Ovako danas izgleda mesto slavne bitke na Košarama: Na zidu uniforma srpskog vojnika! Karaula okićena američkim, albanskim i zastavama OVK! (VIDEO)
Jedan Srbin je posetio nedavno karaulu Košare i kamerom zabeležio kako danas izgleda to mesto.
Jedan Srbin je posetio nedavno karaulu Košare i kamerom zabeležio kako danas izgleda područje gde se, pre 26 godina, odvijala jedna od najtežih i najslavnijih bitaka savremene srpske istorije!
Bitka na Košarama, ili pakao Košara, jedna je od najlegendarnijih bitaka u našoj istoriji.
Snage terorističke OVK, potpomognute snažnom artiljerijskom vatrom albanske vojske i avijacijom NATO, otpočele su kopneni napad na karaulu Košare u zoru 9. aprila 1999.
Karaula je sutradan zauzeta, ali osnovni neprijateljski cilj nije ostvaren. Vojnici Jugoslavije, iako malobrojna grupa, epskom hrabrošću i čojstvom, o kojima se i danas uči i priča, sprečili su njihov dalji prodor na sveto Kosovo i Metohiju.
Kako se vidi na snimku, zgrada, koja je nekad imala upadljivo lepu crvenu fasadu i koja je pre rata nosila epitet najlepše granične karaule Jugoslavije - danas je ruševina.
Tavanica i unutrašnji zidovi se raspadaju. Brojne rupe od metaka i gelera samo nagoveštavaju intenzitet borbi koje su se vodile.
A onda... Na spoljašnjim zidovima zastave. Albanske, američke i najbrojnije među njima - zastave tzv. OVK.
Na zidu se vidi i deo vojničke uniforme. Mediji su ranije pisali da je to maskirna košulja vojnika Vojske Jugoslavije.
Sve ovo predstavlja samo nagoveštaj teških borbi, istorijske nepravde i stradanja naših časnih vojnika za istinu i pokolenja.
Ovaj objekat ušuškan je u mir bukove šume i četinara, koji kriju tajnu. Nema šuma na Prokletijama krije i tone mina i kasetnih bombi koje su tu 1999. pale.
Pogledajte u galeriji kako danas izgleda karaula Košare.
Na karaulu Košare je, od odlaska naših snaga - do sada, malo koja srpska noga stala, ali deluje da je sve više ljudi zainteresovano da ovo mesto poseti.
Snimak sa Košara objavljen je na Tiktok nalogu "mb_taxi_km".
Bitka na Košarama se, podsetimo, vodila oko graničnog prelaza Rasa Košares na granici SR Jugoslavije i Republike Albanije između 9. aprila i 10. juna 1999, tokom NATO bombardovanja SRJ.
Kako danas izgleda karaula Košare možete pogledati u snimku ispod.
Podsetimo, bitka na Košarama, ili pakao Košara, bila je bitka između pripadnika Vojske Jugoslavije i pripadnika terorističke OVK, podržavane od strane regularne Vojske Albanije i NATO avijacije.
Bitka se vodila oko graničnog prelaza Rasa Košares na granici SR Jugoslavije i Republike Albanije između 9. aprila i 10. juna 1999, tokom NATO bombardovanja SRJ.
Cilj napada sa albanske strane (operacija Strela) bio je ostvarivanje kopnene invazije na Kosovo i Metohiju i presecanje komunikacije između jedinica VJ u Đakovici i Prizrenu.
Takođe, još jedan cilj je bio i zauzimanje šireg područja Metohije.
Posle teških borbi VJ je uspela da porazi napadača i spreči njegov prodor na Kosovo i Metohiju.
Pripadnici OVK uspeli su da zauzmu karaulu Košare zbog artiljerijske podrške Vojske Albanije, podrške NATO avijacije i malog broja vojnika VJ na tom području koji su morali da se povuku, ali su poraženi u njihovom planu kopnene invazije na tom pravcu uprkos podršci koju su imali.
Napd je počeo 9. aprila 1999, na Veliki petak, u 3 sata, kada je sa albanske strane u pravcu karaule Morina počela masovna artiljerijska vatra. To je bio "lažni" napad, kako bi se interventne jedinice Vojske Jugoslavije odvukle u tom pravcu, da bi se oko 4.30 časova vatra prenela na karaulu Košare, uz masovni napad pešadije terorističke OVK.
Vatra je bila otvorena od strane regularne Vojske Albanije prema pograničnim položajima VJ. U napadu su upotrebljavani topovi, haubice i minobacači i vatru su koordinisali jako dobro obučeni pripadnici francuske Legije stranaca.
U njoj je poginulo 108 pripadnika Vojske Jugoslavije - 18 oficira i podoficira, 50 vojnika, 13 vojnih obveznika, 24 dobrovoljca. Zvanični gubici OVK su više od 200 mrtvih.
Šta Srđan Nikolić, artiljerijski potpukovnik u penziji, kaže o legendarnoj bitke na Košarama, možete pročitati u vesti OVDE.
PREDSEDNIK VUČIĆ SE SASTAO SA AMBASADOROM JAPANA: Razgovor o bilateralnim odnosima, ekonomskoj saradnji, globalnim i regionalnim pitanjima