"Otmičari su je ugurali u auto, silovali i 42 puta izboli nožem": Glumac u autobiografiji opisao surovu sudbinu svoje sestre
Glumčeva sestra imala je samo 18 godina kada je skončala na najjužasniji način
Kelsi Gramer (70), poznat po ulozi dr Frejzera Krejna u kultnim serijama „Kafe Ćao“ i „Frejzer“, u autobiografiji „Karen: Brat se seća“ prvi put otvoreno govori o tragičnoj smrti sestre Karen, koju su 1975. godine silovali i ubili serijski ubica Fredi Glen i dvojica njegovih pomagača.
Ko je bila Karen Gramer?
Kada je svirepo ubijena, Karen Gramer imala je samo 18 godina. Krajem juna 1975. preselila se u Kolorado Springs, gde je radila u restoranu Red Lobster. Te kobne noći, 30. juna oko 23 časa, čekala je ispred restorana da njen partner završi smenu. Tada su joj prišla trojica muškaraca — Fredi Glen i njegova dva saučesnika — koji su prvobitno planirali da opljačkaju restoran. Međutim, kada su videli Karen, promenili su plan. Prišli su joj sa uperenim pištoljem i naredili joj da pođe s njima.
Prema policijskom izveštaju koji Gramer navodi, Karen ih je upitala: „Zašto?“ Otmičari su je ugurali u auto, odvezli u stan jednog od njih, gde su je vezali i više puta silovali. Potom su je odvezli u mračnu uličicu, gde je Fredi Glen brutalno izbo nožem čak 42 puta. Povrede su bile stravične — prema rečima Gramera, „skoro joj je odrubio glavu“. Ipak, Karen je u strašnim bolovima uspela da otpuzi više od 120 metara, tražeći pomoć u obližnjem naselju s mobilnim kućicama.
Gramer u knjizi bolno rekonstruiše te trenutke:
– Krvavi otisci prstiju pokazuju trag njenih poslednjih trenutaka... Bila je na kolenima, puzala, tražeći pomoć poslednjim atomom snage – napisao je. Uspela je da stigne do vrata jedne prikolice i pokuca. – Srušila se nakon što je pokucala, tražeći pomoć – piše Gramer. „To je bila njena poslednja nada, a onda je usledilo još jedno razočaranje.“
Čovek koji je otvorio vrata pozvao je policiju, ali joj nije pružio pomoć dok je ležala.
– Taj čovek nije pokušao da pomogne, već je samo pozvao policiju nakon što ju je ostavio da leži. Očima praznim, koje gledaju u nebo... stegnuta pesnica iznad glave s jednim prstom koji pokazuje – negde ili nigde – samo pokazuje – opisao je Gramer.
Opisuje i nalaz obdukcije: „Mrtvozornik je primetio da je kroz ranu na vratu mogao da vidi plućno krilo... Bilo je i odbrambenih rana na njenim rukama.“
Upravo je Kelsi bio taj koji je morao da identifikuje sestrino telo nedelju dana kasnije, nakon što ju je prijavio kao nestalu. Karenino ubistvo nije bila prva tragedija koja je pogodila porodicu Gramer. Njihov otac Alen ubijen je 1968. godine. Pet godina nakon Karenine smrti, 1980, Kelsijeva polubraća po ocu, blizanci Bili i Stiven, poginuli su tokom ronjenja na Devičanskim ostrvima.
Teret ovih gubitaka gurnuo je Kelsija Gramera u godine borbe s alkoholom i drogom, čak i na vrhuncu slave. Između 1988. i 1996. nekoliko puta je uhapšen zbog vožnje u pijanom stanju i posedovanja kokaina, te je završio na rehabilitaciji u centru Beti Ford.
– Uvek je postojao glas u meni koji je govorio: „U redu. Dosta je sad. Prestani. Znaš zašto to radiš“ – priznao je za People.
– Ali postojao je i drugi deo mene koji se hteo predati tome i reći: „Neka te malo uništi. Neka boli“ – dodao je.
Prisiljavao se da ustane i ide na posao. „Čudo je da sam preživeo“, rekao je ranije Dijani Sojer za ABC News, prisećajući se kako bi ponekad zaspao na snimanju serije „Kafe Ćao“, pa se probudio i odigrao svoje scene.
Fredi Glen osuđen je 1976. za Karenino ubistvo i nekoliko drugih ubistava na doživotnu kaznu. Njegov saučesnik Majkl Korbet preminuo je u zatvoru 2019. godine. Glen je više puta tražio uslovno puštanje, a Gramer se svaki put pojavljivao na saslušanjima da se usprotivi njegovom puštanju. Iako je izjavio da može da mu oprosti, čvrsto veruje da on mora ostati u zatvoru do kraja života.
– Oduzeo joj je budućnost bez ikakvog obzira. Pretpostavio je da ima pravo na to – objasnio je.
Pored pisanja knjige, Gramer kaže da se i na druge načine suočavao s bolom. Otišao je u Kolorado Springs kako bi prošao Karenine poslednje korake.
– Stajao sam tamo gde nisam mogao da budem pre toliko godina. I plakao sam naglas kao dete. Dugo vremena tuga je bila toliko dominantna da nisam mogao da pronađem sreću. Knjiga mi je pomogla – rekao je i dodao da njegova misija nije samo lično isceljenje, već i pomoć drugima.
– Predstavljajući im Karen, nadam se da će se ponovo povezati s voljenima koje su izgubili na isti način – dodao je.
– Proveo sam dugo vremena razmišljajući o njenoj smrti, a veoma malo o njenom životu. I to je ono što se nadam da će ljudima pomoći – provedite vreme sećajući se života koji ste delili, a ne dana kada je taj život izgubljen – rekao je.
(Kurir.rs/24sata)
VUČIĆ U JEDNODNEVNOJ POSETI UKRAJINI: Predsednik Srbije učestvuje na Samitu Ukrajina – Jugoistočna Evropa