Brojni se neobjašnjivo muče sa nesanicom, a ni ne sumnjaju da je možda ručak za to kriv: Ove namirnice mogu da utiču na kvalitet vašeg sna
Možda je za loš san kriva vaša ishrana tokom prethodnog dana, a to ni ne očekujete.
Mislite da sve radite kako treba - idete u krevet u razumno vreme, izbegavate ekrane i održavate tišinu u spavaćoj sobi, ali se i dalje prevrćete i ne možete da zaspite? Ili možda spavate, ali se budite umorni, kao da vam neko krade energiju? Neke od namirnica koje jedemo tokom dana mogu efikasno da poremete naš cirkadijalni ritam. Zato, pre nego što posegnete za čokoladom ili popodnevnom kafom, proverite da li vam ishrana ne šteti.
Dijetetičarka Melisa Mitri objašnjava za portal "Eatthis" koji proizvodi nam najčešće kradu dobar noćni san i zašto samo jedna "bezazlena" grickalica može da stvori problem. Postoji nekoliko krivaca koji imaju katastrofalan uticaj na telo u kasnim satima:
1. Kofein
Koliko puta ste čuli ili rekli: "Na mene kafa ne utiče tako da ne mogu da spavam"? Iako vam se možda tako čini, kofein je supstanca koja ometa san. Možda nećete osetiti efekat kofeina, ali prekasno pijenje kafe definitivno će poremetiti vaš unutrašnji sat jer blokira adenozin, supstancu koja podržava zdrav san. Može da skrati vaše ukupno vreme spavanja ili prouzrokuje da se probudite tokom noći.
Prema studiji iz 2023. godine objavljenoj u časopisu "Sleep Medicine Reviews", konzumiranje kofeina može da skrati ukupno vreme spavanja za 45 minuta i smanji kvalitet sna za 7 odsto. Istraživači su takođe izmerili da kofein izaziva dodatnih 9 minuta uspavljivanja i 12 minuta budnosti nakon što zaspite. Zapamtite da se kofein često krije i u drugim napicima osim kafe, kao što su mnoga gazirana pića.
2. Slatkiši
Ovo je uvek loša ideja. Nažalost, slatka užina posle večere može da učini više štete nego koristi. Studija iranskog tima lekara iz 2022. godine pronašla je direktnu vezu između povećane konzumacije šećera i lošeg kvaliteta sna.
- Konzumiranje previše šećera može da izazove skok nivoa šećera u krvi usred noći, posebno kada se konzumira neposredno pre spavanja. Ovo može da poveća verovatnoću buđenja tokom noći - objašnjava Mitri.
3. Alkohol
Čaša vina koja će vam pomoći da bolje zaspite? Ovo je najveća zamka koju nam je priroda postavila. Iako nas alkohol u početku čini pospanim i opuštenim, na duži rok alkohol pogoršava naš san.
- Iako vam alkohol može da pomogne da brže zaspite, može da dovede do nepravilnih obrazaca spavanja - objašnjava Mitri.
Prekida san kada početni sedativni efekti prestanu. Najgore utiče na žene u perimenopauzi, što je potvrđeno i nedavno objavljenim naučnim pregledom u časopisu Maturitas.
4. Začinjena hrana
Začinjena hrana za večeru takođe može da dovede do lošeg noćnog sna. Prema rečima stručnjaka, začinjena hrana može toliko da optereti naš sistem za varenje da će telo, umesto da se odmara, morati da napravi dodatni pomak u varenju. Može da pogorša simptome refluksa i može da izazove najveće probleme kod osetljivih osoba, kao što su one sa sindromom iritabilnog creva.
5. Masna hrana
Noću je takođe bolje izbegavati veoma masnu hranu, mada, slično kao i kod alkohola, postoji osećaj pospanosti i želja za dremkom, što na kraju opterećuje sistem za varenje i ponovo otežava dobar odmor. Hrana bogata mastima, poput pržene hrane ili masnih komada mesa, duže se vari, što može da izazove nadimanje i nelagodnost prilikom ležanja. Kao rezultat toga, može da odloži pražnjenje želuca i izazove poteškoće sa uspavljivanjem.
6. Visokoprerađena hrana
Iz sličnih razloga, visokoprerađena hrana je na crnoj listi. To je dijetetska kombinacija puna ne samo masti, već i šećera. Prema meta-analizi iz 2023. godine objavljenoj u naučnom časopisu "Nutrition", "ultra-prerađena hrana je puna viška šećera, nezdravih masti i veštačkih sastojaka koji mogu da poremete prirodni cirkadijalni ritam tela".
(Kurir.rs/Mondo)
Bonus video: Pritisnite ove dve tačke na dlanu i lakše ćete zaspati
VUČIĆ SA DIREKTOROM MAĐARSKE POLICIJE: Poslao najsrdačnije pozdrave mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, iskrenom prijatelju Srbije (FOTO)