Slušaj vest

Već sama činjenica da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao priliku da se u jednom danu sastane sa liderima dve globalne sile - Vladimirom Putinom i Si Đinpingom - dovoljno govori o političkoj težini njegovog odlaska u Moskvu na obeležavanje Dana pobede. Korist od razgovora i dogovora za budućnost sa ruskim i kineskim predsednikom i doslednost koju je srpski predsednik na ovaj način pokazao, uprkos osetljivim geopolitičkim okolnostima i negodovanjima iz EU, donela je Srbiji još sigurnije pozicioniranje na međunarodnoj mapi i izvesniju ekonomsku stabilnost, ocenjuju sagovornici Kurira.

Saveznici

Direktor Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić kaže za Kurir da je naš državni vrh demonstrirao našu poziciju vojno neutralne države koja ima svoju nezavisnu politiku i koja odlučno stoji na evropskom putu.

usijanje clean.00_09_08_04.Still002.jpg
Dejan Miletić Foto: Kurir Televizija

"Jesmo u procesu evropskih integracija, ali ne odričemo se nijednog trenutka svojih nacionalnih interesa, niti radimo autodestruktivno. Poštujemo one države koje su sve vreme u teškim trenucima podržavale Srbiju i njen prosperitet i diplomatski kredibilitet, a to su upravo Kina i Rusija. U tom kontekstu ovo je praktično demonstracija naše spoljne politike koja ne zanemaruje nijednu stranu i vodi računa o svojim saveznicima. Tako smo se ponašali i ovom prilikom i utvrdili te relacije, stvorili uslove za dalje unapređenje. Kad mislimo da neke stvari ne mogu bolje, iz ovakvih sastanaka se vidi da mogu, i evo, dobijamo podršku i od predsednika Sija i od predsednika Putina. Naravno da se to mnogima neće svideti, pre svega onima koji žele da vide Srbiju na kolenima", objašnjava Miletić.

Novi pritisci iz Evrope: Kosta da otkaže posetu Srbiji

Izvestilac Evropskog parlamenta za tzv. Kosovo Riho Teras, koji inače dolazi iz Estonije, uputio je poziv poslanicima ove institucije da se pridruže pismu za predsednika Evropskog saveta Antonija Kostu u kojem se apeluje na Kostu da otkaže predstojeću posetu Beogradu zbog prisustva predsednika Srbije paradi u Moskvi. U pismu se ocenjuje da ponašanje predsednika Vučića mora biti najoštrije osuđeno jer je "u suprotnosti sa vrednostima EU" i svega za šta se zalažu, te pozivaju Kostu da otkaže posetu Srbiji.

On smatra da Dan pobede kao povod odlaska u Moskvu ne sme biti dnevnopolitičko pitanje.

"Srbija će nastaviti da razvija što bolje odnose sa svima, uključujući, naravno, i naše evropske partnere. Poštujemo EU, ali ne možemo da tek tako zanemarimo jedan takav događaj kao što je bio 9. maj, koji je tradicionalno obeležavan na moskovskom trgu, a mi smo dali milionske žrtve u borbi protiv nacizma. Ne možemo da se ponašamo kao da je to dnevnopolitičko pitanje. To i nismo radili, a potvrda da je to prava odluka upravo je način na koji su se i predsednik Si i predsednik Putin odnosili prema predsedniku Vučiću i razgovarali kao sa prijateljem u cilju daljeg unapređenja odnosa. Očigledno je da u ovoj situaciji moramo da imamo u vidu i gasni aranžman, i rasplet oko NIS i sve neiskorišćene potencijale koje imamo u rusko-srpskoj trgovinskoj saradnji i ekonomskoj saradnji uopšte. Tu ima prostora za dalje napredovanje i tako ćemo i raditi. Kada pričamo o Kini, samo je nebo granica i tako se postavljaju i Si i Vučić", napominje Miletić.

Jasan stav

Bivši diplomata Zoran Milivojević nema dilemu da je Srbiji bilo mesto na obeležavanju Dana pobede u Moskvi i za Kurir naglašava da je ta poseta važna i sa istorijskog aspekta, ali i sa političkog i ekonomskog.

screenshot-10.jpg
Zoran Milivojević Foto: Kurir Televizija

"Srbiji je mesto tamo i to je nesporno sa političkog i istorijskog aspekta. Naš stav prema nacizmu i fašizmu bio je i ostao jasan, a prisustvo je samo potvrda takvog stava. Svaka diskusija na tu temu pokušaj je ugnjetavanja istorije i pokušaj da se istorijski revizionizam ugradi u aktuelnu politiku. To je i prvi motiv našeg prisustva, jasan stav prema Drugom svetskom ratu u celini", naglasio je Milivojević.

Marko Đurić: Srbija vodi doslednu spoljnu politiku

Šef srpske diplomatije Marko Đurić kaže da je ključna reč koja karakteriše srpsku spoljnu politiku - doslednost. On je naglasio da je za Srbiju fantastično to što se predsednik države sastao sa liderima, kako je rekao, ne samo dve velike globalne sile već i dve stalne članice Saveta bezbednosti.

"To je značajno i za našu poziciju kada je reč o KiM i kada je reč o raznim drugim pitanjima, kao što je ekonomska saradnja. Znali smo iz reči predsednika da saradnja sa Kinom ima direktne, konkretne, pozitivne rezultate. Ne samo zbog sporazuma o slobodnoj trgovini koji je na snazi od jula prošle godine i koji zaista Srbiju stavlja u jedinstvenu poziciju kao investicionu destinaciju i pomaže da privučemo ulaganja koja nisu samo kineska nego i zapadnoevropska, američka i mnoga druga, zato što se zna da je Srbija jedna od centralnih ulaznih tačaka za izvoz danas u Kinu", naveo je Đurić za RTS.

On kaže da su ti sastanci imali ogroman značaj i za energetiku Srbije, ističući da će ukupan rezultat te posete osnažiti ekonomske i političke potencijale Srbije u međunarodnoj zajednici.

On ocenjuje da je Srbija ostala čvrsto na svojoj poziciji i prisustvom u Moskvi potvrdila je svoju političku nezavisnost i odlučnost da na takvom kursu i ostane.

"Ovo je i sam Putin podvukao u njihovom razgovoru, dajući time u stvari podršku i spoljnoj i unutrašnjoj politici Srbije. Ta vrsta podrške u ovom trenutku ima posebnu težinu i značaj, imajući u vidu da Rusija predstavlja jednu od tri najvažnija globalna faktora danas, da je stalna članica Saveta bezbednosti, i to ujedno znači i podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Srbije. To su u političkom smislu izuzetno važne stvari", naglasio je Milivojević.

Kurir Politika