NEVEROVATNO, ALI ISTINITO: Ove loše navike su dobre za zdravlje
Foto: Shutterstock

Istraživanja dokazala

NEVEROVATNO, ALI ISTINITO: Ove loše navike su dobre za zdravlje

Život -
Iako bi retko ko pomislio da psovanje i tračaranje imaju pozitivan uticaj na zdravlje, istraživanje koje su sproveli lekar pokazuje upravo to.

Naime, doktori sa univerziteta Kingston su napravili niz eksperimenata i zaključili da psovanje, nersapremanje kreveta, tračarenje i "negovanje" prašnjavih polica imaju dobro dejstvo po zdravlje.

Psovanje - Prirodni impuls po nepisanom pravilu nalaže da vam izleti po neka psovka kada, naprimer, udarite nogom u komad nameštaja. Naravno, ako razmišljate o tome, možete da se kontrolišete i ne opsujete, ali istraživanja pokazuju da ljudi kojima izleti sočna psovka, zapravo mogu da podnesu 50 odsto više bola, od onih koji ne psuju. Jedna teorija je da psovanjem aktiviramo deo mozga za odgovor, koji luči endorfin, a druga da izražavanje emocija pomaže da budemo izdržljiviji. U svakom slučaju, doktor Ričard Stivens kaže da za maksimalan efekat moramo da smanjimo psovke u svakodnevnim situacijama.

Foto Profimedia
Foto Profimedia

Neraspremanje kreveta - Deluje neuredo i nije za pohvalu, ali neraspremanje kreveta moglo bi da vam pomogne u borbi protiv alergija, kažu istraživači sa Kingston univerziteta. Oni procenjuju da se u prosečnom krevetu nalazi 1,5 miliona grinja – sitnih buba koje se hrane mrtvom kožom, i izazivaju astmu ili druge alergijske reakcije.

Na dušecima, jorganima, jastucima, sakuplja se mrtva koža, koja privlači grinje. Dok ovi sitni insekti nisu opasni, njihov izmet i delovi tela mogu da izazovu alergijske reakcije, zbog čega telo oslobađa histamine, kako bi napalo alergen. Posledice toga mogu da budu ekcemi, groznica, a procjenjuje se da su grinje uzrok astme u 80 odsto slučajeva. Doktor Stiven Pretlov kaže da je dobro ostaviti krevet neraspremljen, kako se ne bi sakupila vlaga jer je to idealno za grinje.

Tračarenje - Sasvim sigurno je da tračare nisu omiljene u društvu, ali istraživači tvrde da ogovaranje u grupi održava saradnju između članova grupe i odvraća pojedince od sebičnosti.

Prašnjave police - Prašnjav nameštaj i stvari u kući uglavnom nisu preporučljivi, ali sada naučnici tvrde da bebe koje su izložene prašini imaju manji rizik od razvoja alergija, astme, ekcema kada odrastu.Istraživači su deci koja imaju alergije dali antialergenske kapi, a drugoj grupi dece su dali placebo. Mališani koji su bili izloženi kućnoj prašini dva puta dnevno, imali su 63 odsto manje alergijskih reakcija.

(redbookmag)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track