. Moramo osnažiti ne samo ženu, već brak kao instituciju.

Marković tvrdi da termin "tradicionalna žena" iz feminističke perspektive govori o patrijahalnom društvu u kome je muškarac dominantan, kao i obezvređivanje muške i ženske uloge:

366443_250207.01_08_19_02.Still005.jpg
Maja Jovanović Foto: Kurir Televizija

- Mi i dalje živimo u patrijahalnom društvu koje sprečava žene da žive slobodno, nemamo mogućnost izbora. Kada pričamo o nasilju, govorimo o tome kako da osnažimo ženu da izađe iz nasilja ili ostvari svoj pun potencijal. Ipak, šta je zaista bitno da radimo je da se bavimo društvom i to kako okolina podržava ženu.

Ona je kao deo problematike navela pre svega dilemu da li će žena moći da očekuje da se nakon porodiljskog vrati na svoj posao i da li će kao majka imati iste mogućnosti kao muškarci, a onda je rekla:

- Kada govorimo o oslobođenju žena, treba nam šira perspektiva i kakav je odnos čitavog sistema prema njoj.

 Jovanović kaže da iako se mnogi pozivaju na pathijahalno društvo i njegove vrednosti, ipak patrijarhat šalje potpuno drugačiju poruku, a to je da je porodica stub društva:

- Muškarac se nekada davno stavljao kao stub porodice jer je on bio stub porodice u egzistencijalnom delu, radio, lovio, radio na njivi, obezbeđivao hranu, dok je majka brinula o deci, garderobi, hrani... Ta tradicija je i dalje zastupljena u mnogim delovima Srbije, pa i u gradovima, ali to je jedna zdrava porodica koja se opredelila za taj način života bez da jedno ugrožava drugo.

Da li je feminizam ispunio svoje ciljeve? Marković tvrdi: Porodica zarobljava ženu Izvor: Kurir televizija

Ona je objasnila da to ne znači da je u pitanju loš brak ili zajednica, već se tu oslikava pravo izbora. 

Marković kaže da je previše prisutna romantizacija tradicije, takozvanih pravih vrednosti i porodice, a onda je rekla:

- Koliko žena trpi nasilje u porodici? Porodica zarobljava ženu, jer ona zbog uloge majke i supruge, čišćenja, karijere i familije ostaje bez vremena za sebe. Ja ne kažem da porodica ne treba da postoji ali moramo iskreno da govorimo o tome šta je potrebno kako bi porodica zaista bila zdrava. 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Treća faza feminizma u Srbiji: Da li moderni feminizam gubi fokus ili redefiniše svoje prioritete u vremenu globalnih izazova? Izvor: Kurir televizija