(VIDEO) SPASAO ZVEZDU: Blažič penalima doneo prvi trijumf nad Cedevitom u Zagrebu

ABA liga

Slovenački košarkaš 5,7 sekundi pre kraja ubaico dva slobodna bacanja itime doneo kjučnu prednost srpskom timu

Samo tri dana posle evroligaškog meča sa Galatasarajem, pre kojeg je u Istanbulu ubijen navijač crveno belih Marko Ivković, košarkaši Crvene zvezde su u 9. kolu regionalne ABA savladali Cedevitu u Zagrebu (88:87). To je prva pobeda crveno - belih nad Cedevitom u Zagrebu

Pre početka meča svi u dvorani su minutom ćutanja odali počast ubijenom Marku Ivkoviću, a na parketu je bio i transparent sa porukom:

"Stop nasilju"

Prva četvrtina

Zvezda je odlično počela meč, povela sa 11:0, ali je Cedevita polako uspela da se vrati u meč, ponajviše zahvaljujući dvema tehničkim greškama za tim trenera Dejana Radonjića (od čega je jednu dobio on sam), pa je posle uvodnih 10. minuta na semaforu stajalo 17:17.

Druga četvrtina

Zubčić je ubacio prve poene, napravio mini seriju od 4:0, te doneo prvu prednost na utakmici Cedeviti od 21:17. Crveno-bele iz neke vrste letargije digao je Vilijams je trojkom, a onda je Ukić pogodio jedno slobodno bacanje (23:20). Propustio je domaćin nekoliko napada da ode na veću razliku, pa se Marjanović izborio za faul i pogodio dva penala za "-1" (23:22).Crveno-beli su vođstvo vratili u 14. minutu nakon dobre finte i pogotka Dženkinsa (24:23). Cedevita je dva minuta pre kraja prvog poluvremena povela 34:28, a mini seriju domaćih prekinuo je Dženkins sa dva poena. Zvezda je u poslednjem minutu prvog poluvremena posle trojke Lazića i slobodnih bacanja Mitrovića prišla na 36:35. na drugoj strani pogodio je bivši košarkaš Partizana i Igokee Nemanja Gordić, a poslednji poen u prvom poluvremenu postigao je Markus Vilijams - za 36:38.

Treća četvrtina

Kao i na početku utakmice Zvezda je za manje od dva minuta preokrenula rezultat i povela 48:40. Gosti su poveli 52:43, ali opet kao i u prvom poluvremenu, domaća ekipa je malo po malo uspevala da se vrati u duel. Zagrepčani su dva minuta pre kraja pršli na 56:52, ali je tada najpre pogodio Kalinić, a potom i Dženkins sa penala posle tehničke Repeši - 59:52.

Posle trojke Blažiča u poslednjoj sekundi trećeg kvartala Zvezda je na pauzu otišla na plus 10 - 67:57.

Četvrta četvrtina

Poslednja četvrtina počela je trojkom Blaziča, kojom je Zvezda stekla maksimalnih 13 poena prednosti, na startu čertvrte četvrtine. Ipak serijom grešaka tim trenera Radonjića je za manje od pet minuta prokockao prednost i dozvolio Cedeviti da se primakne na 74:73.

Tada je Mitrović pogodio uz faul, a potom je Zvezda tri minuta pre kraja povela 77:83. Na to je trojkom iz ugla odgovorio Pilepić, a sa druge strane Vilijams i Blažič su izigrali dobranu domaćinaza 85:80.

Nadrugoj strani Ante Delaš je pogodio desetui poena na meču i trojkom primakao svoj tim na - 2. Bilan je potom pogodio uz faul, pa je minut pre kraja bilo 85:85.

Delaš je 55 sekundi pre kraja pogodio ulaz, a Radonjić je tek tada zatražio taj - aut. Nakon dogovora na klupi Cirbes je 43 sekunde pre kraja pogodio jedno bacanje 86:87. Delaš je promašio trojku, a Blažič 5.7 sekundi pšre kraja pogodio dva bacanja za vođstvo Zvezde 88:87.

Delaš je promašio trojku za nastavak Zvezdinog niza.