JAMAL: Zbirka knjiga o Srbiji i Srbima i na severu Sibira
Prethodno je u Beograd stiglo stotinu knjiga o Jamalsko-neneckom autonomnom okrugu
U Jamalsko-neneckom autonomnom okrugu, na dalekom severu Sibira, formirana je zbirka knjiga o Srbiji i Srbima zahvaljujući donaciji Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat. Prethodno je u Beogradu formirana zbirka Jamala, a upravo je u Beograd stiglo stotinu knjiga o ovom sibirskom regionu, kao i mnoštvo predmeta, stvorivši retku kolekciju u svetskim okvirima o ovom arktičkom regionu, koji je svetski značajan zbog bogatih nalazišta nafte i gasa.
Saradnja je započeta posetom guvernera Jamala Adligatu prošle godine, nastavljena je mojom posetom Jamalu, a najnoviju donaciju je uručila Lijana Hairulina, zamenica rukovodioca kancelarije Jamalske oblasti.
Zahvalnost
Saradnja s ruskim regionima uspostavljena je zahvaljujući nesebičnom i posvećenom angažovanju Natalije Klišenkove, atašea za kulturu Ambasade Ruske Federacije. Ovom prilikom Udruženje Adligat je uručilo posebnu nagradu - plaketu zahvalnosti Nataliji Klišenkovoj „za podršku kulturi u najtežim vremenima, za razvijanje prijateljstva među narodima“.
Jamal - region veliki kao devet Srbija kojim teče slavna reka Ob, čije su obale na najširem mestu jedna od druge udaljene čak 90 kilometara, jedan je od najbogatijih ruskih regiona i sedište „Gasproma“. Narodna biblioteka Jamala iz prestonice regiona, jednog od najvećih arktičkih gradova Saleharda, ostvarila je saradnju sa Adligatom i ovom prilikom poslala stotinak knjiga na poklon. Prethodno je Adligat poslao donaciju stotinu knjiga o Srbiji i srpske klasične književnosti ovoj biblioteci, kako bi se formirao srpski kutak.
Putovao sam dve godine po Rusiji i obišao 63 regiona. Tamo je svaka provincija kao što je drugde država - toliko je svaki region bogat istorijom, kulturom, prirodnim lepotama, ali ti regioni su prostraniji nego mnoge države. Ovaj projekat ne bi bio realizovan bez značajne podrške atašea za kulturu Ambasade Ruske Federacije Natalije Klišenkove.
Gospođa Klišenkova je više od atašea za kulturu. Ona je primer i uzor kako diplomata može i treba da radi. Sarađivali smo sa više od stotinu atašea za kulturu u prethodne dve decenije - nikad nismo radili sa osobom koja je posvećenija svom poslu, uvek pristupačna, iskrena i dobronamerna. Jednu važnu izložbu smo zajedno sređivali u ponoć. Takav odnos prema saradnicima, partnerima, radu, kulturi, takvo razumevanje i žrtvovanje za prave vrednosti, to je nešto što ćemo pamtiti.
Zahvaljujući njoj, naravno, uz podršku drugih saradnika u ambasadi, Adligat je realizovao više desetina poseta ruskih kulturnih delatnika, diplomata i društvenih radnika.
Podrška
Prošle godine je Adligat prikazao izložbu povodom 80-godišnjice oslobođenja Beograda, koja je otvorena u Predsedništvu na Andrićevom vencu, kad su javnosti prvi put prikazane retka ratna štampa, periodika i dotad nepoznate fotografije ruskih oslobodilaca. Deo izložbe je bio posvećen i junacima iz Jamala - Grigoriju Kalibabovu, borcu koji je poginuo oslobađajući Beograd 20. oktobra 1944. godine, i Nikolaju Šakurovu, veteranu koga sam imao priliku da upoznam tokom boravka u Salehardu.
U Zbirci Jamala u Muzeju knjige i putovanja već se nalaze mnoga čudesa: guverner Jamala je poklonio porcelanskog belog medveda koji je napravila jedna od najboljih fabrika porcelana na svetu, ona u Sankt Peterburgu, koja se ovim poslom bavi od 18. veka; tu su autentične narodne nošnje naroda Hanti, takođe poklon koji je stigao iz dalekog Sibira. U zbirci se mogu videti predmeti načinjeni od kostiju mamuta, šah od kostiju irvasa, knjige s potpisima značajnih pisaca, kao i Aleksandre Gorjačkine, jedne od najboljih šahistkinja planete.
Tako su povezana dva udaljena kraja sveta - Srbija i daleki Jamal, gde se odnedavno u određenim školama čak uči srpski jezik. Posetioci Adligatovog Muzeja knjige i putovanja će od sledeće nedelje u stalnoj postavci moći da pogledaju jamalsku zbirku.
Viktor Lazić
PREDSEDNIK VUČIĆ: Učinićemo sve da Srbiju ponovo podignemo na pobedničko postolje