Slušaj vest

Profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Vladimir Vuletić ocenio je danas da bi ekspertske grupe koje je formirao Rektorat Univerziteta u Beogradu za stručno utvrđivanje ispunjenosti zahteva studenata u blokadi mogle da predstavljaju početak prevazilaženja trenutne situacije na fakultetima.

Vuletić je ocenio da su protesti napravili značajne efekte i ocenio da studenti koji protestuju ne bi trebalo da dozvole da izgube akademsku godinu i da je sada pitanje kako iz trenutne situacije izaći i šta je to što bi se moglo smatrati uspehom protesta.

"Razumem studente i njihov revolt, a kada praktično sagledam život, moram da kažem da to što rade neće rešiti sve probleme, a njima će stvoriti probleme. Da bi studenti realizovali to što traže potrebne su godine", istakao je Vuletić.

IMG-20250203-WA0002.jpg
Deo studenata u blokadi na protestu ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu Foto: Petar Aleksić

t On je naveo da je rektor Univerziteta u Beogradu izjavio na sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje da su otvoreni da na neki način moderiraju u okviru zainteresovanih strana i ocenio da su i država i studenti i univerzitet zainteresovani da se problem prevaziđe.

Osvrćući se na odbijanje poziva predsednika Republike na dijalog od strane Rektorskog kolegijuma, Vuletić je ocenio da to ne predstavlja prekid komunikacije.

"Tako razgovori i počinju, predsednik je pozvao na razgovore, dobio je odgovor u pisanoj formi i, iako su naveli da neće da razgovoraju, na kraju su napisali da ostaju otvoreni za dijalog", kazao je Vuletić.

Govoreći o zahtevu studenata da se objavi celokupna dokumentacija vezana za nadstrešnicu koja se obrušila 1. novembra na železničkoj stanici u Novom Sadu, Vuletić kaže da je imao neposredan uvid u dokumentaciju izrade nekih projekata koje su bile nepotpune od 2000. do dana današnjeg i dodaje da je problem aktuelne vlasti što nije učinila ništa da se to promeni.

Vuletić je rekao i da postoje oni koji bi da iskoriste studentske proteste da se iza njih progura obična borba za vlast, kao i da su studenti uspeli da se u određenoj meri distanciraju od toga.

"Politički angažman i akademska aktivnost se ne isključuju, ali je loše da žrtvujute u ovom slučaju akademsku godinu. Sada je zaista važno da u saradnji sa Rektoratom i sa institucijama države se ova situacija reši, a ovi neka vode političku borbu koliko hoće", smatra Vuletić.

Odgovarajući na pitanje o "anketnoj komisiji", u kojoj je grupa profesora, pravnika i stručnjaka tehničkih nauka, Vuletić je naveo da je to neformalna grupa ljudi koja ne mora biti loša, pod uslovom da javnost ne očekuje da će imati objektivnu ocenu, a da jedini doprinos celoj situaciji mogu dati samo ukoliko ono što izjave bude tačno, a ne poluistine.

"Podržavam formiranje neformalnih grupa, ali očekujem da njihovi iskazi budu tačni, a od države i organa države očekujem da obezbedi da bilo ko, bilo pojedinci, a pogotovu ovakve grupe koje steknu legitimitet u javnosti, budu odgovorni za svoju javnu reč", rekao je Vuletić.

Navodeći da je demokratija kao sistem u krizi u čitavom svetu, Vuletić je ocenio da ovo što studenti u blokadi pokušavaju predstavlja alternativni odgovor na ono što su problemi demokratije, a istovremeno i institucija.

"Da li je to nešto novo, nije. Oni su videli da se ne poklapa ono što su učili i što se dešava. To je razlog za bunt, ali mi koji smo malo duže tu znamo da toga nikada nije bilo. Demokratija je u krizi jer nikada nije ni zaživela", kaže Vuletić.

On očekuje da će se situacija normalizovati jer, kako kaže, bez obzira koliko studenta je "za ovo ili za ono", činjenica je da postoji aktivna manjina koja je na protestima i u blokadama, ali i "tiha većina" koja iz različitih razloga nije protiv aktivne manjine, ali bi "da se sve nekako završi da bi realizovali ono zbog čega su upisali fakultet".

Kurir Politika / K1