EVO KOJI MINISTRI SU SE POZDRAVILI OD FOTELJA OD 2003. Troje dalo ostavke nakon skandala, dvoje nakon užasnih tragedija, jedan posle saobraćajke...
Ostavka Gorana Vesića jedna od desetak ostavki koje su podnete od 2003. godine od strane ministara.
Ova ostavka usledila je nakon tragedije u kojoj je u petak na Železničkoj stanici u Novom Sadu poginulo 14 i teško povređeno troje ljudi.
Vesić je juče na vanrednoj konferenciji za novinare istakao da ostavku podnosi kao odgovoran čovek koji želi da ličnim primerom pokaže da u današnjoj Srbiji postoji moralna odgovornost zbog strašne tragedije u Novom Sadu koja se dogodila u resoru na čijem je čelu.
"Ne mogu da prihvatim krivicu za smrt 14 ljudi, jer ni ja ni ljudi koji rade sa mnom nemamo ni trunku odgovornosti za tragediju koja se dogodila. Siguran sam da će to pokazati istraga, koju vodi nadležno Tužilaštvo. Prvi sam se odazvao pozivu za saslušanje, jer Ministarstvo na čijem sam čelu želi da se utvrdi odgovornost za nesreću koja se dogodila. Zašto ne mogu da prihvatim krivicu? Ministarstvo apsolutno nijednim svojim aktom nije moglo da utiče na projekat, kvalitet i nadzor radove na stanici u Novom Sadu. Ostavku podnosim kao odgovoran čovek koji želi ličnim primerom da pokaže da u današnjoj Srbiji postoji moralna odgovornost za takvu tragediju", izjavio je juče ministar.
Ministar prosvete u Vladi Ane Brnabić Branko Ružić je 7. maja 2023. godine podneo ostavku.
Ostavka je usledila nakon masovnog ubistva u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" koje je 3. maja 2023 počinio učenik te škole Kosta Kecmanović.
"U smiraj trodnevne nacionalne žalosti, kao odgovoran i vaspitan čovek, profesionalan u obavljanju svih dosadašnjih javnih dužnosti, kao roditelj i građanin Srbije doneo sam jedinu racionalnu i časnu odluku u ovim okolnostima", istakao je tada Ružić u ostavci .
On je naveo u obraćanju premijerki i da je upoznata sa činjenicom da je "ostavku ponudio momentalno onog dana kada se tragedija dogodila ".
Dušan Vujović
Dušan Vujović je u Nemanjinu 11 došao 2014, a iz nje otišao 2018. kada je podneo ostavku iz, kako je naveo, ličnih i profesionalnih razloga.
Vujović je kao nestranačka ličnost izabran za ministra privrede u aprilu 2014. godine. Od avgusta do rekonstrukcije u septembru, obavljao je i funkciju ministra finansija jer je to mesto ostalo upražnjeno odlaskom Lazara Krstića.
Za ministra finansija u kabinetu Aleksandra Vučića zvanično je izabran 3. septembra. Na istoj poziciji ostaje i u drugoj Vladi Aleksandra Vučića, kao i u Vladi Ane Brnabić, sve do 7. maja 2018. kada je podneo ostavku.
Lazar Krstić
Ministar finansija u kabinetu Aleksandra Vučića Lazar Krstić stupio je na funkciju 2. septembra 2013. godine. Ostavku je podneo za manje od godinu dana, 12. jula 2014. godine, a kao obrazloženje naveo je neslaganje sa premijerom u pogledu visine smanjenja plata i penzija.
Vučić je tada naglasio da njih dvojica dele vrednosti i zajedničku viziju, ali se neslaganje po tom pitanju pokazalo kao nepremostivo za Krstića.
Saša Radulović
Saša Radulović došao je, kao nestranačka ličnost a po preporuci tadašnjeg vicepremijera Aleksandra Vučića, na mesto ministra privrede u Vladi Ivice Dačića u postupku rekonstrukcije 2. septembra 2013. godine. Svega nekoliko meseci kasnije, 24. januara Radulović podnosi ostavku na mesto ministra. On je tvrdio da nijedna od pet mera iz ekonomskog dela ekspozea nije sprovedena.
Radulović je nedugo, po odlasku iz Vlade, formirao grupu građana, a kasnije i stranku "Dosta je bilo", sa kojom je uspeo da uđe u Narodnu skupštinu posle republičkih izbora 2016. godine, nakon čega su usledile različite turbulencije koje su postepeno smanjivale kako članstvo, tako i rejting DJB.
Žarko Obradović
Ministar prosvete u kabinetu Ivice Dačića podneo je ostavku nakon fijaska u kome su procureli testova za malu maturu u junu 2013. godine.
Božidar Đelić
Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Mirka Cvetkovića za evropske integracije, u avgustu 2011. godine izjavio je da će Srbija u decembru dobiti status kandidata za članstvo u EU, a da će, ako se to ne desi, on podneti ostavku.
Četiri meseca kasnije, Evropski savet 9. decembra odlučuje da će Srbija dobiti status kandidata, ali tek na proleće 2012, nakon čega je Đelić ispunio svoje obećanje i podneo ostavku na mesto potpredsednika Vlade.
Ljiljana Čolić
Ljiljana Čolić, nekadašnja ministarka prosvete i sporta u Vladi Vojislava Koštunice, podnela je ostavku 16. septembra 2004. godine. Iako se tih dana očekivalo da premijer zatraži ostavku, Čolić je to uradila samoinicijativno, što je Koštunica ocenio kao gest odgovornosti.
Za mandat Ljiljane Čolić vezuju se različite kontroverze, a najpoznatija jeste pokušaj isključivanja Darvinove teorije evolucije iz nastavnog programa za učenike osmog razreda, kako bi se dao prostor kreacionizmu.
Vest o „ukidanju Darvina“ u srpskim školama odjeknula je u stranim medijima, a ona je kasnije u više navrata objašnjavala da nije pokušala da „izbaci Darvina“.
Dragan Veselinov
Službeni džip tadašnjeg ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragana Veselinova, rano ujutro 15. aprila 2003. godine, udario je u taksi na uglu Beogradske i Njegoševe ulice u Beogradu, a usled sudara, jedna od prisutnih pešaka izgubila je život. Reč je o Katarini Marić, a džipom je upravljao Stevan Bakalov.
Mesec i po dana kasnije, 29. maja 2003, Veselinov je podneo ostavku na mesto ministra u Vladi Zorana Živkovića.
Kurir.rs
Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Mirka Cvetkovića za evropske integracije, u avgustu 2011. godine izjavio je da će Srbija u decembru dobiti status kandidata za članstvo u EU, a da će, ako se to ne desi, on podneti ostavku.
PREDSEDNIK VUČIĆ OBJAVIO VAŽNU VEST ZA PENZIONERE: Gledaćemo da uvećane penzije svima legnu do 6. januara!