(VIDEO) ZVEZDINO ZBOGOM EVROPI: Crveno-beli i u revanšu poraženi od Kairata

Ispali na startu

Crvena zvezda se oprostila od kvalifikacija za Ligu Evrope već u prvom kolu pošto je u Almatiju izgubila 1:2 i ukupnim rezultatom 1:4 eliminisana od Kairata
1 / 4 Foto: Beta

Fudbaleri Crvene zvezde izgubili su i drugu utakmicu prvog kola kvalifikacija za Ligu Evrope od Kairata i završili takmičenje u Evropi za ovu sezonu. U revanšu u Almatiju kazahstanski tim je pobedio rezultatom 2:1 (1:0). Nedelju dana ranije u Beogradu je bilo 0:2.

Golove za Kairat danas su postigli kapiten Baujrzan Islamhan u 29. minutu i Islambek Kuat u 47. Poraz gostiju ublažio je Vukan Savićević iz penala u 84.

Kairat će se u drugom kolu sastati se sa boljim iz duela škotskog Sent Džonstona i jeremskog Alaškerta, koji revanš igraju večeras u 20.45. Prvu utakmicu dobio je Alaškert 1:0. Mečevi drugog kola kvalifikacija na programu su 16. i 23. jula.

Crveno-beli su puni optimizma otputovali na megdan Kairatu 4.500 kilometara daleko od kuće iako su posle prvih 90 minuta borbe imali veliki zaostatak. Međutim, ispostavilo se da je njihov optimizam bio bez osnova. Možda bi u Almatiju sve bilo drugačije da je pre vodećeg gola domaćina šut Stojanovića završio u mreži umesto na prečki ili da je Katai imao malo više sreće kada se našao u prilici. Ovako, posle šoka usled primljenog drugog gola odmah na startu drugog poluvremena, crveno-beli se nisu oporavili, pa ih je, kao i na stadionu "Rajko Mitić", kapiten, golman Predrag Rajković spasao debakla. Najbolji mladi čuvar mreže sveta nekoliko puta je osujetio domaće napadače u izglednim šansama.

Na kraju, Zvezde je uspela da postigne počasni gol i ublaži poraz, i to iz sumnjivo dosuđenog penala.

Podsećanja radi, isti rivali sastali su se i pre 13 godina, a tada je Crvena zvezda bila ubedljiva protiv Kairata, savladavši ga u oba meča, 3:0 i 2:0.

Delijama, kojih je na stadionu u Almatiju bilo oko 40, preostaje da se nadaju da će se Luis Ibanjez, Ugo Vijeira i Bruno Matos, novajlije bez prava igranja u dvomeču sa Kairatom, pokazati kao prava pojačanja u borbi za trofeje u domaćim takmičenjima.

SASTAVI

Trener Crvene zvezde Miodrag Božović napravio je četiri izmene u odnosu na sastav koji je izveo pre nedelju dana. U zadnjoj liniji umesto "pocrvenelog" Pavićevića igra Mbođ, kao i Petković umesto Cvetkovića na desnom beku, u vezi je Božović poverenje ukazao Stojanoviću umesto Kovačeviću, a u napadu Joviću umesto Orlandiću.

KAIRAT: Plotnjikov – Kvantajev, Marković, Soareš, Lunjin – Kuat (od 84. Darabajev), Gurman – Isael, Islamhan (od 66. Seržinjo), Rijera – Gou (od 90. Kukejev).

CRVENA ZVEZDA: Rajković – Petković (od 46. Cvetković), Mbođ, Rendulić, Anđelković – Stojanović, Savićević – Vered (od 70. Gavrić), Katai, Parker (od 60. Orlandić) – Jović.

kraj

85. minut - 2:1, strelac Savićević iz penala. Tome je prethodio prekršaj nad Kataijem, koji je moguće bio van kaznenog prostora.

84. minut - Izmena u Kairatu: Darabajev umesto Kuata.

77. minut - Neverovatno šta su crveno-beli promašili, Jović je jedva zakačo loptu pred golom Kairata pošto ga je uposlio Gavrić.

75. minut - Ponovo Rajković! Mladi golman je na vreme izleteo na 20-ak metara od svog gola i intervenisao ispred Goua.

74. minut - Požuteo Mbođ.

70. minut - Iako je do kraja ostalo više od 20 minuta, Božović je izvršio i poslednju izmenu. Izveo je Vereda, a uveo Gavrića.

68. minut - Ponovo Rajković spasava Zvezdu. Opet je Gou imao situaciju "jedan na jedan" sa Zvezdinom golmanom, koji je zaustavio šut napadača Kairata.

66. minut - Prva promena i u Vajsovom timu: umesto strelca prvog gola Islamhana ušao je Seržinjo.

63. minut - U sudijskoj beležnici našao se i jedan igrač Kairata, srpski internacionalac Marković.

60. minut - Druga izmena Miodraga Božovića - Orlandić je ušao na teren umesto Parkera.

58. minut - Dobar pokušaj Kataija iz slobodnog udarca, golman Plotnjikov je napravio paradu i loptu prosledio u korner.

57. minut - Snažan šut Izaela iz daljine, Rajković je morao da uloži mnogo napora da ga zaustavi.

