(VIDEO) ABUBAKAR I ŽIVKOVIĆ SRUŠILI AZ ALKMAR: Partizan posle šest godina slavio u Ligi Evrope

Spektakl u Humskoj

1 / 4 Foto: FK Partizan

BEOGRAD - Fudbaleri Partizana na savršen način započeli su takmičenje u ovogodišnjem ciklusu Lige Evrope. Crno-beli su u meču 1. kola grupe L na svom stadionu pred oko 12.000 gledalaca savladali AZ Alkmar sa 3:2 (2:1).

Dvostruki strelac za srpskog šampiona bio je Abubakar Oumaru (11, 40), dok je tačku na pobedu stavio Andrija Živković (90).

Golove za goste postigli su Van den Linden (34) i Henriksen (90+2). Gosti su od 79. minuta igrali sa igračem manje pošto je isključen Huperts.

Bila je ovo prva pobeda Partizana u ligaškom delu Lige Evrope posle šest godina, tačnije od decembra 2009. godine i trijumfa nad Šahtjorom 1:0.

Partizan u narednom kolu gostuje Augsburgu 1. oktobra. Nemci su u drugoj utakmici ove grupe poraženi od Atletik Bilbaa sa 3:1.

Izabranici Zorana Milinkovića trijumfalno su započeli Lige Evrope pošto su po svemu prikazanom u potpunosti nadigrali holandski tim u Beogradu.

Ono što bi trebalo najviše da raduje navijače, ali i sve u klubu, je podatak da su crno-beli preboleli poraz u večitom derbiju od Crvene zvezde i osvojili prva tri boda u grupnoj fazi evropskih takmičenja posle 2009. godine i duela protiv Šahtjora.

Tvorac pobede svakako je dvostruki strelac Abubakar Umaru, za kojeg porozna odbrana Holanđana nije imala rešenja da ga zaustavi. Kada se tome doda da je Andrija Živković prikazao partiju kao sa početka sezone, fudbaleri AZ Alkmara nisu imali šta da traže u ovom meču.

Partizan je poveo ranim golom Oumarua, koji je posle kornera Živkovića bio najviši u kaznenom prostoru Holanđana.

Vođstvo je crno-belima dalo krila, igrali su dosta rasterećenije i sigurnije, dok gosti nisu ozbiljnije pripretili sve do 35. minuta kada su odigrali uvežbanu akciju sa treninga. Jansen je posle prekida vratio loptu kroz peterac Partizana, čija je odbrana smušeno reagovala, i Van der Linden je neometan zakucao loptu za 1:1.

Nije prošlo ni pet minuta, a Oumaru se ponovo upisao u strelce, nakon što je Vulićević prošao po strani i centrirao.

Holanđani su u nastavku krenuli nešto ofanzivnije, ali osim odlične prilike na startu Guveleuva, kada je golman Živković sprečio izjednačenje, nisu previše pokazali.

Šampion Srbije bez prevelikih problema držao je loptu i kontrolisao dešavanja, a posao mu je bio dodatno olakšan posle drugog žutog kartona Gusa Huperca.

Trijumf u finišu potvrdio je Živković, nakon što ga je Saša Ilić odličnim pasom pronašao pred golmanom Rošeom.

Sve što je AZ uspeo do kraja je počasan pogodak Markusa Henriksena. Crno-beli su nagovestili da bi možda mogli da prezime u Evropi, a na ruku im ide i to što je glavni favorit grupe Atletik Bilbao savladao Augsburg (3:1).

PARTIZAN - AZ ALKMAR 3:2 (2:1)

Strelci: Abubakar Umaru u 11. i 39. i Andrija Žiković u 89. za Partizan, a Jop van der Linden u 34. i Markus Henriksen u 90. minutu za AZ Alkmar.

Žuti kartoni: Balažic, Šaponjić, Leković (Partizan), Brežančić, Huperc (AZ Alkmar).

Crveni karton: Gus Huperc (AZ Alkmar) u 77. minutu.

