Slušaj vest

Peter Sorensen, novi specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, na tom putu imaće ozbiljnu pomoć i podršku šefice evropske diplomatije Kaje Kalas, što je, prema oceni stručnjaka, korak u pozitivnom smeru imajući u vidu njenu funkciju. No, ukazuju i da bez pritiska na prištinsku stranu i nastavkom dosadašnjeg tretmana obe strane, teško da će se dijalog pomeriti s mrtve tačke na kojoj se nalazi.

Naime, kako je sama Kalas najavila, ona će biti direktno uključena u pregovore, ali želi i da bude na čelu tog procesa. To samo može da bude vetar u leđa Sorensenu, kome je mandat na toj poziciji za sada oročen na 13 meseci. Stručnjaci većinom smatraju da će ovakav dvojac doprineti većoj odgovornosti učesnika u dijalogu.

Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost za Kurir ocenjuje da su ovo ohrabrujući potezi EU.

"Personalne promene nisu toliko važne i ne predstavljaju bilo kakvu naznaku promene kursa Evropske unije. Ono što nas ohrabruje jeste činjenica da se sve češće upravo iz krugova donosioca odluka u Briselu i Vašingtonu čuje da je promena trenutnog kursa neophodna", istakao je Barac.

366438_241118.01_16_04_00.Still009.jpg
Foto: Kurir Televizija

Miloš Pavković iz Centra za evropske politike smatra da će uključivanje šefice evropske diplomatije u dijalog doprineti većoj odgovornosti samih učesnika u dijalogu.

"Čini mi se da su specijalni predstavnici bile tehnokrate zadužene za tehnički dijalog, nisu imali politički kredibilitet i autoritet prema stranama u dijalogu, mislim na Beograd i Prištinu, i sad će Kaja Kalas, koja ima mnogo veći diplomatski legitimitet, imati mnogo veći uticaj na strane u dijalogu. Možemo očekivati da će ona biti ta koja će napraviti pomak u dijalogu", kazao je Pavković.

Jasni parametri

Karijerni diplomata Zoran Milivojević pak nije preveliki optimista.

"Pre svega, dijalog zavisi od toga o čemu će se i kako razgovarati, a ne ko vodi razgovor. To što Kalas, koja je Sorensenu šef, misli da vodi taj dijalog, ne znači da on može da se vrati na sto i bude uspešan. Suština je u tome da posrednik jasno postavi parametre dijaloga. Dakle, nema šanse da on zaživi pod uslovima koje diktira premijer prištinskih institucija Aljbin Kurti i ako on ostane na vlasti, sa ovim izjavama da nema ništa od ZSO, nema nikakve šanse da se dijalog obnovi", ističe Milivojević za Kurir.

screenshot-2.jpg
Foto: Kurir Televizija

On ukazuje da stvaranje uslova za dijalog podrazumeva da se vratimo na suštinu dijaloga, koji je naormalizacija, kao i ispunjenje prethodno preuzetih obaveza iz 2013.

"Ideja je u EU da nastave po starom i da osnova za dijalog bude Ohridski sporazum koji je u određenim elementima za Srbiju neprihvatljiv. Takođe, bez uticaja na prištinsku stranu, teško može da bude konstruktivnog dijaloga", zaključuje Milivojević.

Kurir Politika