Nije do deterdženta: Evo zašto su vam sudovi i dalje prljavi nakon pranja u mašini!
Postoji nekoliko čestih grešaka koje mogu uticati na kvalitet pranja i daju savete kako da vaša mašina funkcioniše besprekorno svaki put.
Mašina za pranje sudova je jedan od najboljih načina da uštedite vreme i održite kuhinju urednom. Međutim, ako sudovi izlaze iz nje prljavi ili sa tragovima ostataka hrane, ceo proces postaje frustrirajuć i neefikasan. Ponovno pranje sudova ručno ili ponovni ciklus samo produžavaju posao.
Postoji nekoliko čestih grešaka koje mogu uticati na kvalitet pranja i daju savete kako da vaša mašina funkcioniše besprekorno svaki put.
Ne stružete ostatke hrane pre stavljanja sudova u mašinu
Možda je primamljivo samo ubaciti prljave tanjire direktno u mašinu, ali ostavljanje većih komada hrane može dovesti do začepljenja filtera i smanjiti efikasnost pranja. Najbolje je da lagano sastružete ostatke hrane pre nego što sudove stavite u mašinu. Ako koristite stariji model mašine, može biti korisno i kratko ispiranje sudova pre pranja.
Ne slažete sudove pravilno
Jedan od najčešćih problema sa lošim pranjem sudova jeste nepravilno slaganje. „Najčešći problem je način na koji ljudi ubacuju sudove u mašinu,“ kaže Glen Luis, predsednik kompanije Mr. Appliance. „Važno je da sudovi budu složeni tako da voda može slobodno da cirkuliše i da nijedan sud ne blokira prskalice.“ Dakle, nemojte stavljati tanjire jedan preko drugog i vodite računa da ništa ne ometa rad prskalica.
Preopterećujete mašinu
Ubacivanje previše sudova u mašinu može da blokira pravilan protok vode i deterdženta. „Ako sudovi blokiraju mlaznice ili su previše zbijeni, voda neće moći pravilno da ih opere,“ objašnjava Darin Detvajler, profesor politike ishrane na Univerzitetu Northeastern. „Ostavite dovoljno prostora između sudova kako bi voda i deterdžent mogli ravnomerno da dopru do svih površina.“
Koristite pogrešnu temperaturu vode
Temperatura vode igra ključnu ulogu u efikasnosti pranja. Ako koristite hladniju vodu, ostaci hrane, masnoća i bakterije neće biti u potpunosti uklonjeni. „Voda koja je ispod 49°C nije dovoljno topla da rastvori ostatke hrane i efikasno očisti sudove,“ kaže Detvajler. Preporučuje se da temperatura vode u bojleru bude podešena između 49°C i 66°C. Takođe, pre nego što uključite mašinu, pustite toplu vodu iz slavine na nekoliko sekundi kako biste osigurali da vruća voda odmah uđe u ciklus pranja.
Ne koristite deterdžent na pravi način
Kvalitet i količina deterdženta su presudni za temeljno pranje sudova. „Ako koristite nekvalitetan ili nedovoljan deterdžent, on neće moći da razgradi masnoće i ostatke hrane,“ ističe Detvajler. Stručnjaci savetuju da koristite visokokvalitetni deterdžent koji je prilagođen tvrdoći vode u vašem domu.
„Takođe, nemojte preskakati sredstvo za ispiranje,“ dodaje Luis. „Ako imate tvrdu vodu, potrebna vam je pomoć pri razgradnji minerala kako se deterdžent ne bi lepio za sudove zajedno sa ostacima hrane.“
Ne koristite odgovarajuće postavke mašine
Ako vam sudovi izlaze zamagljeni ili delimično oprani, moguće je da koristite pogrešne postavke na mašini. Svaka vrsta sudova i stepen zaprljanosti zahtevaju drugačiji program pranja. „Lagani ili brzi ciklusi neće dovoljno očistiti jako prljave sudove,“ upozorava Detvajler. Za lonce, tiganje i jako zaprljane sudove koristite intenzivne cikluse kako biste osigurali temeljno pranje.
Ne održavate mašinu redovno
Mašina za pranje sudova, kao i svaki drugi kućni aparat, zahteva redovno održavanje. Ako se ne čisti pravilno, ostaci hrane i kamenac mogu začepiti filtere i prskalice, smanjujući njenu efikasnost.
„Održavajte mašinu tako što ćete svake nedelje čistiti filter, prskalice i gumene dihtunge,“ savetuje Detvajler. „Čestice hrane mogu zapušiti rupe na prskalicama, smanjujući pritisak vode. Redovno uklanjajte ostatke pomoću čačkalice ili male četkice.“
Jednom mesečno preporučuje se prazan ciklus sa čašom sirćeta kako bi se uklonio kamenac i neprijatni mirisi.Uz pravilno korišćenje i održavanje mašine za pranje sudova, vaši sudovi mogu biti savršeno čisti uz samo jedno pranje. Pravilno slaganje sudova, odgovarajući programi pranja, korišćenje kvalitetnog deterdženta i redovno održavanje pomoći će vam da izbegnete frustracije i uštedite vreme. Ako sudovi i dalje ne izlaze besprekorno čisti, možda je vreme da razmislite o zameni mašine ili proveri vodovodnog sistema.
(Kurir.rs/Nova.rs)
VIDEO: Trik sa aluminijumskom folijom za čisto posuđe:
VUČIĆ U JEDNODNEVNOJ POSETI UKRAJINI: Predsednik Srbije učestvuje na Samitu Ukrajina – Jugoistočna Evropa