Partizan: Ž. Živković, Vulićević, Balažic, Fabrisio, Leković, Jevtović, Brašanac, Babović, A. Živković (od 90. Ninković), Umaru (od 83. Ilić), Šaponjić (od 66. Božinov).

AZ Alkmar: Roše, Johanson, Guveluv, Van der Linden, Brežančić, Rinstra, Van Overem (od 63. Souza), Henriksen, Huperc, Haje (od 73. Tanković), Jansen (od 73. Muhren).

22:57 - KRAJ UTAKMICE

22:55 - AZ Alkmar ponovo uneo neizvesnost - 3:2Holanđani su u drugom minutu zaustavnog vremena postigli pogodak. Strelac je Henriksen, koji je šutirao sa ivice šesnaesterca i matirao Živkovića.

22:51 - GOOOL!!! Živković kaznio odbranu Holanđana - 3:1Andrija Živković kaznio je odbranu Alkmara i doneo Partizanu pobedu u ovoj utakmici.

22:49 - Žuti karton za LekovićaLevi bek Partizana Nikola Leković zaradio je žuti karton posle oštrog starta na sredini terena.

22:46 - Ovacije za Abubakara, u igri Saša Ilić - 2:1Izmena u Partizanu, iz igre izlazi dvostruki strelac Oumaru Abubakar, ulazi Saša Ilić.

22:40 - Alkmar nastavlja sa igračem manje - 2:1Isključen je Huperts.zaradio je dva žuta kartona i dobio isključenje u 78. minutu.

22:36 - Izmene u AZ Alkmaru - 2:1Izmena u redovima holandskog tima. Hansen i Haje su izašli, ulaze Miren i Tanković.

22:29 - Izmena u Partizanu, napadač umesto napadača - 2:1Prva izmena u ekipi Partizana. Umesto Ivana Šaponjića u igri je Valeri Božinov.

22:25 - Živković spasao gol Partizana - 2:1Velika prilika za goste iz Holandije, gotovo niotkuda. Usledio je centaršut sa desne strane, Guvelou je sa oko pet metara na drugoj stativi bio sam, šutirao glavom, ali je golman Živković napravio fenomenalnu odbranu.

22:08 - POČELO JE DRUGO POLUVREME - 2:1

22:05 - Ovako Grobari navijaju tokom utakmice

21:52 - KRAJ PRVOG POLVUREMENA - 2:1Fudbaleri Partizana posle prvog poluvremena vode u Beogradu protiv holandskog predstavnika AZ Alkmara sa 2:1, u utakmici prvog kola L grupe Lige Evrope. Oba gola za crno-bele postigao je Abubakar Umaru u 11. i 40, dok je strelac za goste bio Van der Linden u 34. minutu. U drugoj utakmici L grupe u Bilbau igraju Atletik i Augsburg. Gosti posle prvog poluvremena vode sa 1:0.

21:44 - GOOOL!!! Abubakar po drugi put matirao goste - 2:1Akcija Partizana po desnoj strani, Živković je dodao do Vulićevića, ovaj ubacio u šesnasterac, a Abubakar sa oko deset metara poluvolejem postigao pogodak.

21:38 - GOOOL! AZ Alkmar izjednačio - 1:1Van den Linden je u 33. minutu stigao do izjednačenja. Holanđani su praktično bez akcije stigli do gola. Gosti su izveli slobodan udarac sa oko 30 metara, Heje je loptu sa leve strane uputio na desnu stranu šesnaesterca Partizana, Jensen je vratio u peterac, a na nesreću crno-belih jedan od igrača Partizana se okliznuo i praktično asistirao Van den Lindenu.

21:23 - Slaba poseta na južnoj tribini

21:16 - GOOOL!!! Partizan vodi od 11. minuta golom AbubakaraFudbaleri Partizana poveli su sa 1:0 u 11. minutu. Korner je sa leve strane izveo Živković, a Oumaru Abubakar bio najviši u skoku.

21:05 -Sastav Partizana, utakmica je počela

21:03 - Tek oko 10.000 navijačaSramno slaba poseta u Humskoj, tek oko 10.000 navijača je na tribinama stadiona Partizana.

