(VIDEO) SEVILJA ODBRANILA TROFEJ: Pobedom nad Dnjeprom oborila rekord Lige Evrope i ušla u LŠ

Preokretom do trijumfa u finalu

Fudbaleri Sevilje pobedili Dnjepar 3:2 u finalu na Nacionalnom stadionu u Varšavi, uz dva gola Karlosa Bake
1 / 6 Foto: Reuters

Fudbaleri Sevilje odbranili su trofej u Ligi Evrope pošto su u finalu savladali Dnjepar na Nacionalnom stadionu u Varšavi 3:2 (2:2).

Junak trijumfa Sevilje bio je Kolumbijac Karlos Baka, dvostruki strelac. Na kraju utakmice, nije mogao da sakrije suze.

Ukrajinski tim je poveo preko Kalinića u 7. minutu, Poljak Krišovjak je izjednačio u 28, a samo tri minuta kasnije Baka je postigao svoj prvi gol. Kapiten Dnjepra Rotan je izjednačio na 22 neposredno pre odlaska na poluvreme, a konačan rezultat postavio je Kolumbijac iz Sevilje u 73. minutu.

Sevilja je četvrti put osvojila trofej u Ligi Evrope, odnosno Kupu UEFA. Prethodno, u ovom takmičenju bila je najbolja 2006, 2007. i 2014, što znači da je dva puta odbranila pehar. Ujedno, na "večnoj listi" pobednika sada je usamljena na vrhu, jer je iza sebe ostavila trostruke osvajače Juventus, Liverpul i Inter.

Ujedno, sada Španci imaju ukupno devet trofeja u ovom takmičenju, koliko i Italijani na vrhu liste.

Takođe, tim Unaija Emerija će igrati u Ligi šampiona sledeće sezone. Ovo je prvi put da pobednik Lige Evrope obezbeđuje plasman u elitno takmičenje, što Sevilja nije uspela da učini kroz špansko prvenstvo.

U Dnjepru sada tuguju, ali su i samim plasmanom u finalu ostvarili najveći uspeh u klupskoj istoriji. Pre njega, evropsko finale imao je samo Šahtjor, koji je i osvojio poslednje izdanje Kupa UEFA (pre prelaska na Ligu Evrope).

SASTAVI

DNJEPAR: Bojko – Fedecki, Daglas, Čeberjačko, Leo Matos – Kankava (od 85. Šakov), Fedorčuk (od 68. Bezus) – Mateus, Rotan, Konopljanka – Kalinić (od 78. Seleznjov);

SEVILJA: Riko – Vidal, Karišo, Kolodiejčak, Tremulinas – Mbija, Krihovijak – Rejes (od 58. Koke), Banega (od 87. Ibora), Vitolo – Baka (od 82. Gameiro).

Utakmicu sudi Martin Etkinson iz Engleske.

kraj meča, Sevilja je pobedila 3:2.

90. minut - Sudija Etkinson je produžio meč za četiri minuta.

88. minut - Brazilac iz Dnjepra Mateus je pao, igrači obe ekipe su mu prišli i pozvali lekare da hitno dođu. Tome je prethodio sudar glavanama Mateusa i jednog igrača Sevilje. Brazilcu je ukazana pomoć, pa je iznet sa terena.

87. minut - Treća izmena i u Sevilji. Izašao je Banega, a ušao Ibora.

85. minut - Poslednja izmena u Dnjepru, Šakov je dobio priliku umesto Kankave.

83. minut - Još jedan žuti karton za igrače Dnjepra, ovaj put za Matosa.

82. minut - Dvostruki strelac Baka je izašao, a ušao je Gameiro.

80. minut - I posle kornera je Baka šutirao glavom, ali lopta je otišla pored gola.

79. minut - Velika šansa za Sevilju! Baka je mogao da postigne svoj treći gol pošto je glavom šutirao sa samo nekoliko metara, ali je golman Bojko odbranio.

78. minut - Izmena u Dnjepru, umesto Kalinića ušao je Seleznjov.

