ŠTA SE KRIJE IZA PODNOŠENJA OSTAVKE? "Kurti će verovatno izvesti neki manevar", lažna država u VELIKIM PROBLEMIMA
Kurti će verovatno izvesti neki manevar, pa će, uprkos ostavci, ostati na čelu vlade jer je njihov izborni sistem veoma zamršen i pruža mu brojne mogućnosti, kaže Ivanović
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti podneo je juče ostavku na mesto premijera, pa će nadalje biti samo poslanik u skupštini do eventualnog izbora za premijera u novom sazivu prištinske vlade. A konstitutivna sednica skupštine privremenih prištinskih institucija prekinuta je nakon što nije usvojen izveštaj komisije za verifikaciju mandata poslanika.
Kurti je odluku o ostavci saopštio putem pisma upućenog sekretarijatu skupštine Kosova. Vršiteljka dužnosti ministarke pravde Aljbuljena Hadžiju tokom pauze postavila je albansku zastavu na mesto gde sedi Kurti.
Manevri
Milan Ivanović, nekadašnji direktor KBC Kosovska Mitrovica, kaže da je sva prilika da će Kurti, uprkos ostavci u parlamentu, iskoristiti sve mehanizme koje im pruža više nego komplikovan izborni zakon da ostane na čelu vlade.
"Kurti će verovatno izvesti neki manevar, pa će, uprkos ostavci, ostati na čelu vlade jer je njihov izborni sistem veoma zamršen i pruža mu brojne mogućnosti", kaže Ivanović.
Dodaje i da ga ne čudi što se sednica završila fijaskom.
"Očigledno je da je njihova politika potpuno neuspešna, generalno. Kosovo je u velikim problemima, njihove institucije loše rade, mnogo ima korupcije i kriminala, za Srbe je napravljen pravi geto, ali ni za Albance Kosovo već dugo nije raj - ekonomija je u sunovratu i jedina dobra strana za njih je što je EU otvorila svoje granice, pa je veliki broj mladih ljudi otišao i nastavlja put ka inostranstvu. Zato Kurti sa svojom politikom, čak i antisrpskom politikom i nasilnim odnosom nad Srbima, očito ne može da napravi većinu, a ni druge stranke nikako da se udruže i zato je tu problem i sa obezbeđivanjem većine u skupštini", navodi Ivanović.
Naime, jučerašnja konstitutivna sednica parlamenta u Prištini prekinuta je nepuna dva sata po početku jer većina poslanika nije glasala za izveštaj komisije o verifikaciji mandata. Najstariji poslanik Avni Dehari, koji predsedava skupštini do izbora njenog predsednika, rekao je da će obavestiti predsednicu Vjosu Osmani o daljim koracima.
Verifikacija mandata
Sednici je prisustvovalo i 10 srpskih poslanika - devet iz Srpske liste i jedan iz stranke Za slobodu, pravdu i opstanak. Za izveštaj su glasala 52 poslanika pokreta Samoopredeljenje i inicijative Nisma Fatmira Ljimaja. Protiv je glasalo 46 poslanika Demokratske partije, Demokratskog saveza i Alijanse za budućnost Ramuša Haradinaja, dok je među poslanicima njih 11 bilo uzdržano.
Poslanici su izabrali privremenu komisiju za utvrđivanje kvoruma i verifikaciju mandata, i to je bilo sve što su juče uradili.
Ako i kada izveštaj komisije bude usvojen, sledi polaganje zakletve poslanika, te izbor predsednika skupštine i zamenika predsednika.
Kao pobednička partija na izborima, pokret Samoopredeljenje ima pravo da predloži predsednika parlamenta za kojeg treba da glasa najmanje 61 poslanik. Oni pak još uvek nisu objavili ime kandidata za predsednika parlamenta i zasad se ne zna da li su obezbedili podršku 61 poslanika za izbor predsednika parlamenta i kasnije vlade privremenih institucija.
Kurir Politika
MORAMO DA PROMENIMO LICE OVE ZEMLJE: Glavne ekonomske poruke predsednika Vučića - Obaranje rekorda za Ekspo i pregovori o sankcijama NIS-u sa Amerikancima