KURIR TV ZVEZDI NI DELIJE NISU MOGLE DA POMOGNU: Efes prekinuo sjajnu seriju crveno-belih u Evroligi

Posle 7 vezanih pobeda

Košarkaši Crvene zvezde nisu uspeli da savladaju Anadolu Efes u 21. kolu Evrolige i tako nastave neverovatan niz od sedam vezanih pobeda u najkvalitetnijem nadmetanju na kontinentu. Poraženi su 72:86.

1 / 4 Foto: Aleksandar Jovanović

To je deveti poraz ekipe trenera Dejana Radonjića, koja sada ima dva trijumfa više od Efesa. Za razliku od utakmica protiv Reala, CSKA i Panatinaikosa, kada je na startu sticala dvocifrenu prednost Zvezdi je sada trebalo nekoliko minuta da uhvati ritam. Efes to nije preteranoi koristio, pa je u drugih pet minuta prve četvrtine domaći tim poveo 16:10, da bi na isteku desetog minuta imao četiri poena viška (20:16). U 16. minutu, kada je Simonović posle krađe lopte do tada odličnog Dženkinsa pogodio trojku za 34:30 činilo se da je Zvezda ušla u ritam. Ispostavilo se međutim, da je to bio samo bljesak, pošto je Efes serijom 17:2 (poene za crveno-bele postigao je Simonović sa penala) uspostavio kontrolu meča i dobio prvo poluvreme. Posle serije Efesa od 7:0 na startu drugog poluvremena, Zvezda je došla do daha, u 28. minutu prišla na 56:50, iako je nekoliko napada prokockala. Radonjić nije koristio mnogo Kuzmića ni Jovića i to se osetilo, iako je Dženkins bio vrlo raspložen. U poslednjih minut i po trećeg kvartala Zvezdu je izdao i šut, pa je u poslednjih 10 minuta Efes ušao sa prednošću 61:52. Utakmica je rešena posle tri minuta četvrte četvrtine, kada je Efes stekao 22 poena prednosti. Za umornu Zvezdu, to je bio nenadoknadivi zaostatak. Najefikasniji u Zvezdi bio je Marko Simonovič sa 15 poena, a pratili su ga Amerikanci Dćenkins sa 14 i Volters sa 12. U Efesu je najbolji bio Braun sa 20 poena.

Četvrta četvrtina

40. minut 72:86 - Kraj utakmice

36. minut 62:76 - Zvezda je bila u seriji 8:0 ali je prekinuo Tomas

34. minut 54:76 - Čini se da je utakmica rešena

32. minut 52:68 - Efes počinje bolje i opet beži

30. minut 52:61 - Zvezdu je stao šut

30. minut 50:59 - Simonovič nije na šutu, sada je u igri Gudurić

29. minut 50:59 - Zvezda je malo umorna i to se oseti, a Braun je pogodio uz 4 faul Dženkinsa

28. minut 50:56 - Zvezda odbranom prilazi! Kakav koš Dženkinsa

25. minut 44:56 - Zvezda je u mini seriji, iako je propustila nekoliko napada, da dodatno smanji minus

22. minut 38:54 - Volters za prve poene Zvezde u nastavku

22. minut 36:54 - Efes ima ogromnu prednost

21. minut 36:49 - Danston je upisaop prve poene u nastavku

Treća četvrtina

20. minut 36:47 - Zvezda od trojke Simonovića pa do bacanja koja je u poslednjem minutu izveo isti igrač nije postigla poen, što je Efes iskoristio i serijom 15:2 potpuno preuzeo kontrolu

19. minut 34:45 - Efes je u seriji 15:0

18. minut 34:35 - Danston je dva puta pogodio uz fqaul, a zatim i bacanje

16. minut 34:30 - Dženkins je ukrao loptu, a zatim je Simonović pogodio svoju prvu trojku

15. minut 31:30 - Sedam vezanih poena Dženkinsa, koji je u seriji

13. minut 27:23 - Trojka Dženkinsa

11. minut 22:18 - Volters postiže prve poene za domaće u nastavku

Druga četvrtina

10. minut 20:16 - Zvezda je u drugom delu uvodne deonice pronašla napadačku igru, koristilapokretljivost centara i ima prednost posle 10. minuta

7. minut 14:10 - Kucanje Bjelice, Zvezda polako preuzima kontrolu

5. minut 11:8 - Dobra akcija Miutrovića i poeni kapitena Zvezde

4. minut 8:7 - Zvezda prvi put vodi

3. minut 4:5 - Efes vodi, ali su poene za Zvezdu dali centri Mitrović i Kuzmić

1. minut 0:2 - Gosti postižu prve poene na meču

Prva četvrtina

Pogledajte atmosferu pred me, koji će pratiti i selektor vaterpolista Srbije Dejan Savića sa naslednicom

