ÐILAS, PONOŠ I JOVANOVIĆ PREKO N1 KRITIKUJU STUDENTE: Ne mogu oni biti ekskluziva, mi smo prvi počeli!
Pošto su na protestima uljezi i nerado viđeni gosti, opozicionari koriste medije Junajted grupe kao glavni kanal za ubeđivanje u ispravnost ideje o prelaznoj vladi, izražavajući čuđenje zašto se studenti distanciraju od njih
Opozicija i dalje deluje sasvim nemoćno u upornim pokušajima da se najpre šlepa uz studente, a onda i otme njihove proteste. To postaje sve očiglednije i u javnim nastupima opozicionih lidera, koji u momentima pokazuju čak i frustriranost i bes zbog činjenice da se njihova ideja o prelaznoj vladi nije primila u studentskoj populaciji koja već tri meseca održava blokade fakulteta i protestuje širom Srbije.
Distanciranje
Pošto su na protestima uljezi i nerado viđeni gosti, opozicionari koriste medije Junajted grupe kao glavni kanal za ubeđivanje u ispravnost ideje o prelaznoj vladi, što je samo eufemizam za otimanje vlasti bez izbora. Možda je to najbolje pokazala debata u četvrtak na televiziji N1, u kojoj su učestvovali lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, predsednik Novog DSS Miloš Jovanović i lider stranke Srce Zdravko Ponoš. Njih trojica uporno su pokušavali da dokuče zašto se studenti distanciraju od njih. Sva je prilika da je ova emisija učinila da ova distanca bude još veća i čvršća.
Uzalud su Jovanovićevi pozivi da ih studenti prigrle, kao i Đilasova pretnja da neće na Vučićeve izbore. Ponošev bes usmerio se na studentsku ekskluzivnost.
"Nema sumnje da su studenti inspirisali celo društvo, ali ovo mora da se na kraju pretvori u veliku promenu, a ta promena mora da bude inkluzivna, ne može da bude ekskluzivna. Studenti neguju neku ekskluzivnost. Čini mi se da su u nekom momentu imali potrebu da se ograđuju od raznih stvari, a ja mislim da ograđivanje nije dobar princip. Treba da pokažemo zajedništvo, a očigledno je velika distanca ne samo između vlasti nego postoji podozrenje kod studenata prema svima koji se bave politikom u ovom društvu. Nešto je od toga verovatno i zasluženo", rekao je Ponoš.
On je uporno tvrdio da ono što studenti traže jeste politika.
"Ta reč jeste ogađena, ali to jeste politika. Suštinski, sve je to politika", poručio je Ponoš.
Jovanović je pokušao da se udvara studentima, ali je na kraju na videlo izašla njegova arogancija, pa se sve pretvorilo u popovanje studentima, ali i vređanje.
"Studenti su se pokazali mnogo zrelijim i inteligentnijim nego deo opozicione javnosti. Nije zahtev studenata da biraju ekspertsku vladu. Ja ih vrlo pomno slušam i svaka im čast na inteligenciji i zrelosti koju su pokazali, a pokazali su je mnogo više od većine opozicione javne scene... Na pretposlednjem sastanku je urađena jedna važna stvar - strateški dogovor o tome da je prelazna vlada jedino rešenje za izlazak iz ove krize. O modalitetima je rano, mislim da treba da bude politička vlada, a mesta za eksperte da budu na nižem nivou", počeo je Jovanović, a na pitanje da li je on spreman da uđe u tu vladu kao ministar, spremno je odgovorio:
"Apsolutno, nikakav problem nemam! Pa ne, nego kako mislite? I meni je kao nekom ko je u javnom poslu sada jedini cilj da dovedemo situaciju u zemlji do te temperature, do tog stepena usijanja da Aleksandar Vučić nema kud nego da prihvati jedino racionalno moguće rešenje - prelaznu vladu".
Prisvajanje zasluga
Onda je krenuo pokušaj da se studentske akcije razvodne, pa čak i utope u opozicionu političku priču. Naime, Jovanović se pobunio na opasku novinarke da su studenti prvi ispostavili svoje zahteve, pa je pokušao da ubedi javnost da je zapravo od opozicije sve krenulo.
"Potpuno razumem emociju koju su studenti probudili, elan i ovu vrstu solidarnosti i ovakvo medijsko pokrivanje njihovih akcija.. Ali prvo je reagovala novosadska opozicija, koja je, naravno, u potpunoj simbiozi s centralama u Beogradu, i to jesu na kraju bili studentski zahtevi. Prvi zahtevi jesu zapravo plod opozicione delatnosti svih nas i naših predstavnika u Novom Sadu koji su započeli akcije "11.52" i blokade. Nije ovo nikakvo takmičenje, da ne bude zabune, svi smo na istoj strani", izjavio je lider Novog DSS.
Od Đilasa smo mogli da čujemo da će zajedno s kolegama iz opozicije da spreči održavanje izbora, ako se raspišu.
"Svi iz opozicije koji su bili na sastancima jasno su rekli da na ovim izborima sigurno neće učestvovati, a ja kažem da ti izbori neće moći da budu ni održani", zapretio je Đilas.
Kurir Politika
"VOLJU NARODA NEĆE PROMENITI JER JE ONA ISKOVANA U RATOVIMA, STVORENA MAČEM I OGNJEM" Vučić: Džaba im stotine aviona, kad nisu znali šta je junačko, srpsko srce