Slušaj vest

Ko je prvi put prešao prag čeličnih vrata i zakoračio hodnicima i prostorijama Podzemnog grada Karađorđevića bio je oduševljen, a ni oni koji su već dolazili nisu imuni na ushićenje koje posetioca obuzme kada se nađe na ovom mestu, sakrivenom pod tonama stena. Drugi put je "tajni grad" bio domaćin manifestacije "Tajna Kamene devojke" koju je u sredu organizovala Turistička organizacija opštine Mali Zvornik (TOMZ).

Posetioci su ovoga puta slušali nastup prvog zvorničkog pevačkog društva "Izvornik", videli predstavu "Svetozar Treći" koju je odigrao glumac Ivan Perković dočaravši lik srpskog seljaka iz vremena vladavine Karađorđevića, a videli su i dve izložbe. Najpre radova likovne kolonije Mali Zvornik povodom 20 godina njenog trajanja, a onda i "Kraljev lekar" posvećenu lozničkom lekaru dr Milenku Marinu koji je preminuo pre pola veka, ali ga se po dobru i danas sećaju.

Šetnja kraljevskim godnicima u Malom Zvorniku Foto: Kurir/T.I.

- Porodica Marin poklonila nam je deo originalnog nameštaja iz doktorove gostinske sobe, a osim toga i dosta njegovih nota, dokumenata, porodičnih fotografija kao i njegovu violinu. On je bio u najvišem rangu okružne bolnice u Loznici, nadležne za čitav ovaj kraj. Kao najeminentniji lekar u okrugu konsultovan je prilikom povlačenja kralja i Vlade koji su aprila 1941. došli ovde. Postoje svedočenja da je tada boravio u Podzemnom gradu, a po odlasku kralja vratio se u Loznicu. Ovde je i fotografija dr Milenka u Vukovom domu kulture kako svira kao prva violina u orkestru – kaže istoričar Zoran Tošić, autor izložbe o dr Marinu, kao i celokupne postavke u "tajnom gradu".

Za sve posetioce je priređena i šetnja kroz "Kamenu devojku" pa su videli veći broj uređenih prostorija koje ih vraćaju u doba kada je ovde, od 9. do 12. aprila na početku Drugog svetskog rata, boravio kralj Petar Drugi Karađorđević, sin Aleksandra koji odlučio da napravi ratno komando mesto u srcu tadašnje države. Mesto je rađeno za smeštaj od tri do pet hiljada ljudi u ratnim uslovima, sa 75 prostorija i 12 ulaza sa masivnim, gvozdenim vratima. "Tajni grad" prostire se na oko pet hiljada kvadrata, od čega je osposobljeno oko tri hiljada, a uređeno je dvadesetak prostorija. Osim ranije uređenih i opremljenih sale za sednice, ili kraljevog apartmana, mogu se videti kraljeva kancelarija, doktorska ordinacija, vojna ambulanta, vojni magacin, stražara. Uz podršku države i malozvorničke opštine uređena je spavaonica, restoran i buduća vinarija. U delu kompleksa koji nije izbetoniran u stenama su štala za konje, a postojalo je i kupalište za vojnike sa tri velika korita i tri pumpe sa rukohvatima od pozlate koji su posle rata ukradeni.

U "gradu" je i bunar dubok osam metara koji nikada nije presušio. Priča kaže da projektant bio neimenovani Rus, stručnjak za kopanje rudnika ruskog porekla i da su osim Aleksandra Karađorđevića još samo četiri člana državnog vrha znala da se gradi ‘’Kamena devojka’’. Radovi su počeli 1930. a prekinuti novembra 1934. zbog ubistva kralja u Marseju prethodnog meseca. Pod tonama stena nalazi se i crkva površine 120 kvadrata, a opština prema projektu planira da uredi 55 kvadrata, postavi freske, ikonostas od mermera i prostor za đakona. U kompleksu je i suvenirnica tako da svako može poneti uspomenu na obilazak Podzemnog grada Karađorđevića u kome je uvek temperatura od 14 do 16 stepeni.

Podzemni grad je najvažniji istorijski objekat na području Malog Zvornika koji ima sve više posetilaca ne samo iz Srbije, već i regiona koji dolaze na ovo nesvakidašnje mesto u steni, pored Drine.