Šest meseci živeo izolovan u pećini: Beli dan nije video, a evo kako je izgledao kad je izašao na slobodu i kako je tamo dospeo (VIDEO)
Evo šta je uspeo da otkrije o ljudskom telu i njegovom unutrašnjem biološkom satu.
Francuski istraživač, pustolov i naučnik Mišel Sifr, koji je imao čudne nuspojave nakon što je živeo u podzemnoj pećini, uradio je nezamislivo nakon što se vratio tamo na šest meseci.
S obzirom na činjenicu da su naši životi strogo regulisani ciklusom od 24 sata, život bez pojma o vremenu zvuči prilično uznemirujuće ili čak mučno. Ali za Sifra, osamljivanje pod zemljom u pećini nije bio scenario iz noćne more, već zabavan eksperiment.
Toliko mu je bilo zabavno da je, nakon što je izašao sa svog dvomesečnog "podzemnog odmora" 1962. godine, odlučio da ode dole ponovo na neverovatnih šest meseci 1972. godine.
Evo šta je uspeo da otkrije o ljudskom telu i njegovom unutrašnjem biološkom satu!
Eksperiment u podzemnoj pećini iz 1972. godine
Sifr je tada imao 33 godine i odlučio je da provede šest meseci živeći u Midnajt Kejvu u Teksasu. Kao i njegovom prethodnom eksperimentu iz 1962. godine, hteo je da otkrije kakav uticaj ima vreme na telo i njegove cirkadijalne ritmove (naš unutrašnji biološki sat).
Osim toga, hteo je da prouči da li bi uticalo na ciklus spavanja i budnosti kad bi bili bez spoljnog pokazatelja vremena. Tako je nastalo područje biologije koje se zove hronobiologija, koja istražuje mehanizme biološke strukture vremena, a posebno ritmične manifestacije života.
Koji su bili ciljevi Sifrovog eksperimenta?
Kao i kod njegovog prvog eksperimenta, Sifr bi se povukao u podzemnu pećinu, gde je imao ograničenu komunikaciju sa spoljnim svetom. Mogao je da kontaktira s timom koji ga je pratio, ali ne i obrnuto, i da sprovodi razne eksperimente dok su ga posmatrali.
U galeriji pogledajte kako je Mišel Sifr izgledao nakon eksperimenta:
Dan bi se određivao kad god bi se Sifr probudio, a spavao bi kad god bi osetio potrebu.
Objašnjavajući svoju odluku da se vrati pod zemlju deceniju nakon svog prvog eksperimenta tokom intervjua za "Cabinet Magazine" iz 2008. godine, ovaj istraživač je rekao da je želeo da zaključi da li je bilo ikakvih promena u tome kako njegov "mozak percipira vreme" od njegovog prvog eksperimenta.
"Odlučio sam da ostanem pod zemljom šest meseci kako bih pokušao da uhvatim četrdesetosmočasovni ciklus", rekao je.
Šta je Sifr otkrio tokom šest meseci pod zemljom?
Sifr je uspeo da uhvati nedostižni 48-časovni ciklus spavanja i buđenja tokom svog drugog podzemnog izleta, iako ne redovno.
"Bila su dva perioda u kojima sam uhvatio ciklus od četrdeset osam sati, ali ne redovno. Imao bih trideset šest sati neprekidnog budnog stanja, nakon čega bi sledilo dvanaest sati sna", rekao je.
Možda je zanimljivija činjenica da Sifr nije mogao da razlikuje duže i kraće dane koje je proživeo u pećini.
"Nije bilo dokaza da sam te dane doživljavao drugačije. Ponekad bih spavao dva sata ili osamnaest sati, a nisam mogao da uočim razliku", dodao je.
Eksperiment je, takođe, imao negativan uticaj na Sifrovo mentalno stanje, koje je počelo da se pogoršava tokom njegovog boravka u pećini. Tokom prisećanja na svoje iskustvo iz 1975. godine objasnio je kako je zbog izolacije imao snažan osećaj "letargije i gorčine".
(Kurir.rs/ LADBible)
Video: Risovača - pećina u srcu Aranđelovca
"PRAVI TRENUTAK ZA RAZVIJANJE EKONOMSKE SARADNJE": Vučić se sastao s ministrom spoljnih poslova iz Konga, potpisana dva nova međudržavna sporazuma