(VIDEO) BOMBAŠKI NAPAD OKOVAO DORTMUND: Monako slomio Borusiju i zakoračio ka polufinalu LŠ

Kneževi idu kući pevajući

Nepuna 24 časa posle bombaškog napada na autobus sa fudbalerima Borusije u kojem je ranjen Mark Bartra, Monako je u odloženom meču četvrtfinala Lige šampiona slavio u Dortmundu 3:2 (2:0).

Prvi gol dao je M'Bape nakon akcije u 19 minutu, u kojoj je čini se kod centaršuta Lemara napadač gostiju bio u ofsajdu Bender, koji je u 35. minutu posle duela sa Falkakom i kako domaći kažu faula Kolumbijca zatresao sopstvenu mrežu.

Borusija je ubedljivo imala posed lopte, što im se u nastavku meča, posebno do ulaska Pulišića u 46. minutu i isplatilo. Nešto pre isteka sata igre domaži su posle sjajnog pasa petom Obamejanga ka Kagavi i brze reakcije Japanca, koji je našao Dembelea smanjili na 2:1. Nisu igrači Borusije stali na tome, napadali su. Stvarali prilike Šahin, Dembele, Obamejang... I taman kada se činilo da ima snage da se vrati u duel, odbrana Borusije je pogrešila, što je M'Bape iskoristio i krenuo sam ka golu, koji je razantnim udarcem i pogodio za 3:1.

Kagava je do kraja meča sjajnom reakcijom uspeo da smanji na 3:2.

Revanš je naredne srede u Monaku.

Drugo poluvreme

90+3. minut - Kraj meča

87. minut - Šansa za ObamejangaPokušao je glavom lopta je otišla preko prečke

83. minut - Gooooooooooool 2:3 - KagavaSjajna reakcija Kagave završila je golom

79. minut - goooooooooooool 1:3 Opet M'BapeVelika greška odbrane Borudsije, posle koje je Francuz krenuo sam ka golu i rutinski zatresao mrežu

75. minut - Falkao promašio zicerKolumbijac je imao veliku priliku, obišao je golmana, ali nije pogodio mrežu

68. minut - Slobodan udarac za BorusijuIgra se bukalno viktorija. Borusija kruži oko gola Monaka, koji za sada odoleeva

61. minut - Kakva šansa za domaćeGereiro je prošao, ubacio loptu ona je prošla oko gol linije, ali je niko nije dotakao

56. minut - GOOOOOOOOOOL 1:2 - Dembele Stadion je proključao. Dugo je trajao napad domaćih, a zatim je Obamejang sjajnim potezom petom našao Kagavu, koji je bio brži od Subašića i uspeo da loptu prosledi ka Obamejangu, koji je lako zatresao mrežu

54. minut - Pulišić uneo živost u domaći timDortmund lakše dolazi do kaznenog prostora sve je bliže golu, iako još nema udaraca posle kojeg bi Subašić morao da brani

47. minut - Pokušao je DembeleLopta je otišla pored stative, Borusija još nema šut u okvir gola

46. minut - Počelo je drugo poluvremeNuri Šahin i Kristijan Pulišić su novi igrači u postavi Borusije

45+2. minut - Kraj prvog poluvremena

43. minut - Dortmund atakujeNemci imaju inicijativu, kruže oko Subašića, ali još nisu šutirali u okvir gola Monaka

35. minut - GOOOOOOOOOL 0:2 - autogol Bendera Kontra Francuza Rađi je centriraoo, a Bender u želji da interveniše ispred Falkaa loptu poslao u mrežu. Defanzivac Borusije se žalio da ga je Kolumbijac faulirao

31. minut - Zicer za KagavuGinter je izvrteo Rađija, pronašao Japanca na petercu, ali ovaj nije bio precizan.

28. minut - Dortmund i dalje napadaOdbrana Monaka je veoma dobro organizovana

19. minut - GOOOOOOOOOL 0:1 - M'bape

Sjajna kontra Francuza, iako je čini sde pre centaršuta Lemara sterlac gola bio u malom ofsajdu

16. minut - Penal za Monako M'bape je umakao Papastatopulosu, pa i dosuđen je jedanaesterac koji je Fabinjo promašio. Nije uspeo da pogodio okvir gola

10. minut - Prva opasnost za Monako Obamejang je primio loptu, iskrao se čuvaru, ali je njegov šut otišao preko gola

5. minut - Borusija ima oinicijativuNemci imaju više loptu u posedu, ali za sada nema izglednih prilika

