(VIDEO, FOTO) SRBIJA ŠAMPION SVETA: Orlići pobedili Brazil u finalu Svetskog prvenstva

2:1 posle produžetaka

Golom Nemanje Maksimovića u 118. minutu Srbija je postala šampion sveta za fudbalere do 20 godina
1 / 8 Foto: AP

Srbija je šampion sveta u fudbalu!!!

"Orlići" Veljka Paunovića napravili su još jedno u nizu čuda, u finalu Svetskog prvenstva za igrače do 20 godina u Oklendu na Novom Zelandu, posle još jedne drame, savladali su favorizovani Brazil u produžecima - 2:1.

Gol odluke postigao je Nemanja Maksimović u 118. minutu posle asistencije Andrije Živkovića.

U regularnom toku meča bilo je 1:1.

Srbija je povela u 70. minutu pogotkom Staniše Mandića na centaršut Maksimovića, ali je to vođstvo "orlića" trajalo samo tri minuta, jer je Brazil izjednačio preko Andreasa Pereire.

Ipak, kao i mnogo puta do sada, izabranici Veljka Paunovića nisu klonuli duhom, nije ih poremetio gol primljen brzo posle stečenog vođstva.

Ogroman talenat, čelični karakter i disciplina i nesalomivi duh doveli su "orliće" na krov sveta!

Reprezentacija Srbije je prvi put učestvovala na Mundijalitu kao samostalna država i odmah postala šampion sveta!

"Orlići" su sve četiri utakmice u eliminacionim borbama dobili posle produžetaka (ili penala)! To dovoljno govori o tome koliko su i mentalno i fizički superiorni. I kada bi se našli na ivici ambisa, mirno i samouvereno su uspevali da se dignu poput Feniksa iz pepela. To mogu samo najbolji, a naši "orlići" su najbolji na svetu.

Imali su i malo sreće u pojedinim trenucima šampionata na Novom Zelandu, što je i normalno, jer sreća prati hrabre.

SRBIJA: Rajković - Gajić, Veljković, Babić, Antonov - Zdjelar, Maksimović, Živković, S. Milinković-Savić (od 82. Jovanović) - Mandić (od 76. Gaćinović), Šaponjić (od 95. Ilić).

BRAZIL: Žan - Žoao Pedro, Lusao, Marlon, Žorž - Jaja (od 74. Malkolm), Danilo - Gabrijel (od 90+1. Gabrijel), Boskilja (od 65. Andreas Pereira), Giljerme - Žan Karlos.

118. minut - GOOOLLL!!! 2:1 za SRBIJU!!! Strelac Maksimović! Fantastična asistencija Živkovića, izbacio je Maksimovića samog pred golmanom Žanom.

115. minut - Podrška "orlićima" sa tribina ne prestaje: "Srbija, Srbija"...

114. minut - Prvi žuti karton za Srbiju dobio je Jovanović zbog prekršaja nad Andreasom Pereirom.

113. minut - Kako se bliži kraj produžetaka borba je sve žešća.

112. minut - I Žoao Pedro je opalio kao iz topa i ponovo je Rajković na visini zadatka.

111. minut - Na drugoj strani zapretio je Alef.

110. minut - Još jedna šansa za Srbiju! Živković je centrirao, a Babić sa sedam, osam metara glavom naciljao Žana.

109. minut - Strašan šut Maksimovića! Sevnula je kontra "orlića", Maksimović je prišao kaznenom prostoru malo iskosa sa leve strane i opalio, zamalo preko gola. Uzdasi iz duša srpskih navijača zaorili su se "Nort Harborom".

107. minut - Kiša je prestala da pada...

Kraj prvog produžetka.

104. minut - Auu, kakva šansa za Brazil. Igrači u žutom su nekoliko puta zapretili u istoj akciji, ali su se "orlići" spasili i izbacili loptu daleko od gola.

100. minut - Prvi žuti karton na meču. Dobio ga je Alef zbog prekršaja nad Ilićem. Slobodan udarac izveo je Živković, ali daleko od gola.

99. minut - Probao je i Giljerme sa distance, ali pored gola.

98. minut - Nebo se otvorilo! Neverovatan pljusak u Oklendu.

