SRBIJA MORA KONSTANTNO DA SE BORI ZA OTPRIZNAVANJE TZV. KOSOVA! Albanci ne štede: Plaćaju i 100.000 dolara po lobisti
Kenijsko priznanje tzv. države Kosovo po svoj prilici je dobro plaćeno i izboksovano zahvaljujući zapadnim centrima moći
Za priznanje tzv. države Kosovo od strane Kenije albanski lobi, po svemu sudeći, nije štedeo novac kad se ima u vidu da po tom principu funkcionišu u celom svetu, od Evrope i SAD pa sve do dalekih afričkih zemalja. A kako kažu nezvanični podaci, za prištinske ciljeve izdvajaju čak oko 100.000 dolara po lobisti.
Zato, složni su sagovornici Kurira, Srbija ne sme da prestane sa svojim lobiranjem, koje je, kako ukazuju, borba argumentima, a ne puka kupovina podrške.
Kako je sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao, zapadne zemlje i tzv. država Kosovo pune dve i po godine su radili na priznanju Kenije.
Specifično
Advokat Nenad Vuković, predsednik Društva lobista Srbije, za Kurir otkriva da je albansko lobiranje različito u SAD, EU i zemljama takozvanog trećeg sveta.
"I zaista je specifično kad se ima u vidu da imaju dugu tradiciju i razgranatu mrežu lobista, a novac za to ne štede i dosta para dolazi i iz sivih izvora. Prema nezvaničnim informacijama, tarife su otprilike oko 100.000 dolara po lobisti za angažman na ozbiljnim stvarima poput ove, a iznosi idu gore i dole u zavisnosti od čoveka i cilja. Dovoljno je samo se setiti kad se sam Bedžet Pacoli tokom neke svađe požalio da troše milione na lobiranje. Pritom, oslanjaju se i na lobističku mrežu svojih zapadnih mentora, te je teško držati korak s njima u toj mašineriji", navodi Vuković.
Ističe da, imajući sve u vidu, Srbija ne sme da posustane u borbi za svoje interese.
"Treba da shvatimo da ova borba, koja je do sada bila veoma uspešna, mora da se nastavi i intenzivira. A novac na stranu, mi imamo jači adut, a to su argumenti, te treba tim putem i da nastavimo, da se borimo argumentima i da ih što jače ističemo", konstatovao je Vuković.
Bumerang
Nekadašnji šef diplomatije SR Jugoslavije Živadin Jovanović za Kurir takođe potvrđuje da albanski lobi ima jaku podršku Zapada.
"Odlučujuće za ovo priznanje je to što je kenijska vlada pod snažnim uticajem Velike Britanije i SAD. Ne verujem da je ovaj potez u nacionalnom i državnom interesu Kenije, u kojoj ima dosta pritajenog separatizma - tu postoji separatistički pokret jednog dela na severoistoku s muslimanskim stanovništvom, a takođe, najbrojnije pleme Luo nije zadovoljno svojim položajem jer dominiraju političari iz manjeg plemena Kikuju. Zato mislim da ova kenijska promena i priznanje jednog ilegalnog kriminalnog otcepljenja može da joj se vrati kao bumerang i da ohrabrenje separatizmu u toj zemlji, pa i drugim afričkim zemljama koje imaju nasleđene kolonijalne granice koje su sekle plemena, nacije i religije i gde vreba velika opasnost od separatizma", objašnjava Jovanović.
Ukazuje i na to da se nikad ne bi donela ovakva odluka da je Srbija danas prisutna u Keniji kako je bila ranijih decenija.
"Zato konstantno moramo biti angažovani na otpriznavanju Kosova, a ne samo kada ga neko prizna", zaključio je Jovanović.
PREDSEDNIK VUČIĆ DIREKTNO IZ ABU DABIJA: Ako cena nafte ostane na ovom nivou, u petak bismo značajno morali da povećamo cene derivata