20:59 - Zagrevanje AZ Alkmara

20:37 - Slabo interesovanje GrobaraNavijači Partizana nisu u velikom broju zainteresovani za utakmicu protiv AZ Alkmara. Tapkaroši ispred stadiona prodaju karte ispod cene, a južna tribina je pola sata uoči početka meča tek do pola ispunjena.

20:24 - Velika vrućina u BeograduTemperatura u Beogradu je trenutno 30ºC, velika je vrućina, a vlažnost je oko 50%. Teren je izvanredan.

20:15 - Sudije iz Italije na terenu u HumskojGlavni sudija meča u Humskoj biće Danijele Orsato, njegovi pomoćnici su Lorenci Manjaneli i Rikardo Di Fijore. Četvrti sudija je Alesandro Đalatini, dodatne sudije su Paolo Valeri i Andrea Gervasoni.

20:10 - Holanđani u očekivanom sastavuAZ (4-2-3-1): 1 Rochet, 2 Johansson, 3 Gouweleeuw, 6 Brežančić, 14 Van der Linden, 8 Van Overeem, 10 Henriksen, 17 Rienstra, 20 Haye, 7 Huperts, 18 Lenssen.Klupa: 16 Coutinho, 4 Wuytens, 23 Luckassen, 24 Haps, 19 Dabney Souza, 11 Tanković, 21 Muhren.Trener: John van den Brom

20:09 - Milinković kreće sa Šaponjićem u startnoj postaviPartizan (4-3-3): Živko Živković, Vulićević, Leković, Balažic, Fabricio, Jevtović, Brašanac, Babović, Andrija Živković, Aboubakar, Šaponjić.Klupa: Kljajić, Bandalovski, Ćirković, Ninković, Ilić, Stevanović, Božinov.Trener: Zoran Milinković

19:40 - Fudbaleri AZ stigli na stadion u Humskoj

17:00 - VERMEZOVIĆ POZIVA NAVIJAČE: Na muci se poznaju junaci. Svi zajedno na stadion!Bivši trener fudbalera Partizana Vladimir Vermezović pozvao je navijače da u što većem broju dođu na meč protiv AZ Alkmara u prvom kolu Lige Evrope.

16:06 - Fudbaleri Alkmara prošetali KalemegdanomHolandski fudbaleri iskoristili su slobodno vreme da prošetaju centrom Beograda.

14:02 - Sedmo učešće Partizana u grupnoj faziU poslednjih 10 sezona Partizan je 7 puta učestvovao u grupnoj fazi nekog od evropskih takmičenja. Svi ostali klubovi iz Srbije ukupno jednom.

13:18 - Partizan očekuje veliku podršku navijača, a tim povodom napravljen je promotivni video:

"Partizan se ne predaje! Parni valjak melje kada je najteže! Podrži svoj tim u borbi za Evropu! Za Partizan se ne navija, Partizan se voli!Dođi na stadion i pokaži koliko se voli Partizan!", navodi se u pozivu Partizana.

12:29 - Ulaznice na blagajnama

11:45 - Milinković: Veliki izazov

"Za ovu generaciju Partizana naredni meč je veliki izazov. Respektujemo AZ Alkmar. Dosta su promenili tim u odnosu na prošlu sezonu, ali imaće šta da pokažu. Igraju tipičan holandski fudbal, ofanzivan, i neće biti lako. Očekujem reakciju mojih igrača, da pokažu da nisu zaboravili da igraju fudbal i da uz dobru igru nadvise protivnika", rekao je trener Partizana Zoran Milinković.11:23 - Trener AZ Alkmara Jon van den Brom izjavio je da su šanse 50:50."Šanse su 50-50. Čuli smo za njihov poraz u derbiju, ali mislim da će sutra biti potpuno drugačija utakmica, a ne mogu da kažem ništa o Partizanu na osnovu tog poraza. Njihova najveća prednost je to što igraju na domaćem terenu, a pokazali su da su na dobrom putu čim su došli u grupnu fazu", rekao je Van den Brom.