75. minut - I kapiten Dnjepra Rotan je javno opomenut.

74. minuta - Baka je dobio žuti karton zbog neprimerene proslave gola. On se radovao noseći kolumbijsku zastavu.

73. minut - GOOOLLL!!! 3:2 za Sevilju. Drugi gol Bake! Uposlio ga je Vitolo posle smušene reakcije odbrane Dnjepra.

70. minut - Tek što je ušao u igru Bezus je dobio žuti karton, jer je neoprezno startovao na Mbiju.

68. minut - Prva izmena u Dnjepru. Fedorčuk je ustupio mesto Bezusu.

67. minut - Šansa za Sevilju! Pogledajte...

62. minut - I Karišo iz Sevilje se našao u beležnici sudije Etkinsona.

58. minut - Prva izmena na utakmici. Trener Sevilje Unai Emeri izveo je Rejesa, a uveo Kokea. Rejes je bio ljut što mora da napusti teren,.

55. minut - Ponovo je udarac iz daljine oprobao Konoljanka, ali za razliku od 37. minuta, ovaj put golman Riko nije morao da interveniše, jer je lopta otišla preko gola.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme.

Pogledajte kako se utakmica prati u Sevilji...

Kraj prvog poluvremena - Strašan meč. Dnjepar je rano poveo, već u sedmom minutu, Sevilja je napravila preokret za samo tri minuta, pogocima u 28. i 31, a novo izjednačenje Ukrajinaca stiglo je u 44.

45+2. minut - Požuteo je i Kalinić iz Djnepra zbog udaranja protivničkog igrača.

45+1. minut - Žuti karton za Krišovjaka iz Sevilje zbog prekršaja nad Rotanom.

44. minut - GOOOLLL!!! 2:2! Gol za Dnjepar dao je Rotan! Kapiten Dnjepra je fantastično izveo slobodan udarac, prebacio "živi zid" i smestio loptu u mrežu.

42. minut - Sevilja je izvela kontru, na kraju je snažno šutirao Vidal, ali je lopta prohujala pored gola.

37. minut - Dnjepar je do izjednačenja pokušao da dođe preko svog najboljeg igrača Konopljanke, koji je dobro šutirao, ali je golman Riko loptu skrenuo u korner.

31. minut - GOOOLLLL!!! 2:1 za Sevilju! Strelac Baka. Rejes je sjajno uposlio Kolumbijca, koji je obišao golmana Bojka i izvršio egzekuciju.

28. minut - GOOOOLLLL!!! 1:1! Strelac za Sevilju bio je Krišovijak. Može se reći da je Poljak dao gol na svom terenu, jer se igra u Varšavi. Posle centaršuta sa leve strane, Baka je odložio loptu Krišovjaku, koji je šutirao sa 12, 13 metara i pogodio cilj.

Evo kako je tekla akcija Dnjepra kod gola.

17. minut - Prvi žuti karton dobio je Kankava iz Dnjepra, jer je oštro startovao na Rejesu.

U loži Nacionalnog stadiona u Varšavi je mnogo poznatih lica, a među njima i predsednik UEFA Mišel Platini.

12. minut - Vitolo se našao u dobroj poziciji, ali je jedan defanzivac Dnjepra izblokirao njegov udarac.

7. minut - GOOOLLL! 1:0 za Dnjepar.Strelac Nikola Kalinić. Brazilac Mateus je pobegao po desnoj strani i ubacio loptu na glavu hrvatskom napadaču, koji je postigao svoj četvrti gol ove sezone u Ligi Evrope. Bio je to prvi ozbiljniji napad Dnjepra.

5. minut - Tražili su igrači Sevilje da sudija Etkinson pokaže na belu tačku posle starta Rotana nad Rejesom, ali Englez je pokazao da se igra nastavi.

1. minut - Finale je počelo!

20:41 - Atmosfera se zagrejala

20:21 - U Varšavi je 13 stepeni Celzijusa.

Navijači oba tima su se sjajno zabaljali tokom dana u Varšavi...