TREŠNJE POSTAJU LUKSUZ NA PIJACI! Cena zbog lošeg vremena skočila i preko 1000 dinara, a Srbija uvozi ovo voće iz Grčke!
Sa Preljinske baloge na gradsku pijacu u Čačku stižu prve trešnje, ne samo u Čačak već i u čitavu Srbiju. Sagovornik Kurir televizije, Miroljub Vilimanović, voćar iz baloge objasnio je zbgo čega su cene toliko visoke
Proteklih nekoliko dana na pijacama vidimo trešnje, ali zbog kasnog mraza ove godine - imaju visoku cenu – i do 1.000 dinara po kilogramu. Kakva je ponuda, a kakva potražnja u Čačku objasnili su sagovornici za Kurir televiziju.
Cena trešanja ovih dana u čitavoj Srbiji pa i u Čačku je broj jedan. Trešanja na čačanskoj zelenoj pijaci ima svega na jednom mestu i njihova cena je 1200 dinara za kilogram.
Pitali smo Čačane, koje je njihovo mišljenje za novonastale cene i da li su ove godine kupili trešnje:
- Premnogo zaista. Znam da ih je teško nabrati, ali zaista mnogo. Ovde je sve mnogo skupo, zaista. Mislim, standard nam je takav kakav je. Znači, cene su paprene. Ne znam kako ljudi uspevaju svojoj deci da kupe voće sezonsko;
- Mene ne brine zato što ih ne kupujem. Često puta postim;
- Mislim da nisu normalni uopšte. Te cene su nestvarne;
- Bez veze. Ne verujem da su ovo domaće trešnje, ja mislim da u Miokovcima nisu rodile trešnje;
- Neću kupovati trešnje po ovoj ceni;
Sa Preljinske baloge na gradsku pijacu u Čačku stižu prve trešnje, ne samo u Čačak već i u čitavu Srbiju. Sagovornik Kurir televizije, Miroljub Vilimanović, voćar iz baloge objasnio je zbgo čega su cene voća toliko visoke.
- Cena od 1200 dinara je zbog prolećnog mraza početkom aprila, tri mraza u zastoju su bila, poslednji mraz je bio minus 8 i izmrzla je sva trešnja, kajsija, čak i trešnja koja nije otvorila pupoljak, ona je smrzla od niske temperature.
Velimirović kaže da ćemo i za kasiju, ali i za drugo voće, ove godine očekivati visoke cene.
- I kajsija će biti oko hiljadu dinara, jer neće biti ni deseti deo za naše tržište koliko je trebalo. U Čačku nema nikakve. Trešnja koja se nalazi na pijaci je iz Grčke. Uvoze iz Grčke i to su male količine, u veleprodajama se može naći stotinjak, dvesta kila, svako jutro nema više. Tako da mušterije mogu samo uzeti jednu gajbicu, neko nijednu i tako je mali broj, nema ni za piljare, a kamoli za pijacu.
Trešnje neće biti jedino iznenađenje na našim pijacama, možemo očekivati da će i kajsija, a i drugo sezonsko voće biti po astronomsko visokim cenama, razlog je rani mraz, odnosno mraz u aprilu.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"VRAĆAMO SE NAJVAŽNIJIM I NAJBOLJIM STVARIMA - NAPRETKU SRBIJE" Vučić: Vreme za odgovornost dolazi, i to je, čini mi se, najbolja vest za građane Srbije