"OVAKVU POLITIKU SRBIJE CENE ČAK I ONI KOJI JE NE VOLE" Matić tvrdi: Naši državnici su pripremili teren kako bi poseta Moskvi prošla bez posledica
"Umesto da mi počnemo da se borimo za svoje interese, mi smo doživeli podelu"
Da li posle burnih diplomatskih nedelja predstoji fokus na političku stvarnost u Srbiji i da li su eventulani izbori put ka rešenju političke napetosti koja u Srbiji traje mesecima?
Da li se i na koji način može pronaći formula koja Srbiji može da obezbedi političku stabilnost, pitanje je na koje su za Kurir televiziju odgovorili Čedomir Antić, istoričar, Marko Matić, Centar za odgovorne medije i profesor Milan Petričković, Fakultet političkih nauka.
- Srbija vodi racionalnu spoljnu politiku, nismo u prilici da se svrstamo sa bilo kojim od blokova, ni sa zapadnim, ni sa istokom. Sa zapadom ne možemo da se svrstamo zbog njihovog odnosa prema samostalnosti našeg pravosuđa, budućnosti naše prosvete... - kaže Antić.
On tvrdi da je Srbija još od devedesetih godina pokušala da vodi neutralno poitiku, pa podseća i da ona ne može da se svrsta ni sa Rusijom.
- Očigledno je najbitnije balansirati sada, i to svi znaju. Deo opozicije ima parolu "pravac Evropa" kao da to zavisi samo do nas - dodaje Antić.
Matić je o eventualnim posledicama koje su bile najavljene od strane Brisela zbog prisustvovanja Paradi pobede u Moskvi od strane predsednika Srbije Aleksandra Vučića, rekao da ih neće biti:
- Naše državno rukovodstvo je svojim diplomatskim naporima pripremilo teren za odlazak u Moskvu, ali bez posledica - kaže Matić.
- Odlazak predsednika u Moskvu nije nikako narušio ili naneo štetu Evropskoj uniji da bi mi bili izloženi nekim kontra-merama prema Srbiji. Imao sam potpuno poverenje u naše rukovodstvo da je teren pripremljen za odlazak bez posledica. Dolazi nam za koji dan visoka delegacija iz Brisela u Beograd, to je jasan znak da neće biti posledica - kaže Matić.
Matić kaže da naša spoljna politika mora biti racionalna, optimalna, a da u isto vreme strogo vodi računa da ne naruši nacionalne interese Srbije.
- Mi ne možemo ničije interese da promenimo, ali mi možemo da pokušamo u igri interesa da naši interesi budu što više kompatibilni sa tuđim interesima - kaže Matić.
On kaže da Srbija nije u poziciji da se opredeli, ali da je strateško opredeljenje Srbije zvanično pristup Evropskoj uniji, a kaže da je to najviše geografski predodređeno.
- Mi smo trgovinski i ekonomski oslonjeni na zemlje Evrope, a Rusija je naš viševekovni strateški saveznik, podržava naš teritorijalni integritet i u više situacija je bila uz nas. Kina je novi veliki igrač koji je sve prisutniji u Srbiji, a mi imamo odlične odnose sa njima koje treba još da unapredimo - kaže Matić.
Petričković navodi da je karakteristično to što Srbija u ovom trenutku sa svime što se dešava u svetu, u spoljnoj ali i unutrašnjoj politici, ima pitanja koja bi mogla da budu na dnevnom redu sa Evropskom unijom.
- Pitanje Republike Srpske, pitanje Kosova i Metohije, dok neki građani postavljaju i samo pitanje evropskog puta. Klasteri o kojima se pominje da se treba raditi je pokušaj kreiranja društvenog konteksta kod pravnog sistema, obrazovanja, zdravstva... - kaže Petričković.
On je objasnio i da se neke formalnosti često svrstaju u politikanske obzervacije, pa se i zloupotrebljavaju. Treba napraviti vrstu odnosa i pokušaj uravnoteženja sa istokom i zapadom jer svaka vrsta isključivosti nije dobra u pozicioniranju jedne države.
- Diplomatske akcije idu samo u korist Srbiji i to je izražavanje suverenosti. Imali smo u jednom periodu submisivnu ulogu - kaže Petričković.
On kaže da u političkoj istoriji Srbije imamo težnju ka pravednosti sa demokratskim osnovama, pa kaže da treba čuvati ono što je izuzetno značajno, a to je pokazivanje dostojanstva i političkog autoriteta, a veruje d aove kvalitete kod Srbije cene čak i oni koji ne vole Srbiju.
- Pritisci postoje i traju još uvek. Ti pritisci imaju duboke razloge. Mi imamo kontinuitet politike - kaže Antić.
On kaže da je problem što smo mi promene u politici na zapadu mi dočekali podeljeni, osvrćući se na studentske proteste koji traju već šest meseci, pa je dodao:
- Umesto da mi počnemo da se borimo za svoje interese, mi smo doživeli podelu, a ona je deo unutrašnjih slabosti. Mi imamo pokret za koji se čini da ga podržavaju svi univerziteti, ali to naravno nije tako, jer nije u pitanju demokratski pokret već totalitaran i proanarhistički. Mi sada podržavamo vrednosti koje su drugi osporili, a svuda gde ima poštenog naroda bi te vrednosti bile osporene - kaže Antić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
VUČIĆ SA DIREKTOROM MAĐARSKE POLICIJE: Poslao najsrdačnije pozdrave mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, iskrenom prijatelju Srbije (FOTO)