1. minut - Počela je utakmica

16:30 - Oglasio se i Mark Bartra
15:30 - Uhapšen osumnjičen za napad u Dortmundu, sumnja se na islamski ekstremizam
Savezno tužilaštvo Nemačke saopštilo je da je privedena jedna osoba osumnjičena za bombaški napad na autobus fudbalskog kluba Borusija Dortmund, koja ima veze sa islamskim ekstremizmom, i izrazilo je "velike sumnje" u drugu tvrdnju da su napad izvršili levičari. Portparolka saveznog tužilaštva Frauke Keler rekla je da je pismo pronađeno pored scene eksplozije navelo istragu na pomisao da je u pitanju islamski ekstremizam. Ona je kazala da su dve osobe iz "islamističkog sprektra" sada u fokusu istrage u Dortmundu. Ona je kazala da su pretreseni stanovi obe osumnjičene osobe i da je jedna zadržana. Frauke Keler je navela da se u pismu zahteva povlačenje nemačkih mlaznjaka za izviđanje iznad Turske, kao i zatvaranje američke vojne baze Ramštajn. Prema njenim rečima, vlasti još nisu donele zaključak o verodostojnosti pisma. Tokom dana se pojavila tvrdnja da iza napada stoje ekstremni levičari.14:40 - Predsednik Dortmunda veruje da će igrači prevazići teškoćePredsednik Borusije Dortmund Rajnhard Raubal ubeđen je da će fudbaleri njegovog tima uspeti da se uzdignu i odigraju dobro utakmicu Lige šampiona, uprkos događajima od utorka uveče."Kako je tim? Možete i sami da pretpostavite da li su spavali dobro ili loše", rekao je Raubal.Utakmica Dortmunda i Monaka u Ligi šampiona odložena je nakon tri eksplozije koje su se desile u blizini autobusa Borusije. U njima je povređen jedan igrač."Ovo je jako teška situacija za tim, koju mislim da niko nije ranije iskusio. Siguran sam, međutim, i očekujemo da će ekipa pružiti sve od sebe i doneti spektakularno veče u Ligi šampiona danas. Najgore što bi moglo da se desi jeste da ljudi koji su izazvali ovaj napad postignu nešto time", rekao je Raubal.Navijači Monaka pružili su moralnu podršku domaćem timu. Građani Dortmunda i okoline organizovali su smeštaj preko noći za pristalice francuskog tima."Monako želi da u ovim teškim okolnostima izrazi punu podršku igračima Borusije Dortmund i svima u klubu", saopšteno je.

13:50 - Naslovna strana Bilda

13:15 - JEZIVA PORUKA: Nađeno pismo napadača na autobus sa fudbalerima Borusije u Dortmundu. Evo šta piše

Koje zahteve imaju teroristi, pročitajte OVDE

12:25 - NEVEN SUBOTIĆ ZGRANUT: Evo šta je bivši igrač Dortmunda poručio fudbalerima i navijačima Borusije

Šta kaže nekadašnji reprezentativac Srbije pročitajte OVDE12:10 - TERORISTIČKI NAPAD U DORTMUNDU: Evo kakve povrede ima Mark Bartra

Kakvo je stanje fudbalera Borusije pročitajte OVDE

10:50 - Barti poruke podrške iz Bajerna Poruke podrške povređenom fudbaleru Borusije Marku Bartri stižu sa svim strana, a oglasio se i Bajern iz Minhena.– Sve najbolje Bartri i Borusiji – stoji na Tviteru Bajerna uz fotografiju.

Na istoj društvenoj mreži javio se i trener Bajerna, Karlo Anćeloti.

– Naša apsolutna podrška Borusiji, i iskrena želja za što skoriji oporavak Bartre – napisao je Anćeloti.

10:30 - MOGUĆE NOVO ODLAGANJE: Monako traži da se meč u Dortmundu igra u subotu Moguće je da meč četvrfinala Lige šampiona koji je odložen zbog bombaškog napada neće biti odigran danas u Dortmundu, od 18.45 časova po srednjoevropskom vremenu. Više pročitajte OVDE

Čelnici francuskog kluba smatraju da se nisu stekli uslovi za utakmicu i da ona treba da bude odložena do subote.

10:22 - Kapiten Dortmunda pružio podrškuKapiten Dortmunda Mark Šmelcer pružio je punu podršku svom povređenom saigraču."Svi smo u šoku i mislimo na Marka. Nadamo se da će se brzo oporaviti. Raspoloženje u našem taboru je uglavnom tako da želimo da utakmicu odigramo za njega", rekao je Šmelcer.Bartra je prošlog leta došao iz Barselone i odigrao je 23 utakmice za Borusiju.

