"SVE MIMO IZBORA JE DRŽAVNI UDAR!" Stručnjaci za bezbednost upozoravaju: Ćutanje je odobravanje, studenti hitno da se oglase povodom nasilja u Čačku!
Sinoćni nasilni upad u zgradu Skupštine grada Čačka izazvao je buru reakcija u javnosti. Gostujući u jutarnjem programu Kurir televizije "Redakcija", advokat i bivši načelnik BIA Radiša Roskić, i potpukovnik Kontraobaveštajne službe u penziji Ljuban Karan, izneli su ozbiljna upozorenja, uz konstataciju da Srbija već jeste u građanskom ratu, i da se pred našim očima odvija hibridni napad na državu.
- Ja sve vidim kroz sopstveno uverenje da je Srbija u građanskom ratu. Mislim da on traje i da je u fazi koja ne podrazumeva oružane sukobe, ali su na sceni svi drugi oblici nasilja. Bojim se da je ovo nezadrživi put ka konačnom građanskom ratu u klasičnom vidu - rekao je Roskić, analizirajući politički i društveni kontekst u kojem se dešavaju poslednji incidenti.
On ističe da je jedini prihvatljiv način promene vlasti regulisan Ustavom i demokratskim izborima.
- Normalan sled događaja kada je u pitanju promena vlasti je regulisan Ustavom. Očigledno je na sceni ponašanje u kome svako od političkih subjekata tvrdi kako su njegovi postupci ispravni, bez imalo sluha za drugu stranu - poručio je Roskić.
Sličan ton zadržao je i Karan, koji je događaje u Srbiji opisao kao završnu fazu hibridnog rata.
- U Srbiji je u toku obojena revolucija kao završna faza napada hibridnim ratom koji traje desetinama godina. Ima karakteristike kao i sve ranije koje su sprovođene i ima svoje metode, a glavna je nasilje - izjavio je Karan.
On smatra da upravo nasilje služi kao nadoknada za izostanak kritične mase građana koji bi podržali ideje revolucionara.
- To je strategija revolucije u Srbiji, nema kritične mase građana koji bi podržali njenu ideju, za čiju nadoknadu služi nasilje - istakao je.
Karan je ukazao i na nepostojanje konkretne reakcije države u pogledu sile.
- Primenu sile od države nemamo, pendrek nije podignut. Ne slažem se da bi odgovor države doveo do većih tenzija. Naša strategija je drugačija, a to je ujedno i poruka da se želi dogovor, kao i dijalog - naveo je.
Ali, kako upozorava, strategija nasilja ima jasno definisanu metu.
- Ubeđen sam da je primena sile strategija zastrašivanja, ne vlasti, već građana. Imamo krivično delo podstrekavanja, a niko nije odgovarao za to. Ono je u toku, dešava se poplava toga - kaže Karan i dodaje:
- Ljudi ne smeju da izađu na ulicu, nesvesno kažu, bolje da ih podržavaju kako ih ne bi niko dirao.
Karan je komentarisao i prisustvo studenata u neredima, konkretno u događaju u Čačku.
- Studenti treba da osude ono što se desilo u Čačku, deo su aktuelne političke scene, iako ne zvanično. Onaj ko je napao predsednika opštine je student, bilo je i više njih tu. Ako se ograde, onda to nisu više studenti, nego su to pripadnici političke partije koja hoće silom na vlast. Ćutanje je znak odobravanja.
Roskić je ukazao i na odgovornost opozicije, za koju smatra da ne prihvata realnost demokratskog procesa.
- Imate opozicione snage koje nisu u stanju da osvoje poziciju koju bi želeli i voleli da imaju - kaže Roskić i naglašava:
- Postoji studentska organizacija, čime god da se ona rukovodi. Oni ne žele da se stave u funkciju opozicije, a onda imate vlast koja vrlo trpeljivo gleda na sve to. Ako se ponude izbori, onda je to demokratsko sredstvo koje morate prihvatiti. Sve drugo je državni udar - zaključio je on.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"VOLJU NARODA NEĆE PROMENITI JER JE ONA ISKOVANA U RATOVIMA, STVORENA MAČEM I OGNJEM" Vučić: Džaba im stotine aviona, kad nisu znali šta je junačko, srpsko srce