7 RADIOAKTIVNIH STVARI KOJE IMATE U KUĆI: Izbacite ih odmah zarad vašeg zdravlja!
Foto: Profimedia

Bez panike!

7 RADIOAKTIVNIH STVARI KOJE IMATE U KUĆI: Izbacite ih odmah zarad vašeg zdravlja!

Život -
Ne morate da budete u blizini nuklearne elektrane ili da idete na rentgen da primite dozu zračenja, ove emisije mogu da dođu iz neupadljivih stvari u domaćinstvu, kao što su orasi, granit i detektori dima

Prema regulatornoj nuklearnoj komisiji, oko polovina zračenja sa kojom se susrećemo svake godine dolazi od pozadinskog zračenja, ili tačnije, sve prisutnog zračenja koje dopire do svih ljudi na zemlji. Ne morate da budete u blizini nuklearne elektrane ili da idete na rentgen da primite dozu zračenja, ove emisije mogu da dođu iz neupadljivih stvari u domaćinstvu, kao što su orasi, granit i detektori dima. Ah, da, takođe i vašeg tela.

foto: Profimedia
foto: Profimedia

1. Brazilski orasi

Brazilski orah (posebno oni koji se odgajaju u Brazilu) rastu na drveću koje ima duboke korene koji dopiru do dubine tla koje ima prirodni radijum, odnosno, izvor zračenja. Koreni apsorbuju radijum, koji tada pravi svoj put do oraha. Kao rezultat toga, nivo radijuma u brazilskom orahu može biti i 1000 puta veći nego u bilo kojim drugim namirnicama. Srećom, EPA reguliše nivo zračenja hrane poput ove, tako da ne treba previše da brinete i možete bezbedno da grickate.

foto: Thinkstock
foto: Thinkstock

2. Banane

Verovatno ste već znali da su banane prepune kalijuma. Ali banane su takođe i najradioaktivnija grana jer sadrže izotope kalijuma 40. Zahvaljujući ovom izotopu, svima omiljeno žuto voće emituje malu količinu zračenja. Slično kao i brazilski orah, radioaktivni kalijum dolazi iz zemlje i plod, odnosno voćka ga apsorbuje.

foto: Profimedia
foto: Profimedia

3. Vaše telo

Susrećemo se sa raznim vrstama zračenja svaki dan, što nas na neki način čini pomalo radioaktivnim. Zračenje se nalazi u velikom broju namirnica, kalijum-40 je glavni izvor zračenja u našim telima, ali ona mogu da pokupe i zračenje iz vazduha koji udišemo i u vodi koju pijemo. Prirodna količina radioaktivnog ugljenika - 14 prisutna u vašem telu je ono što omogućava arheolozima da se utvrdi starost skeleta.

4. Detektori dima

Neki detektori dima u domaćinstvima koriste malu količinu radioaktivnog izotopa, americium - 241, kako bi vas upozorio kada ima dima u vazduhu. Materijal je okružen keramikom i folijom, tako da ne predstavlja nikakvu štetu vama sve dok se ne petljate oko njega. Međutim, čak i tada, osim ako ga ne usitnite i ne progutate u prahu, sve će biti u redu.

foto: Profimedia
foto: Profimedia

5. Granitne ploče

Granit prirodno sadrži uranijum i tzorijum, jer su to elementi koji se nalaze u magmi, od koje se granit pravi kada očvrsne. Ali, pravi problem je Radon. Prirodni uranijum koji se tu nalazi se raspada i pretvara u radon, a to je gas. I baš kao što ne biste trebali da udišete u prahu sadržaj detektora dima, radioaktivni gasovi mogu da se udahnu i da uzrokuju zdravstvene probleme. Što se tiče ploča u kuhinji ili kupatilu, taj granit je prilično siguran izbor - on nije previše porozan, što znači da je taj radon unutra, bar tako kaže EPA.

foto: Profimedia
foto: Profimedia

6. Servis vaše bake

Elementi poput uranijuma, torijuma i uvek prisutnog kalijuma - 40 bili su uobičajeni u glazuri posuda i grnčarije do 1960. godine. Homer Loglin, kineska kompanija, koja je pravila jarko obojeno posuđe, koristila je osiromašen uranijum oksid za crveno posuđe i prirodni uranijum za belu keramiku sve dok prizvodnja nije prekinuta 1972. godine. Dakle, penzionišite staro posuđe ili budite posebno oprezni ukoliko iz njih jedete kisele namirnice.

foto: Rojters
foto: Rojters

7. Cigarete

Zračenje u cigaretama ne dolazi iz hemijskih aditiva zbog kojih su pušači upozoreni, u stvari dolazi iz samog duvana. U procesu sličnom bananama i brazilskom orahu on postaje radioaktivan, duvanska biljka apsorbuje radioaktivne elemente kao što su radijum, olovo-210 i polonijum-210 iz nekih đubriva koje se koristi na usevima.

Koliko zapravo treba da budemo zabrinuto povodom ovog pozadinskog zračenja?

Ne baš. Ne postoji ništa što može da vam uradi ova pozadinska radijacija, prema regulatornoj nuklearnoj komisiji, prosečan čovek dobija dozu od oko 620 milirema radijacije svake godine - i to je normalno. Dokle god ne jedete svoj detektor dima, ovi mali izvori vas neće povrediti, ali uvek je dobra ideje da prestanete da pušite.

(MentalFloss)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track