Tu je i rukometna legenda Veselin Vujović

Zvezda u ovaj meč ulazi sa skorom 12 trijumfa i 8 poraza, a turski tim ima tri pobede manje.Tim trenera Radonjića igra sjajno nanizao je sedam evroligaških pobeda zaredom i sada je u prilici da osmim trijumfon ne samo napravi možda i ključni korak ka plej-ofu već i da dođe u poziciju da se bori za peto mesto pred razigravanje. Zvezda jeste ubedljivo poražena u Istanbulu (100:79), ali se od tada mnogo toga promenilo. Beogradski tim je u tom meču primio trocifren broj poena, pa je, iako napadački na nivou ove sezone bio bez šanse da pobedi. Zvezdi u prilog ide mnogo stvari, pa i tradicija, sa obzirom na to da u dosadašnja tri duela sa Efesom, gost nikada nije slavio.Pre nego što se dublje pozabavimo statistikom, koja će jasno ukazati na prednostii koje Beograđani imaju nad timom hrvatskog trenera Velimira Perasovića, napominjemo da se njegov kolega na klupi domaćina suočava sa ozbiljnom glavoboljom. Već duže vreme Radonjić ne može da računa na Nemanju Dangubića, a poslednji meč sa Mornarom u ABA ligi propustio je i Stefan Jović.

Prema najavama iz Zvezde Jović bi trebalo da bude spreman. To će timu vratiti sigurnost i organizaciju, koja je izostala tri četvrtine duela sa Mornarom. Sa Jovićem na pleju, Zvezda će lakše rešavati i presing i agresivnost Turaka, što je bio način igre na koji su Barani mučili lidera ABA lige. Na terenu će u petak biti i Ognjen Kuzmić, kome ide najviše Jovićevih asistencija (ima ih 6 u proseku), što garantuje da će Zvezda imati mnogo skokova (Kuzmić prosečno hvata osam lopti). Turski tim kad smo već kod skokova hvata prosećno nešto manje od četiri lopte više od Zvezde 36-32.1.

Kada se pogleda statiskika dva tima, Efes, koji pred duel sa Zvezdom u turskom prvenstvu slavio sa 39 poena razlike (pobeđen je Bašakšehir sa 106:67), postiže više poena 74.9:83.9. Na poslednjem meču najefikasniji u timu trenera Velimira Perasovića bio je Dešon Tomas sa 18 poena, dva manje ubacio je Pol Brendon. Derik Braun je postigao 15, Tajler Hanikat 12, uz devet skokova, dok je Čedi Osman ubacio 11. Zvezda na drugoj strani nije bila razigrana, pa je protiv Mornara najefikasniji bio Simonović (15), koji je sa 13.1 poenom i prosečno najbolji poenter crveno-belih, a pratili su ga Dženkins sa 14 i Bjelica sa 11. Ono što može da bude prednost Zvezde kojoj će Efes pokušati da iseče "pik" Jovića i Kuzmića je odbrana Lazića i Dženkinsa koji seku sve više lopti i postižu lake poene.Radonjić: Više smo u rehabilitacionom nego trenažnom procesu

Trener Crvene zvezde Dejan Radonjić pred ovaj duel bio je prilično zabrinut "Već smo odigrali 20 velikih mečeva u Evroligi i svaki je bio težak. Sada nas očekuje novi protiv Efesa, kvalitetnog tima koji nas je nadigrao u Istanbulu i dao 100 poena. Mnogo puta smo igrali dobru odbranu, ali protiv njih moraćemo da budemo još bolji kako bismo došli do pobede. Više smo u procesu rehabilitacije, nego trenažnom. Dangubić od subote kreće da trči, Kuzmić je imao nezgodnu povredu, ali je juče trenirao, dok Jović nije još od utakmice protiv Panatinaikosa. Nisam prognozer i videćemo kakva će situacija sutra biti. Nismo u sjajnoj poziciji, ali izlazimo da damo sve od sebe. Za bilo kog evroligaša bi bilo previše, ali mi izdržavamo", rekao je Dejan Radonjić pred ovaj duel. Perasović: U Pioniru niko ne može da kaže da je favorit

Trener Efesa je Velimir Perasović kaže da njegov tim nije favorit. “Crveno-beli imaju fantastičnu sezonu. Čestitam Zvezdinom treneru. Zaista je uradio sjajan posao. Posebno dobro igraju u Beogradu, gde njihovi igrači prave sjajnu atmosferu i niko ne može tamo da ode i da kaže 'Mi smo danas favoriti“.