Slušaj vest

Prema najavi Ministrarstva prosvete od danas se u 97 odsto škola nastava odvija normalno, a 3 odsto njih ostaje u blokadi. Mnogi se ovog trenutka pitaju da li postoji plan za nadoknadu nastave i šta će biti sa prijemnim ispitom.

Od 1773 škola koliko ih ukupno postoji u predhodna tri meseca neke su držale nastavu normalno, u mnogim su časovi trajali 30 minuta u skladu sa zakonom o štrajku, a imamo i česte slučajeve u kojima deo nastavnika štrajkuje, a deo radi normalno, što je sagovornik za Kurir televiziju, Milorad Antić, potpredsednik Sindikata prosvetnih radnika Srbije i objasnio:

421677.00_00_56_10.Still002.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Onaj ko je radio 30 minuta vrlo lako će nadoknaditi, to je jedan čas, prečas i dovoljno je za đake 7 časova ne treba 8 ili 9 jer je nemoguće za učenike da izdrže 8 ili 9 časova, jedan čas da više časova ne može nijedan učenik da sedi u školskoj klupi. Pri izradi plana i programa, pri obnovi gradiva pri nadoknadi gradiva mora se konsultovati stručna služba - rekao je Antić.

Obzirom na činjenicu da se nastava različito odvijala plan nadoknade će najverovatnije sastavljati svaki direktora škole ponaosob, a najveći problem ostaje prijemni ispit.

- Veliki broj učenika osmog razreda radi raznorazne platforme i zadatke za prijemni ispit odnosno za malu maturu za srednju školu. Ono što je problem, problem su maturanti četvrte godine gimnazije i srednjih stručnih škola. Srednje stručne škole nisu u velikoj blokadi kao gimnazije, gimnazije su u većoj blokadi nego srednje stručne škole 4. godina. Ima tu srednjih stručnih škola takođe koje su u blokadi, pogotovo u Beogradu i u drugim većim gradovima, u manjim sredinama ne, ali u većim gradovima. Prema tome tu je strah, imate još dva meseca škole april i maj, kako će oni da završe godinu, kako će da završe maturski ispit - rekao je Antić.

Da li postoji plan nastave i šta će biti sa prijemnim ispitom ?! Antić objašnjava: "Maturanti četvrte godine su u problemu, ne znam kako će završiti" Izvor: Kurir televizija

 Sažimanje gradiva uz preporuku stručne službe bi prema mišljenju našeg sagovornika bilo jedino rešenje. Pitanje koje se nameće je na koji će način diskontinuitet u učenju uticati na đake?

Psiholog Snežana Anđelić, objasnila je za Kurir televiziju, na koji način će ovakvi noviteti uticati na decu.

- Nije to samo pitanje samo škole, učenja, znanja to je pitanje jedne psihološke sigurnosti i stabilnosti, jednog ritma koji deca imaju znači svaki dan znaju šta se dešava kad ujutru ustanem, spremim se, idem u školu, roditelji idu da rade, vraćam se iz škole to je taj jedan ritam koji oni imaju dnevni ritam rutina koji njima daje osećaj neke sigurnosti i stabilnosti - rekla je Anđelićeva i dodala:

421677.00_02_13_14.Still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

- U svim kriznim situacijama mi kao profesionalci koji se bavimo decom se trudimo da na sve moguće načine izbegnemo baš to da nam deca zapadnu u haos. Kada odaberete jednu profesiju vi onda gledate šta je interes onih sa kojima radite, znate kada ste hirurg bez obzira što imate pravo na protest što je vaše ljudsko pravo vi stavljate interes pacijenta iznad sebe.

Prema najnovijim informacijama probni prijemni ispit iz matematike je pomeren za 25. april, dok će iz maternjeg jezika i drugih predmeta biti u periodu između 22. i 30. aprila.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir.rs

Škola subotom ili produžena školska godina?!  Izvor: Kurir televizija