Amerika na nogama: Vrhovni sud SAD-a i dalje razmatra zabranu TikTok-a zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost
Vrhovni sud SAD-a odlučuje hoće li TikTok biti zabranjen zbog veza sa Kinom, dok se brani sloboda govora i sigurnost korisnika.
Vrhovni sud SAD-a izgleda da će podržati zakon koji zabranjuje TikTok u Sjedinjenim Državama zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, osim ako kompanija koja je vlasnik platforme, TikTok-ov kineski roditelj ByteDance, ne proda ovu aplikaciju pre 19. januara.
Sudija devetog člana Vrhovnog suda saslušao je advokate koji predstavljaju TikTok i kreatore sadržaja, koji tvrde da bi zabrana bila kršenje prava na slobodu govora za više od 170 miliona korisnika ove platforme u SAD-u.
Vlada SAD-a je argumentovala da bi TikTok mogao biti iskorišćen od strane Kine kao alat za špijuniranje i političku manipulaciju, ukoliko se ne izvrši prodaja.
Odluka Vrhovnog suda treba da bude doneta u narednim danima. Predsednik koji se tek treba posvetiti dužnosti, Donald Tramp, koji se vraća u Belu kuću za nešto više od nedelju dana, sada se protivi zabrani.
Zakon zahteva od ByteDance-a da proda TikTok u SAD-u ili obustavi poslovanje do 19. januara. Kompanija je izjavila da neće prodati ovu platformu za kratke video klipove.
Zakon je usvojen u Kongresu uz podršku i Demokrata i Republikanca, i predstavlja kulminaciju višegodišnjih zabrinutosti zbog ove veoma popularne platforme, poznate po viralnim video zapisima i velikom broju mladih korisnika.
Ovaj zakon ne zabranjuje korišćenje aplikacije, ali bi zahtevao od tehnoloških gigantima poput Apple-a i Google-a da prestanu sa njenim ponudama i da obustave ažuriranja, što analitičari sugerišu da bi je vremenom uništilo.
TikTok je više puta negirao bilo kakav uticaj Kineske komunističke partije i tvrdio da zakon krši Prvi amandman i prava na slobodu govora svojih korisnika.
Noel Fransisko, bivši američki advokat, koji se pojavljuje u ime TikTok-a, naglasio je da bi zabrana najpopularnije platforme za govorništvo u SAD-u mogla otvoriti vrata opasnoj cenzuri.
On je istakao da "vlada ne može ograničiti govore kako bi nas zaštitila od govora".
"To je upravo ono što ovaj zakon radi, od početka do kraja."
Predstavnik kreatora sadržaja istakao je da oni treba da imaju slobodu da koriste izdavača po svom izboru.
Pitanje Trampa
U decembru je predsednik koji je izabran, Donald Tramp, pozvao sud da odloži svoju odluku dok se ne vrati u Belu kuću, kako bi mogao da traži "političko rešenje" za rešavanje problema u vezi sa TikTok-om.
Advokat TikTok-a rekao je sudu u petak da bi, prema njegovom mišljenju, platforma "ugasila" 19. januara ako ne dođe do intervencije.
Prelogar je u ime Ministarstva pravde SAD-a rekla da "ništa trajno" ne mora da se dogodi tog dana, a da još ima vremena za prodaju..
TikTok je već zabranjen na vladinim uređajima u mnogim zemljama, uključujući Veliku Britaniju. U nekim zemljama, uključujući Indiju, suočava se sa potpunom zabranom.
Prošlog decembra, odluka žalbenog suda sa tri sudije podržala je zakon, napominjući kineski rekord u delovanju kroz privatne kompanije i rekavši da je mera opravdana kao "deo šireg napora da se suprotstavi dobro potkrepljenoj pretnji po nacionalnu sigurnost koju predstavlja" ova zemlja.
Bonus video: Majka zabranila ćerki tablet
VUČIĆ NAKON PROTESTA: Mudro i pametno smo, ne nasedajući na trikove sačuvali stabilnost! Ponosan na policiju, nismo ni pendrek podigli!