95. minut - Poslednja izmena i u Srbiji. Šaponjića menja Stefan Ilić.

91. minut - Počeli su produžeci.

Srbija će i četvrti put na ovom šampionatu igrati produžetke. Brazilcima je treći put.

Kraj drugog poluvremena!

90+2. minut - Još jedna sjajna odbrana Rajkovića posle slobodnjaka Brazilaca.

90+1. minut - Alef je zamenio Gabrijela. To je poslednja izmena u Brazilu.

85. minut - Sa tribina "Nort Harbora" se čuje: "Pomozi Bože".

82. minut - Jovanović je na terenu umesto Milinković-Savića.

78. minut - Brazilci nastavljaju da stiskaju, dobro je šutirao Giljerme, ali se Rajković izvio i prosledio loptu u korner.

76. minut - Prva izmena u Srbiji: Paunović je izveo strelca Mandića, a uveo Gaćinovića, koji je bio starter u svim prethodnim utakmicama.

74. minut - Druga izmena u Brazilu, Malkolm umesto Jaje.

73. minut - 1:1 - Andreas Pereira. Nedugo pošto je ušao u igru, promešao je srpsku odbranu, prošao "kroz" trojicu igrača po levoj strani i šutirao u suprotni ugrao.

70. minut - 1:0 ZA SRBIJU!!! Strelac Mandić. Živković je proigrao na levom krilu Maksimovića, koji je centrirao, a Mandić usamljen na nekoliko metara ubacio loptu u mrežu.

68. minut - Milinković-Saviću se ukazuje pomoć posle udarca u glavu, koji je dobio u duelu sa Žoao Pedrom.

66. minut - Brazilci su uputili 12 šuteva, odnosno duplo više od Srba.

65. minut - Prva izmena u Brazilu. Izašao je Boskilja, a na teren je ušao član Mančester junajteda Andreas Pereira.

60. minut - Prilika za Srbiju. Milinković-Savić je proigrao na levoj strani Živkovića, koji je sjajno "gurnuo" do Gajića, a bek OFK Beograda iz blizine, doduše iskosa, tukao direktno u golmana Žana.

56. minut - Ponovo su Brazilci u blizini srpskog gola, ali je Jaja loše zahvatio loptu.

54. minut - Borba se rasplamsava...

49. minut - Velika šansa za Brazil. Posle centaršuta se leve strane, Rajković i Antonov su izbacili loptu, ali samo na 12,13 metara gde se našao Danilo. Kapiten Brazila je pucao "iz prve"... Preko gola.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme. Nema izmena u sastavima.

Kraj prvog poluvremena!

Golman Rajković je imao nekoliko fantastičnih intervencija, pogledajte jednu od njih.

45+1. minut - Velika prilika za Srbiju! Posle kornera sa desne strane, Babić je vratio do Milinković-Savića, koji je sa samo nekoliko metara šutirao glavom, ali je golman Žan odbranio.

42. minut - Šaponjić se razočarao zbog lošeg šuta...

41. minut - Srpski reprezentativci su načinili samo tri prekršaja! A Brazilci sedam.

34. minut - Dobar šut Gajića sa 30 metara! Golman Žan je ukrotio loptu. Bio je to treći pokušaj srpskih reprezentativaca, a prvi u okvir gola.

30. minut - Evo i drugog udarca ka golu Brazila. Kada su svi očekivali centaršut, Živković je iz slobodnog udarca iskosa sa leve strane tukao direktno u gol, ali je lopta otišla visoko iznad prečke.

29. minut - Iako je ekipa u žutim dresovima bolja, podrška sa tribina momcima u crvenom ne prestaje.

28. minut - Brazil ima loptu u posedu čak 60 odsto vremena... U udarcima ka golu vodi 3:1.

26. minut - Žoao Pedro je pretrčao skoro ceo teren sa loptom, ušao u srpski šesnaesterac i kada se učinilo da se spetljao, uspeo je da šutira... Pored gola.

25. minut - Konačno ofanzivna akcija Srbije. Mandić je prošao po levom krilu i centrirao, ali lopta nije došla do Milinković-Savića.

Brazilcima je ovo deveto finale Svetskog omladinskog prvenstva, a imaju pet titula.