54. minut - Parker je mogao da prepolovi prednost domaćina, ali je neprecizno šutirao kada se našao iskosa sa leve strane od gola Kairata. Uposlio ga je Katai.

52. minut - Zamalo 3:0. Gou je ponovo pobegao crveno-belima, izašao sam pred Rajkovića, ali je šutirao pored gola.

48. minut - Stadionom se ori "Kairat šampion".

47. minut - 2:0 - strelac Kuat! Gou je ponovo pobegao odbrani Crvene zvezde, po ko zna koji put danas, i asistirao Kuatu, kome nije bilo teško da zatrese mrežu.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme. Cvetković je u igri umesto Petkovića.

Kraj prvog poluvremena - Crvena zvezda je izvela čak devet kornera, isto toliko puta njeni igrači su šutirali na gol, od čega četiri puta u okvir, ali mreža domaćina je ostala netaknuta. Domaćin je stvorio nekoliko prilika zahvaljujući greškama Zvezdine odbrane, a jednu je realizovao. Gostima je sada potrebno pravo čudo za prolaz, odosno tri data gola, a da pritom ne prime nijedan.

42. minut - Šansa za Parkera! Savićević ga je pogodio u čelo, ali je on očajno reagovao glavom.

30 . minut - Peti korner za Zvezdu i šansa! Rendulić je visoko skočio na "drugoj stativi" i šutirao glavom, ali je golman Plotnjikov odbranio.

29. minut - 1:0 - strelac Islamhan. On je duplim pasom sa Ismaelom izbacio Rendulića iz igre, a onda kada se našao iskosa sa leve strane, pored Mbođa, šutirao i savladao Rajkovića.

29. minut - Prilika za Kairat, a Rajković je odbranio udarac Kuantajeva.

25. minut - Zvezda nema ni sreće. Katai je šutirao, golman Plotnjikov tek toliko zakačio loptu da je njegov saigrač izbaci sa gol-linije.

24. minut - Zatresla se prečka Kairatovog gola posle šuta dropkikom Stojanovića sa više od 20 metara.

20. minut - Sada je na tribinama oko 20 hiljada gledalaca, među kojima i oko 40 Delija. Navijači Zvezde imaju klupska, ali i srpska obeležja. Sve vreme pevaju i bodre svoje ljubimce.

18. minut - Usledio je malo mirniji period utakmice.

9. minut - Stojanović je prvi igrač koji je dobio žuti karton.

9. minut - Velika šansa za domaćina. Gou je između Mbođa i golmana Rajkovića uspeo da šutira sa pet metara, ali neprecizno.

4. minut - Šut je oprobao Petković, ali je lopta otišla preko gola domaćina.

2. minut - Crveno-beli su već došli do prvog kornera posle centaršuta Anđelkovića sa levog krila.

2. minut - Kairat je odmah zapretio. Gou, koji je dao gol makazicama u prvom meču, pretrčao je Rendulića i pucao sa ivice šesnaesterca, ali preko gola.

16:00 - Meč je počeo.

15:59 - Utakmicu sudi Turčin Bariš Šimšek.

15:58 - U Almatiju je trenutno 30 stepeni Celzijusa.

15:57 - Domaći igrači su u tradicionalnim crno-žutim dresovima, a gosti u svojim crveno-belim.

15:56 - Akteri meča izašli su na teren i dobili ovacija sa tribina.

15:55 - Iz svega priloženog jasno je da je u Almatiju danas praznik. Domaćini, ali i njihovi navijači, učinili su sve da bi od utakmice napravili spektakl.

15:50 - Trenutno je na terenu kulturno umetnički program. Izvođači u narodnim nošnjama Kazahstana iz ansambla "Saltanat" izvode plesne igre.

15:47 - Tribine stadiona su solidno popunjene, za sada ima oko 12 hiljada navijača. Domaćin očekuje oko 15 hiljada gledalaca. Kapacitet je 23 hiljade. Prisutno je i nekoliko desetina Delija.

15:44 - Ekspediciju Crvene zvezde je danas posetio Đorđe Despotović. Napadač koji je prošle godine nastupao za beogradske crveno-bele odnedavno je igrač Kairata, ali nema pravo igranja na današnjem meču. Upitan za koga će navijati, rekao je da će odgovor zadržati za sebe."Potrudiću se da igrama i golovima za Kairat zaslužim poziv za povratak u Zvezdu, jer mi je želja da ostavim dublji trag na Marakani", rekao je Despotović.

15:36 - Crveno-beli su plenili optimizmom pred duel sa Kairatom. Kapiten i golman Predrag Rajković je rekao: "Mnogi su nas otpisali, ali mi smo Crvena zvezda i ne predajemo se tako lako".

15:29 - Saznajte nešto o Almatiju, gradu u kome crveno-beli biju važnu evropsku bitku.

15:23 - Crveno-beli ne igraju samo protiv Kairata već i protiv crne tradicije, jer Zvezda nijednom u 14 pokušaja nije prošla u narednu rundu kada je prvi meč izgubila kao domaćin.

15:21 - Kazahstanci su uvereni da će proći dalje, maltene već slave ulazak u drugo kolo kvalifikacija.

15:17 - Podsetite se detalja iz beogradskog duela Zvezde i Kairata.