Slušaj vest

Apple i Google su se našli u problemima u Brazilu zbog kršenja privatnosti u vezi sa popularnom, ali kontroverznom aplikacijom FaceApp. Brazilski sudija je naredio da oba tehnološka giganta plate kazne zbog distribucije aplikacije koja navodno eksploatiše podatke korisnika bez odgovarajuće saglasnosti.

tehnologija-sigurnost-privatnost-profimedia.jpg
Foto: Profimedia

Iako nijedna od kompanija nije direktno uključena u razvoj aplikacije, njihov udeo u njenoj dostupnosti na njihovim platformama učinio ih je odgovornim prema brazilskom zakonu.

Pre nekoliko godina, FaceApp je postao hit na internetu zahvaljujući pomalo jezivim rezultatima koje donosi AI, i koji vam pokazuju kako ćete izgledati kad ostarite ili promenite boju kose.

FaceApp može da "manipuliše" licima i omogućava ekstremno menjanje fotografija, od promene tona kože i boje kose do dodavanja 20 ili više godina vašem licu. Već neko vreme, međutim, javna je tajna da aplikacija krade korisničke podatke koristeći rupu u ugovorima.

Kršenje privatnosti korisnika (iako je dobijena saglasnost, ali uz lažne pretpostavke) nateralo je regulatore u Brazilu da krenu u borbu protiv aplikacije. Sudija Daglas de Melo Martins rekao je da brazilski zakon zabranjuje masovno i nepropisno prikupljanje ličnih podataka bez saglasnosti.

shutterstock_Apple (1).jpg
Foto: Shutterstock

Zapravo, problem je u tome što nema prevoda većine pravnih termina na portugalski, mada ni na izvornom engleskom ništa nije mnogo jasnije.

Regulatori smatraju da su Apple i Google odgovorni za rad ove aplikacije, i obe kompanije bi mogle da dobiju višemilionske kazne.

Verovatne su žalbe tehnoloških giganata, ali kako god da se ova priča završi mora se postaviti pitanje da li bi Apple i Google trebalo češće da se smatraju odgovornima za aplikacije u "sivoj zoni" koje puštaju da slobodno lutaju njihovim digitalnim prostorom.

FaceApp, aplikacija poznata po inovativnim funkcijama za uređivanje fotografija poput efekata starenja i transformacija lica, ponovo je izazvala kontroverze. Iako može delovati kao bezopasna zabava, regulatorna tela u Brazilu optužuju aplikaciju za obavljanje obmanjujućih praksi u cilju prikupljanja ličnih podataka. Korišćenjem pravnih rupa u uslovima korišćenja (ToS), aplikacija navodno stiče pristup korisničkim podacima pod lažnim izgovorima.

(Kurir.rs/ FirstPost/ M.F.)

Veštačka inteligencija nikada neće moći da zameni ljudski faktor:

06:23
"Veštačka inteligencija nikada neće moći da zameni ljudski faktor!" Stručnjaci tvrde: Nikada ne sme postati zamena za ljudsku stručnost Izvor: Kurir televizija