09:48 - Policija u svim pravcima istražuje eksplozije u DortmunduNemačka policija saopštila je da "u svim pravcima" istražuje tri ekplozije koje su se desile blizu klupskog autobusa fudbalera Borusije iz Dortmunda, u kojime je povredjen jedan igrač.Vlasti pretpostavljaju da je u pitanju bio ciljani napad i proveravaju verodostojnost pisma u kojem je preuzeta odgovornost. Policija nije saopštila nikakve detalje o sadržaju pisma.Portparolka policije Nina Fogt izjavila je danas za televiziju ZDF da "istrage moraju da idu u svim pravcima"."Morali smo da pretpostavimo od samog početka da je ovo bio ciljani napad na tim Borusije Dortmund", rekao je šef policije Dortmunda Gregor Lange i dodao da istražitelji za sada ne isključuju ni jednu mogućnost u svojoj istrazi, te da pozadina napada još nije jasna.Tri eksplozije su odjeknule sinoć blizu autobusa u kome se nalazio fudbalski tim Borusije Dortmund u trenutku kada je kretao na meč Lige šampiona, a tom prilikom povredjen je jedan njihov igrač.Policija je saopštila da radi pod pretpostavkom da su detonacije bile uperene protiv jednog od najboljih nemačkih timova i da su izazvane "ozbiljnim eksplozivnim napravama" sakrivenim u žbunju blizu parkinga.Do eksplozija je došlo kada je tim kretao iz hotela "L'Arrivee Hotel and Spa" u predgradju Dortmundana utakmicu sa Monakom, koja je otkazana malo pre početka i pomerena za sredu uveče.Na autobusu je oštećen prozor, a španski odbrambeni igrač Mark Barta je povredjen. Portparol kluba Saša Flige je izjavio da je Barta već bio na operaciji polomljenog zgloba na ruci i odstranjivanju stakla.Pismo u kome se preuzima odgovornost pronadjeno je nedaleko od mesta detonacije, rekla je na konferenciji za štampu predstavnica tužilaštva Sandra Luke.Slučaj se tretira kao pokušaj ubistva, rekla je Luke. (BETA)

09:15 - Policija sumnja na islamistePojedini mediji spekulišu da nemačka policija sumnja da iza napada na fudbalere Borusije stoje radikalni islamisti. Razlog za to, prema pisanju medija, je misteriozno pismo koje je pronađeno na licu mesta a koje, navodno, počinje rečima "U ime Alaha milostivog".

09:10 - Bartri slomljena šaka i izrešetana rukaFudbaler Borusije Mark Bartra, koji je ranjen u bombaškom napadu, operisan je tokom noći. Nemački mediji su precizirali da je Špancu slomljena ruka prilikom eksplozije, a da mu je šaka izrešetana slomljenim staklom.Bartra je odmah nakon eksplozije u kojoj je pogođen komadićima stakla prebačen u bolnicu i operisan, objavila je Borusija na svom zvaničnom sajtu. "Mark Bartra je noćas podvrgnut operaciji, nakon što mu je u bombaškom napadu na klupski autobus slomljena podlaktica, a šaka je bila bila puna komadića stakla."

09:06 - Mapa gde je ko sedeo u autobusu

09:05 - Misteriozno pismoNemačko tužilaštvo je reklo da je u blizini mesta gde su postavljene bombe pronađeno misteriozno pismo u kome autor preuzima odgovornost za napad. To je navelo policiju na zaključan da je u pitanju "smišljen napad" na fudbalere Borusije.

08:54 - Bombe su bile ručne izrade?Za sada je poznato je da su tri bombe podmetnute kraj puta gde je trebao da prođe autobus sa fudbalerima Borusije, i to na delu puta gde je autobus trebao da uspori. Pojedini mediji su javili da su bombe bile ručne izrade, ali zvaničnih potvrda još uvek nema.

08:46 - Ranjen i policajac

Prema najnovijim informacijama iz Dortmunda, pored fudbalera Marka Bartre, povrede je u bombaškom napadu zadobio i policajac koji je vozio motor ispred autobusa sa fudbalerima Borusije.Ne saopštavaju se detalje o stepenu povrede, osim što se ističe da je policajac u šoku.

08:38 - Navijači Borusije ugostili pristalice Monaka

Iz Dortmunda stižu i lepe vesti, navijači Borusije ugostili su pristalice Monaka koje su ostale kako bi prisustvovale današnjem meču koji je na programu od 18.45. Domaći navijači su se organizovali putem društvenih mreža sa haštagom #bedforawayfans

Policija je kasno uveče pronašla pismo koje bi moglo da pomogne u rasvetljavanju ovog incidenta.

Prema rečima tužilaca, ovaj slučaj se trenutno tretira kao pokušaj ubistva.

Veća tragedija, prema pisanju nemačkih medija, je izbegnuta samo zahvaljujući činjenici da autobus Borusije ima neprobojna stakla. U suprotnom, desio bi se pravi masakr jer su, prema izjavama očevidaca, eksplozije bombi bile snažne, a prema rečima jednog od njih, izgledalo je kao da je rat počeo.