Slušaj vest

Za rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića problem nije maltene izgubljena akademska godina zbog blokada fakulteta, niti trenutno stanje u društvu zbog protesta i eskalacije nasilja, ali blokade fakulteta jesu problem kad je reč o profesorskim platama!

To je ukratko rezime gostovanja rektora Đokića na RTS, tokom kojeg je praktično optužio studente blokadere da zbog njih profesori ne mogu da drže nastavu pa su im umanjena budžetska primanja!

Đokić je u istom intervjuu priznao da ne zna koliko studenata podržava blokade, ali i da kao prvi čovek Univerziteta ne zna koji je krajnji datum posle kog će akademska godina biti izgubljena!

"Univerzitet u Beogradu nije uradio ništa protivzakonito i nije obustavio rad, već profesori i fakulteti ne mogu da realizuju nastavu jer postoje blokade, koje su studenti započeli. Šta god neko odgovorio ministarstvu, svi oni koji nemaju nastavu sad su u istoj situaciji. Objasnili smo u dopisu Ministarstvu prosvete da pored nastave postoji i naučni rad, koji se obavlja bez prekida, kako nenastavno osoblje sto odsto svojih obaveza obavlja od početka blokada. Onda su doneli odluku da će uplatiti plate nenastavnom osoblju, fakultetskoj administraciji, a nastavnom će uplatiti samo u onom delu koji se bavi istraživačkim radom, a ne u onom delu koji se bavi nastavom. Taj odnos je negde 50 prema 50 odsto, a sada je preko 85 odsto u korist nastave, te su tako sada oni koji učestvuju u nastavnom procesu, to su profesori, asistenti, istraživači, dobili samo 15 odsto od svoje plate", naveo je Đokić za RTS i ocenio da je u pitanju "atak države na fakultete".

Iako fakulteti širom zemlje ne rade već skoro četiri meseca, ne drže ni nastavu, ni vežbe, ni ispitne rokove, rektor Đokić smatra da je odluka države da ne isplaćuje plate za nerad upravo to što "praktično urušava visoko obrazovanje". 

Komentarišući izjave rektora Đokića na Javnom servisu, profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić podseća da smo tokom prethodna četiri meseca slušali kako profesori podržavaju studente i da nemaju potrebe da definišu svoj stav pored bezrezervne podrške plenumima.

"Nekoliko profesora Beogradskog univerziteta čak su izjavljivali da su studenti ti koji im drže lekcije iz etike i moralnosti time što ne pohađaju nastavu. Ti profesori očigledno svet posmatraju kao u binarnom sistemu: nula-jedan. Nula su oni koji su protiv studenata i profesora, koji su korumpirani, koji su loše izgradili nadstrešnicu i koji su krivi za smrt ljudi, dok su jedan profesori i studenti u blokadi", govori Antić za Kurir.

On dodaje da je na Filozofskom fakultetu Nastavno-naučno veće 20. februara odbilo da uopšte razgovara o blokadi!

"I sad profesori ispadaju žrtve?! Da li je moguće da ti mladi ljudi žrtvuju svoju budućnost i studije, a mi kao profesori ne možemo otvoreno da kažemo da smo u blokadi i da smo sami to odlučili? Kad sam kretao na proteste 1996/97. godine, ja sam se od života oprostio, bio sam spreman na sve, a čini se da profesori koji danas podržavaju blokadu, pa je čak možda i vode, nisu spremni da se hrabro oproste od jedne plate", kaže Antić i napominje da nikad nismo videli koliko studenata zapravo podržava blokade.