(VIDEO, FOTO) KRALJEVI REGIONA: Košarkaši Crvene zvezde osvojili šampionski prsten ABA lige

Crveno-beli Jadran

Crveno-beli od starta četvrte utakmice nametnuli svoj ritam i dominantnom igrom stigli do treće pobede i titule
1 / 6 Foto: ABA Liga

Košarkaši Crvene zvezde novi su šampioni regionalne lige pošto su u četvrtoj utakmici finalne serije savladali Cedevitu u Zagrebu rezultatom 89:79 (30:25, 22:10, 17:23, 20:21) i ukupnim skorom 3:1 stigli do šampionskog prstena.

Ovo je drugi trofej crveno-belih ove sezone pošto su prethodno osvojili kup Radivoja Koraća.

Crvena zvezda, ABA liga, Foto: Printskrin

Dženkins je postigao 17 poena, 14 je ubacio Mitrović, po 12 Marjanović i Kalinić.U domaćem timu Zubčić je ubacio 15, a Bilan 12 poena.

Crvena zvezda je time na najbolji način krunisala sezonu u regionu. Tokom regularnog dela sezone pretrpela je dva poraza, od Krke i Partizana. U polufinalu su crveno-beli savladali Partizan sa 3:1, a istim rezultatom i Cedevitu u finalu.

Ponovo je čovek odluke bio Amerikanac Čarls Dženkins, kao i u polufinalnim duelima sa Partizanom, sa 17 poena i tri skoka, ali je i u ključnim trenucima odličnom odbranom trasirao svom timu put ka pobedi.

Upravo je odbrana, koja je zaštini znak trenera Dejana Radonjića, bila faktor koji je prešao na stranu crveno-belih, ali i dosta bolji šut za tri poena u odnosu na jučerašnji meč.

Centar Boban Marjanović je sjajno otvorio duel, postigao je osam poena i čuvao blago vođstvo Zvezde, ali je brzo ušao u problem sa ličnim greškama i morao je da ga zameni Maik Cirbes, koji je zbog povrede propustio prethodne dve utakmice.

Košarkaši Zvezde su u drugoj deonici zaigrali dosta agresivnije, nisu dozvolili lak prenos lopte, gde se istakao Dženkins, i serijom 15:2 preuzeli kontrolu utakmice (45:27).

Cedevita je na isti način htela da odgovori u drugom poluvremenu, Luka Babić i Tomislav Zubčić su kakav-takav korak održavali, ali je Nemanja Dangubić fantastičnom rolom, NBA zakucavanjem i šutem sa poludistance čuvao 16 poena prednosti.

Zvezda je tokom meča imala veliku prednost imala u skoku, a povratkom Cirbesa bila je dosta snažnija u reketu jer je podelio nekoliko rampi, ali i u potpunosti zaustavio Stanka Baraća.

Ekipa Jasmina Repeše je u poslednjem kvartalu pokušala da se meč uvede u neizvesnost serijom 10:0, prišla je dva minuta pre kraja na minus šest, Dženkins je već u sledećem napadu trojkom rešio sve dileme, dok je šlag na tortu stavio je Cirbes snažnim zakucavanjem.

Za najkorisnijeg igrača finalne serije proglašen je centar crveno-belih Boban Marjanović.

Dobra vest za navijače Crvene zvezde. Na zagrevanju se pojavio i Majk Cirbes.

Cedevita je počela utakmicu sa petorkom Ukić, Žganec, Tomas, Pilepić i Bilan. Crvena zvezda je počela u sastavu Vilijams, Lazić, Dangubić, Mitrović, Marjanović.

Sjajno je Marjanović otvorio utakmicu i već posle četiri minuta postigao osam poena. Zvezda vodi 11:9, a preostala tri poena postigao je Lazić.

Međutim, Marjanović je već posle pet minuta zaradio dve lične greške.

Prvi put u igri je posle dve propuštene utakmice Majk Cirbes. Izlazak Marjanovića koristi Miro Bilan koji je postigao osam poena za svoj tim u uvodnim minutama, od 15 Cedevite.

