Slušaj vest

Da je zavičaj najviša tačka sveta potvrdila je svečana akademija koja je održana povodom otvaranja Biblioteke celine Branka V. Radičevića i 100 godina od rođenja slavnog Mačiste u sredu, 14. maja u Gradskoj biblioteci „Vladislav Petković Disˮ. Najstarija ustanova kulture u Čačku, u cilju trajnog očuvanja, zaštite i dostupnosti i daljeg proučavanja svestranog i obimnog stvaralaštva Radičevića dobila je pre čitiri godine njegovu ličnu biblioteku, predmete, rukopise i umetnička dela koja je na svečanosti predstavljena javnosti. O sakupljaču i stvaraocu čudesnih reči, besedničaru, književniku, ali i o planskom i sistematičnom formiranju Biblioteke celine govorili su dr Dragan Hamović i bibliotekari savetnici Olivera Nedeljković i dr Bogdan Trifunović.

Biblioteka celina Branka V. Radičevića Foto: Vladimir Simić

Kolika je važnost Radičevićevog delovanja i po širini i po dubini za srpsku kulturu, a naročito za kraj svijen oko obala Zapadne Morave, kao i o vanrednom umetničkom blagu koje je postalo javno dobro naglasio je dr Dragan Hamović. „Materijalno nasleđe Branka V. Radičevića, na njegovu prvu stogodišnjicu, pod svojim je krovom, u pouzdanim rukama. Branko nije oskudevao u talentu, pa ga je i rasipao. Na početku drugog veka, dolazi vreme istraživanja i sabiranja Brankovog nasleđa, na mestu koje pripada ovom čačanskom i nadčačanskom kulturnom heroju. Evo uslova da to nasleđe potpunije upoznajemo i sagledamo, sabrano i odgovornoˮ, kazao je Hamović.

Naslednici Branka V. Radičevića i čačanski bibliotekari zajednički su nastojali da se lična biblioteka, predmeti, rukopisi i umetnička dela iz pesnikovog porodičnog stana u Beogradu presele na adresu Sinđelićeva 24 u Čačku. Jedan od najvažnijih koraka usledio je 21. maja 2021. kada je potpisan Ugovor o poklonu lične biblioteke književnika Branka V. Radičevića Gradskoj biblioteci „Vladislav Petković Disˮ u Čačku između članova porodice Radomira Radičevića, Rastka Radičevića, Branka Tepavca (sina pokojne Brankove kćeri Kosare) i višegodišnjeg direktora Biblioteke dr BogdanaTrifunovića. Nakon ovog važnog čina usledilo je preseljenje i smeštanje 3.428 knjiga, časopisa, slika, rukopisa, fotografija, novinskih isečaka i drugog dokumentacionog materijala, nameštaja i ličnih pesnikovih predmeta u prostor Male sale. U njoj se, pored kataloški obrađene lične pesnikove biblioteke i originalnih Radičevićevih ostvarenja i prevoda njegovog stvaralaštva, nalazi i veliki broj raritetnih izdanja. Zajedno sa autentičnim nameštajem i umetničkim predmetima prenetim iz pesnikove radne sobe, njegova zaostavština sada čini jedinstvenu ambijentalnu celinu. Ovim poslovima završena je prva faza formiranja Biblioteke celine, a važan istraživački posao tek predstoji kao i određeni konzervatorski radovi.

O važnosti potpisanog Ugovora i o kolektivnom sećanju kao javnom i uzvišenom činu govorio je bibliotekar savetnik Bogdan Trifunović. On je istakao da je Čačak dobio kulturni spomenik od najvišeg značaja – biblioteku, muzej i galeriju u jednoj celini. „Verujem da bi Branko V. Radičević danas bio zadovoljan što je porodica donela odluku da legat pokloni i preda na čuvanje njegovom zavičaju, i to Gradskoj biblioteci Vladislav Petković Dis, što je vrlo simboličan gest prema Branku kao jednom od inicijatora podizanja spomenika Disu i pokretača Disovog prolećaˮ, naglasio je Trufunović.

O tome šta je sve prošao od dečačkih, pa do onih dana kada je iz Čačka uskom prugom preko Šargana stigao do Sarajeva, potom i do Beograda, redakcija čuvenih časopisa i boemskih krugova, bogate prepiske koju je vodio sa prijateljima iz sveta, brižljivo proučava i slaže na police sećanja bibliotekar savetnik Olivera Nedeljković. Ona je u nadahnutom govoru, između ostalog, kazala: „Radičević će se, uprkos svemu, u zavičaj neprestano vraćati. Raskošnom snagom i darom podupiraće one zamisli koje će kao kakve koordinate njegovu i našu najvišu tačku sveta, učiniti jasno vidljivom. Budućem radu na zaštiti, predstavljanju i publikovanju njegove zaostavštine pristupamo ne samo sa osećanjem dužnosti, već sa neizmernim ponosom i još dubljom zahvalnošću. I pozivamo vas da nam budete saputnici, da zajedno zakoračimo u novi vek Branka V. Radičevića, pitajući se: ima li vrednijeg zaveštanja od jasno, plavom bojom, izvučene linije koju samo treba da sledimo?ˮ

Radičević je pesme pribeležio najmanjim olovkama što su ostavile najdublji i najveći trag, a što je interpretacijom Brankovih stihova dočarao dramski umetnik Božidar Tomović. U umetničkom delu programa nastupila je i grupa pevača KUD „Dule Milosavljević Želeˮ pod rukovodstvom Aleksandra Smrekića i prof. Aleksandra Popovića.

Povodom velikog jubileja i otvaranja Biblioteke celine u večernjim satima je odigrana monodrama prema motivima Radičevićevog dela „Sujeverice i druge rečiˮ, u izvođenju dramske umetnice Marije Knežević i režiji Dejana Cicmilovića.

Bonus video: Biblioteka nastala u gostionici

BIBLIOTEKA KOJA JE NASTALA U GOSTIONICI: Osnovana pre 155 godina, gorela u požaru, a danas je simbol Srema (KURIR TELEVIZIJA) Izvor: Kurir televizija