Snimak prve Evrovizije nije sačuvan: Burna istorija najprestižnijeg muzičkog takmičenja: Jedne godine pobedile čak 4 zemlje
Godine 1961. debitovala je Jugoslavija s pesmom Mike Antić u izvođenju Ljiljane Petrović, a pobedu nam je donela Marija Šerifović
Pre 70 godina održana je prva Pesma Evrovizije. Nekada zamišljena kao festival pop muzike, danas je postala takmičenja koje "niko ne gleda", a svi komentarišu. Godinama je već i u Srbiji i svetu najgledaniji TV program, koji ili volite, ili mrzite.
Cenzura ove godine na golotinju
Evrovizija se ove godine vratila u Švajcarsku, gde je 1956. godine u Luganu 24. maja 1956. održano prvo izdanje u teatru Kursal. Festival se tada znatno razlikovao od svih kasnijih takmičenja. Nadmetalo se samo sedam zemalja - Belgija, Zapadna Nemačka, Italija, Luksemburg, Francuska, Holandija i Švajcarska, a svaka zemlja mogla je da pošalje po dve pesme, pa je tako bilo 14 takmičarskih kompozicija. Prvi Evrosong je bio radijski program, ali se takmičenje emitovalo i na televiziji, za one srećnike koji su u to vreme posedovali TV prijemnik. Snimak takmičenja nije sačuvan, a postoji samo izvođenje pobedničke kompozicije "Refrain", švajcarske predstavnice Lis Asje. Broj takmičara se iz godine u godinu uvećavao, pa je tako na Pesmi Evrovizije 1961. godine u Kanu učestvovalo 16 država, kojima su se te godine priključile Finska, Španija i Jugoslavija, koja je bila jedina komunistička zemlja koja se takmičila.
Naša predstavnica bila je Ljiljana Petrović, koja je izvela pesmu "Neke davne zvezde", čiji je tekst napisao čuveni Mika Antić, a muziku Jože Privšek. Ljiljana Petrović je u Kanu zauzela osmo mesto. Raspad Jugoslavije i Sovjetskog Saveza doveo je do stvaranja novih država koje su želele da učestvuju na Pesmi Evrovizije, zbog čega je pred takmičenje u irskom gradu Milstritu 1993. godine u Ljubljani organizovan poseban kvalifikacioni program u kojem su mesto na Evrosongu izborile Bosna i Hercegovina, Slovenija i Hrvatska. Zbog povećanog broja učesnika, Evropska radiodifuzna unija je uvela novo pravilo kako broj zemalja koje se takmiče ne bi prelazio 25. Zemlje koje su u proseku od tri godine imale lošije rezultate, ustupale su svoje mesto državama koje su čekale na učešće.
Luksemburg ima čak pet pobeda
Petostruki pobednik Luksemburg zbog ovog pravila nije mogao da učestvuje na Evrosongu 1994. godine i od tada se ova zemlja nije vratila na takmičenje. Vratila se tek ove godine. Ovakav sistem zadržan je do Evrosonga u Istanbulu 2004. godine, kad je uvedeno polufinalno takmičenje, zahvaljujući kojem su sve zemlje koje su bile zainteresovane za učešće mogle da pošalju svoje pesme svake godine. Zanimljivo je da su 1969. godine bila četiri pobednika - Španija, Francuska, Velika Britanija i Holandija, koja je i bila domaćin naredne godine.
U Beograd je Evroviziju dovela pobedom Marija Šerifović 2007. godine s pesmom "Molitva", a najbliže da ponovi taj uspeh bila je Konstrakta pre tri godine s hitom "In corpore sano".
PREDSEDNIK VUČIĆ DIREKTNO IZ ABU DABIJA: Ako cena nafte ostane na ovom nivou, u petak bismo značajno morali da povećamo cene derivata