Slušaj vest

Državni vrh Srbije predvođen predsednikom Aleksandrom Vučićem uspeo je da u prethodnih nekoliko godina stekne zavidan ugled i na Istoku i na Zapadu, što je učvrstilo međunarodnu poziciju naše zemlje. Proaktivan pristup Srbije globalnim promenama i diplomatska ofanziva koju je diktirao Vučić postali su garancija da će njena nezavisna i slobodarska politika zavredeti poštovanje svih svetskih sila i doneti pozitivne stvari njenim građanima. Da je tako, najbolje pokazuje činjenica da je naša politika neutralnosti, kontinuirano i dosledno vođena poslednjih godina, prećutno prihvaćena od svetskih sila, što je posebno težak podvig ako se u obzir uzme s kakvim globalnim izazovima živimo.

Važni sastanci predsednika Vučića Foto: Instagram Budućnost Srbije, Kurir, Sergey Bobylev / Sputnik / Profimedia

Niz sastanaka

Vučićeva diplomatska veština da Srbiju dovede do takve tačke poštovanja najbolje pokazuju česti susreti s najistaknutijim svetskim liderima i različite saradnje koje su dogovorene i postignute. Teško da u svetu postoji državnik koji je u svega nekoliko nedelja imao ugovorene razgovore i sastanke s predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i predsednikom Evropskog saveta Antoniom Kostom (25. marta u Briselu), predsednikom Francuske Emanuelom Makronom (9. aprila u Parizu), predsednikom Kine Si Đinpingom (9. maja u Moskvi) i ruskim predsednikom Vladimirom Putinom (9. maja u Moskvi). U ovom nizu trebalo je da bude susret s predsednikom SAD Donaldom Trampom, ali Vučić je zbog pogoršanog zdravstvenog stanja morao da skrati posetu Floridi i vrati se u Srbiju na lečenje. Ipak, njegov boravak u Americi doneo je važne kontakte sa uticajnim republikancima, među kojima je bio i bivši gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani, koji spada u krug ljudi bliskih Trampu.

Tri ključna rezultata

Karijerni diplomata Zoran Milivojević ocenjuje za Kurir da je poslednjih mesec i po Srbija imala izuzetnu dinamiku u spoljnoj politici i da su ostvareni kontakti na najvišim nivoima, s glavnim akterima na globalnoj sceni, sa izuzetkom SAD, što je izostalo zbog zdravstvenih problema predsednika Vučića. Naš sagovornik prepoznaje tri ključna rezultata ove diplomatske ofanzive.

screenshot-2.jpg
Zoran Milivojević Foto: Kurir Televizija

"Prvo, potvrđen je međunarodni položaj Srbije i demantovane su sve primedbe i komentari koji dovode u pitanje spoljnopolitičku orijentaciju Srbije kao vojno neutralne i politički nezavisne države. Taj niz susreta pokazuje da svi ti sagovornici i ključni faktori na međunarodnoj sceni vide Srbiju kao partnera i kao vodeću zemlju u regionu. Drugi rezultat je to što su osnaženi odnosi sa svim državama sa čijim liderima se predsednik sreo i realizovali su se strateški, državni i nacionalni interesi Srbije i u političkoj i ekonomskoj sferi. Susreti s Putinom i Sijem su direktno u funkciji potvrde ključnog nacionalnog interesa, a to je potvrda suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Srbije. I treća stvar, osnažen je međunarodni položaj Srbije, proširen je manevarski prostor u zaštiti nacionalnih interesa, rešena su neka pitanja koja su za nas od kapitalnog značaja, recimo odbrana pozicije vezane za Kosovo i Metohiju. Dobili smo garancije dve globalne sile koje su stalne članice Saveta bezbednosti da poštuju suverenitet i teritorijalni integritet i da su spremni da se i dalje oko toga angažuju", navodi Milivojević.

On napominje i da su ojačani odnosi u ekonomskoj sferi i stvoreni uslovi da rešimo probleme koje su za nas od vitalnog interesa. U tom smislu je, kako kaže, posebno važna poseta Moskvi zbog energetike, gasnog aranžmana i kompanije NIS. Milivojević naglašava i podršku koju je Srbija dobila za unutrašnju politiku.

"Ono što je kapitalizovano, jeste procena ključnih međunarodnih faktora da nije moguće na silu menjati bilo šta u Srbiji, ni vlast niti sistem. Potvrđeno je da ova vlast nema alternativu i da je interes globalnih igrača da Srbija ostane stabilna i na poziciji evropskog puta, ali s politikom koja podrazumeva i nedovođenje u pitanje strateških partnera i prijatelja kao što su Kina i Rusija", zaključuje Milivojević.

Četiri stuba politike

Darko Obradović iz Centra za stratešku analizu ocenjuje za Kurir da spoljnopolitičke aktivnosti predsednika Vučića u prvom redu predstavljaju kontinuitet spoljne politike zasnovane na četiri stuba.

427682.00_24_52_24.Still023.jpg
Darko Obradović Foto: Kurir Televizija

"Pogrešno se put u Moskvu na obeležavanje 9. maja tumači kao zaokret od EU integracija, naprotiv, to je zapravo potvrda kontinuiteta spoljne politike. Srbija kao zemlja s komplikovanim preduslovima vodi spoljnu politiku zasnovanu na ekonomskim i bezbednosnim interesima. S tim u vezi doslovno stoji iza potvrde ukrajinskog suvereniteta i integriteta. Zbog toga Srbija održava dijalog na najvišem nivou s francuskim predsednikom Makronom, što je rezultovalo oslobađanjem najsavremenije vojne tehnologije - višenamenski borbeni avion rafal" - podseća Obradović.

Komentarišući Vučićeve kontakte u Americi, on naglašava da je put u SAD označio realizaciju sporazuma o strateškom sveobuhvatnom dijalogu.

"Izostanak sastanka Vučić-Tramp ne treba smatrati neuspehom, jer otkazivanje nije posledica nesuglasica, već objektivnih zdravstvenih okolnosti. Odnos Srbije i EU predstavlja primer uzajamno korisnog odnosa i visokog političkog dijaloga koji direktno podupire autoritet Ursule fon der Lajen. Ona najbolje poznaje doslednost i rešenost predsednika Vučića. Stabilnost EU zavisi direktno od Srbije, da ne pominjemo stratešku važnost Srbije zbog rudnika litijuma. Spoljna politika je mnogo više od spoljne percepcije posmatrača, ona je kompleksna međuzavisnost ekonomije, bezbednosti i politike. Predsednik Vučić je uspeo da spoljnu politiku Srbije uspešno odbrani i postavi na temelje koji ne ostavljaju prostor za zlonamernu improvizaciju. Srbija postupa u svom nacionalnom interesu, vodeći se racionalnim izborima, što se najbolje vidi kroz strateško opredeljenje za članstvo u EU, dok se drugi kontakti odvijaju na konstruktivan način", objašnjava Obradović.

Kurir Politika