Trojkom Mitrovića, što je njegov sedmi poen, Crvena zvezda je u 8. minutu povela s 18:15. Bila je to druga trojka crveno-belih u meču, posle preciznog šuta Lazića,

Jović pogađa trojku za 23:19 u korist Crvene zvezde u 19. minutu. Treća trojka crveno-belih.

Gordić je trojkom pogodio za 25:27, ali je Dženkins uz zvuk sirene preko ruke Babića pogodio trojku za 30:25 u korist Crvene zvezde.

Početak druge četvrtine otvoren je kontrom Jovića za najveće vođstvo Crvene zvezde - 32:25. Na ove poene nadovezao se Cirbes i doneo Zvezdi velikih devet poena prednosti u 12. minutu - 34:25. Ovo je nateralo trenera Cedevite Jasmina Repešu da pozove tajm-aut.

Ni minut odmora nije pomogao Cedeviti, Zvezdina serija 6:0 posle krađe Dženkinsa i polaganja za 36:25.

Zvezda igra sjajno u odbrani, za razliku od prethodnog meča.

Puna četiri minuta Cedevita je bila bez poena, pre svega zbog odlične odbrane Crvene zvezde, a onda je posle greške Vilijamsa Ramljak iskoristio kontru i smanjio rezultat na 27:36. Radonjić je zatražio tajm-aut.

Trojkom Vilijamsa Zvezda je u 16. minutu povela sa 41:27, a odmah zatim je Kalinić ukrao loptu Baraću i pomogao Marjanoviću da poentira za 16 poena viška - 43:27.

Dominacija Zvezde, Marjanović postiže nova dva poena za 45:27. Cedevita je postigla samo dva poena za sedam minuta.

Marjanović je međutim u 17. minutu napravio treću ličnu grešku.

Zvezda melje i u šutu za tri poena. Dženkins pogađa novu trojku za 48:30. Zvezda je pogodila šest trojki iz 13 pokušaja u prvih 18 minuta.

Na isteku prvih 20 minuta Zvezda je posle dominantne igre stekla 17 poena viška - 52:35

Dženkins je postigao 12 poena, koliko i Marjanović, dok je Mitrović ubacio 9. U timu Cedevite Bilan je postigao 8, a Arapović 7 poena.

Početak trećeg perioda obeležio je Nemanja Dangubić sjajnim zakucavanjem pod prekršajem. NBA stil.

Jović je ubrzo potom pogodio trojku za 57:40, vreme prolazi, a Zvezda održava prednost i nalazi se na dobrom putu ka osvajanju trofeja.

Mitrović trojkom vraća Zvezdu na 62:46 u 25. minutu. Crveno-beli bez većih problema održavaju visoko vođstvo i 15 minuta ih deli od titule.

Mirna igra Zvezde u finišu trećeg perioda, Cedevita nije uspela ozbiljnije da ugrozi vođstvo.

Tomislav Zubčić je treću četvrtinu završio trojkom za 58:69. Cedevita je ipak uspela na kraju da vrati nadu, pošto je sa 19 spustila zaostatak na 11 poena pred ulazak u poslednjih deset minuta igre.

Vilijams otvara poslednju četvrtinu poenima za 71:68, na to se nadovezao CIrbes za 73:68 u 32. minutu igre.

Kalinić je pogodio svoju prvu trojku u pravog trenutku za 76:60. Serija Zvezde 7:2 na startu poslednje četvrtine.

Na 6:16 pre kraja Kalinić je zakucao za 78:62. Još malo je ostalo do slavlja crveno-belih.

Zubčić pogađa za tri poena na pet minuta do kraja za 66:78, a Radonjić traži tajm-aut.

Vilijams pogađa trojku za 81:66 u 36. minutu.

Zubčić pogađa još jednu trojku i 3:20 pre kraja Cedevita stiže na deset poena minusa - 71:81. Barać na 2:56 pogađa dva poena za 73:81. Serija Cedevite 7:0.

Barać na 2:13 pre kraja pogađa trojku za 76:81, serija 10:0 Cedevite.

Dženkins na 1:56 pre kraja vraća trojku za 76:84.

Cirbes zakucava uz prekršaj za 86:76 na 1:23 pre kraja. Ovim je rešeno pitanje pobednika.