21. minut - Posle kornera sa desne strane nova šansa za Brazil. Lusao je ostao usamljen na drugoj stativi, ali je loše reagovao glavom.

20. minut - Ponovo odbrana Rajkovića! Gabrijel je prošao po desnoj strani, ušao u srpski šesnaesterac i pucao, ali je golman "orlića" još jednom bio siguran.

15. minut - Brazilci imaju znatno više loptu u posedu.

10. minut - Prva opasnost po gol Srbije. Posle prekida sa desne strane, Veljković je izbacio loptu iz kaznenog prostora, ali je ona došla do Žana Karlosa, koji je jako šutirao, a Rajković bio priseban i odbranio udarac. Evo te situacije:

8. minut - Ponovo lopta u kaznenom prostoru Brazila, uputio ju je Živković, ali prejako za Šaponjića.

6. minut - Ako je iko i sumnjao, uvodni minuti su jasno pokazali da se "orlići" nisu uplašili ni rivala ni veličine događaja.

5. minut - Ponovo završni pas "orlića" nije bio najprecizniji inače je svašta moglo da bude. Milinković-Savić je pokušao da "izbaci" Šaponjića, ali nije uspeo.

1. minut - Odmah su "orlići" pokazali zube. Šaponjić je centrirao, ali Živković nije stigao do lopte. Da jeste, bila bi to velika šansa. Ovako, samo uzdasi brojnih navijača Srbije.

07:02 - Kiša je prestala da pada.

07:01 - Stadion je skoro pun. Na tribinama ima više od 20 hiljada gledalaca.

07:00 - Finale je počelooo!!!

06:59 - Sa tribina se čuje: "Svi u napad, ajmo, ajde"...

06:58 - Podrška "orlićima" stiže sa svih strana, oglasio se i Lazar Marković.

06:55 - Intoniraju se himne, prvo brazilska, pa srpska.

06:51 - Andrija Živković je u najužoj konkurenciji za najboljeg igrača Mundijalita.

06:43 - U Oklendu pada kiša, temperatura je 16 stepeni Celzijusa.

06:30 - Podsetimo se kako je Srbija savladala Mali u polufinalu.

PUT DO FINALA

Srbija je na Mundijalitu na Novom Zelandu zauzela prvo mesto u Grupi D pošto je posle poraza na premijeri od Urugvaja (0:1), sa po 2:0 savladala Mali i Meksiko. "Orlići“ su u osmini finala eliminisali Mađarsku posle produžetaka 2:1 (u regularnom toku bilo 1:1), u četvrtfinalu SAD boljim izvođenjem penala 6:5 (za 120 minuta nije bilo golova) i u polufinalu Mali, takođe posle produžetaka – 2:1 (1:1).

Brazil je osvojio Grupu E sa maksimalnim učinkom u konkurenciji Nigerije (4:2), Mađarske (2:1) i Severne Koreje (3:0), a onda je u prve dve eliminacione runde prolazio dalje posle penala, protiv Urugvaja i Portugala, pošto su u 240 minuta te dve utakmice mreže mirovale. U polufinalu Brazilci su deklasirali Senegal 5:0.

Srbija je u dosadašnjem delu takmičenja postigla osam golova, po dva su dali Andrija Živković i Ivan Šaponjić, a u strelce su se upisali i Sergej Milinković-Savić, Staniša Mandić i Nemanja Maksimović.

Ekipa selektora Rožerija Mikalea je rasporedila pogotke. Postigla je ukupno 14 golova, a u strelce su se upisivala čak devetorica igrača. Samo su Giljerme, Žudivan i Boskilja po dva puta tresli protivničke mreže. Rivali oba finalista su po jednom dali autogolove (Severna Koreja i Mađarska).

ISTORIJA

Srbiji je ovo prvo učešće na Mundijalitu kao samostalnoj državi, a nekadašnja "velika" Jugoslavija bila je prvak sveta 1987. Taj podvig načinila je generacija koja je i dan-danas poznata pod nadimkom "Čileanci“.

Brazil je pet puta bio svetski šampion u ovom uzrastu i ako to postane i šesti put izjednačiće se na vrhu „večne liste“ sa Argentinom.