KOGA UOPŠTE PREDSTAVLJA AKADEMSKI PLENUM? Vuletić: Liči na zbor građana koji zakasnelo traži vanredne izbore
Izbore kao način da se izađe iz krize vlast je nudila od decembra pa sve do formiranja nove Vlade Srbije, podseća Vladimir Vuletić
Nastavnici i saradnici sa više univerziteta, koji sebe predstavljaju kao "Akademski plenum" predali su juče Vladi Srbije i Predsedništvu Srbije navodnu peticiju za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Ne samo da se ispostavilo da je njihova peticija potpuno prazna - niko od navodnih potpisnika nije se potpisao, niti naveo broj lične karte, nego su imena, prezimena, zvanje i institucija samo otkucani na papiru, već su za profesora Filozofskog fakulteta u Beogradu Vladimira Vuletića predstavnici ovog plenuma potpuno nepoznati. Vuletić za Kurir kaže da njemu niko nije nudio potpisivanje peticije. Ocenjuje da zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora trenutno nema osnova i da se poklapa sa opadanjem blokaderske snage.
- Izbore kao način da se izađe iz krize vlast je nudila od decembra pa sve do formiranja nove Vlade Srbije. Taj poziv je bio na stolu i imao je smisla, jer je talas blokaderskog pokreta zaista bio veliki. Međutim, iz tog dela očigledno nisu bili zainteresovani za izbore. Neko je tada procenio da postoje drugačiji načini izlaska iz krize, a to je da dođe do promene vlasti mimo legalnih institucionalnih okvira. To se nije dogodilo, nije uspeo ni generalni štrajk, nije uspela priča o Petom oktobru i sad se traže izbori kada je talas blokada splasnuo. Ne znam kakvi su motivi, ali trenutak je takav i potpisnici ove peticije su očigledno deo ove aktuelne političke priče koju kreiraju studenti u blokadi - objašnjava Vuletić i dodaje:
- Niti mi je ko nudio, niti mi je poznato ko je organizovao tu peticiju. Ima mnogo aktivista među studentima, kao i među nastavnicima. Ne mogu da procenim tu brojku od 1.500 potpisa, jer ne znam koga oni predstavljaju. Akademski plenum? To je vrlo slično ovim građanskim plenumima, odnosno zborovima građana. Dakle, u opštini koja ima 200.000 stanovnika na zboru se okupi par stotina, pa ni toliko. Takođe i na studentskim plenumima okuplja se manjina, a većina koja na tom fakultetu studira uopšte ne učestvuje. Plenumaši kažu da oni predstavljaju fakultet, a da bi oni koji su protiv došli da kažu da su protiv. Ja mislim da je razlog što ljudi ne dolaze na te plenume to što ih ne podržavaju.
Kurir Politika
PREDSEDNIK VUČIĆ: Učinićemo sve da Srbiju ponovo podignemo na pobedničko postolje