VUČIĆ I ŠOLC TRASIRALI SARADNJU ZA BUDUĆNOST: Srbija na ekonomskom i političkom dobitku!
Ako imamo dobre odnose sa Nemačkom, možemo da rešavamo povoljnije po nas one probleme koji su pod osmatračnicom međunarodnih faktora, ocenjuju sagovornici Kurira
Srpsko-nemački odnosi dobili su novi impuls nakon razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kancelara Nemačke Olafa Šolca u utorak u Frajbergu. Kada je u fokusu podizanje saradnje na nivo strateške, onda Srbija može računati da će, osim ekonomske dobiti, imati i političku korist, jer je reč o najjačoj ekonomiji u Evropi, ali i politički najuticajnijem igraču u EU, ocenjuju sagovornici Kurira.
Litijum i poverenje
Milovan Božinović, koji je bio ambasador u Nemačkoj, kaže za Kurir da je svaki susret s nemačkim kancelarom politički događaj prvog reda, a sadržaj ove Vučićeve posete najavljuje da Srbija ostaje trajno upućena na saradnju sa ovom državom.
"Govori se o krizi, ali Nemačka ostaje jaka evropska država, najjača ekonomija u Evropi i dobro je da ima sve više nekih konkretnih oblika saradnje, gde se napreduje u njihovom sadržajnom definisanju. U utorak je to bio tematski sastanak posvećen litijumu, koji je kod nas kontroverzna politička tema. Međutim, u saradnji s Nemačkom verovatno je lakše doći do nekog suda o tome šta nam je raditi, jer oni imaju svoju naučnu bazu koja sigurno može na visoko kvalitetnom nivou da uradi to. Šolc je bio vrlo otvoren i rekao da su oni zainteresovani za litijum, ali tu tek počinje ta saradnja. Ono što sa Nemačkom dobijamo jeste najviši naučni nivo ekspertize i dobijamo saradnju s jednom državom u kojoj je ekološka problematika visoko na rang listi političkih tema", ocenjuje Božinović.
Težište ove Vučićeve posete svakako je bilo jačanje ekonomske saradnje, ali i u političkom smislu Srbija je uknjižila veliki dobitak koji se, prema rečima Božinovića, najviše ogleda u tome da ćemo, ukoliko su nam odnosi sa Nemačkom dobri, povoljnije po nas rešavati one probleme koji su pod osmatračnicom međunarodnih faktora.
Velike šanse
"Naravno to ne znači da će Nemačka sad suštinski izmeniti svoj pogled na probleme koji nas tište. Tu će sve manje-više ostati po starom, ali nije svejedno kako će se svaki od tih problema, na primer odnosi sa Prištinom, ubuduće rešavati. Kada je reč o odluci o napredovanju Srbije na putu ka EU, uticaj Nemačke nesumnjivo postoji. Svako ko je mogao da računa na podršku Nemačke, po pravilu je dobro prolazio", naglašava bivši ambasador u Nemačkoj.
I Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja objašnjava za Kurir zašto je saradnja Srbije i Nemačke veoma važna.
"Pre svega na ekonomskom nivou, jer Nemačka spada u jednu od najrazvijenijih ekonomija Evrope i medusobna finansijska ulaganja i trgovina mogu da koriste Srbiji. Takođe, sigurno da je jedna od tema u Frajburgu bila i stanje na KiM, gde se represija nad srpskim stanovništvem i kršenje svih elemenata ljudskih prava može nastaviti u narednim mesecima, tačnije do održavanje parlamentarnih izbora u februaru. Uz to, bilo je određenih problema u saradnji sa Šolcovom administracijom u prethodnom periodu tako da je dobro što je i to prevaziđeno kroz dva susreta koja su u kratkom vremenu imali Vučić i Šolc. Postoje velike šanse da socijaldemokrate ostanu deo vladajuće većine kao manjinski partner posle parlamentarnih izbora u Nemačkoj, tako da je jasno da se već sada postavljaju temelji međusobne saradnje za naredni period", zaključuje Perišić.
Kurir.rs / I.K.
PREDSEDNIK VUČIĆ SAOPŠTIO ODLIČNU VEST! Naša braća i prijatelji iz Azerbejdžana upravo su me obavestili, neće biti obustave gasa za Srbiju