(VIDEO) DVANAESTA POBEDA: Zvezda izjednačila rekord Olimpije

ABA liga

Košarkaši Crvene zvezde od dočekuju Igokeu u poslednjem meču 12. kola ABA lige

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Igokeu (76:71) u poslednjem meču 12. kola ABA lige, čime su izjednačili najbolji start u istoriji tog takmičenja, koji je sa 12 pobeda prve sezone imala i ljubljanska Olimpija.

Zvezda je kontrolisala veći deo utakmice, ali je zbog velikog pada u finišu treće i početkom poslednje četvrtine i serije gostiju 20:3 morala da strahuje za pobedu. Igokea je tom serijom minus od 15 poena pretvorili u plus, ali do kraja utakmice ipak nisu imali dovoljno snage za senzaciju. Trener Radonjić nije uvodio Markusa Vilijamsa na ovom meču, MVP Evrolige Boban Marjanović igrao je 15 minuta, a veliku minutažu dobili su mlađi igrači.

Nikola Kalinić je sa 13 poena bio najefikasniji, 12 je ubacio odlični Branko Lazić koji je imao 3 skoka, 3 krađe i 2 asistencije, dok je Luka Mitrović svih 10 poena (4sk) ubacio u prvoj deonici. Bunić je na drugoj strani ubacio 14, Živanović 12, a Katnić i Jorović po 11 poena.

Prva četvrtina

Igokea je bolje počela meč i posle tri minuta igre povela 7:2. Ipak u petom minutu igre Zvezda je izjednačila na 9:9, a posle lepog ulaza i trojke Mitrovića i povela 14:9. Igokea je uspela da se vrati što je posle 10. minuta dovelo do minimalnog vođstva domaćeg tima 21:19.

Druga četvrtina

Posle tri minuta igre u drugom poluvremenu novo izjednačenje 26:26. Dosta je poena od starta drugog kvartala, ali nijedna od ekipa ne uspeva da stekne opipljiviju prednost. Posle trojke Tejića četiri minuta pre poluvremena Zvezda je povela 36:30.

Od tada Zvezda je uspostavila ritam koji joj odgovara i stekla deset poena prednosti, a na poluvremenu je rezultat bio 43:33.

Treća četvrtina

Treća četvrtina počela je obostranim promašajima, te ukradenom loptom Lazića i njegovim zakucavanjem, nakon čega su neprecizni bili Kalinić i Dženkins na jednoj i Živanović na drugoj strani. Nešto sporiji ritam razbio je Lazić trojkom iz levog ćoška za Zvezdinih plus 10, a zatim je beka domaćeg tima Jorović faulirao u kontri i dobio četvrtu ličnu grešku. Borbeni bek bio je oba puta precizan i povisio je na 52:40 u 24. minutu, a onda je usledilo trojkaško nadmetanje. Kalinić i Blažič su cepali mrežicu gostiju, uzvratio im je jednom Dragović, a na semaforu je osvanulo 60:47.Igokea je do kraja trećeg kvartala uspela da dođe do daha, a posle nerpriznate trojke Jovića iz svog reketa rezultat je bio 64:57.

Četvrta četvrtina

Crveno-beli su ne tako davno imali plus 15, ali se ta prednost početkom poslednjeg perioda istopila na svega dva razlike, pošto je nekadašnji igrač Zvezde Dušan Katnić nanizao pet poena za 64:62 i naterao Radonjića na tajm-aut. Ni to nije pomoglo, jer su njegovi puleni potpuno izgubili ritam u napadu, Dangubić i Blažu su promašili trojke, pa je Bunić izjednačio, a Radonjić morao da ubaci Marjanovića u 33. minutu.

Prilično konfuzno se igralo na obe strane, a Džons i Milošević su propustili šanse da donesu prednost Igokei. Uvukla se nervoza među Zvezdine košarkaše, bili su šest minuta bez koša računajući kraj prošle i početak ove četvrtine, sve dok Marjanović nije prekinuo agoniju, ali je Bunić opet izjednačio, na 66:66 pet minuta pre kraja.

Dženkins je pogodio jedno od dva slobodna bacanja, a Jorović ubacio trojku i Igokea je uspela da povede sa 67:69, na šta je odgovorio Lazić snažnim zakucavanjem na dodavanje Dženkinsa iz auta. Crveno bela "desetka" je zatim imala polovičan učinak sa penala, Milošević je oba puta bio precizan i gosti su zadržali vođstvo (70:71).

Zvezda je uspela da preokrene, a posle slobodnih bacanja marjanovića minut i po pre kraja i povede 74:71. Zvezda se odbranila, a potom i povećala prednost na plus pet 76:71, što je bio konačan rezultat.

Tok utakmice

Jović sportska ličnost godine u Nišu

Košarkaš Crvene zvezde i reprezentativac Srbije Stefan Jović proglašen je za sportsku ličnost godine Niša, u tradicionalnoj 36. anketi Sekcije sportskih novinara tog grada.Jovića, rođenog Nišliju, za sportistu godine izabrao je jednoglasnom odlukom žiri od 55 članova, koji, pored niških sportskih novinara, čine i svi dosadašnji dobitnici priznanja, a čiji je ovogodišnji predsednik proslavljeni rukometaš Ivan Lapčević.

Radonjić: Igokeaće pokušati da nas iznenadi

Trener Zvezde Dejan Radonjić istakao je da je svestan da će gosti iz Aleksandrovca pokušati da iznenade njegove izabranike, ali da ni ‘crveno-belima’ neće nedostajati motiva.

“To je ekipa koja ima iskustvo i mladost, a svakako da su mogli zabeležiti i neku pobedu više. Izvršili su promenu trenera, tako da smo svesni da će pokušati da nas iznenade. Ali, i mi hoćemo da nastavimo pobednički niz pred našim navijačima. Kalendar takmičenja je takav da imamo i teška putovanja, pa usled toga imamo neizvesno učešće Markusa Vilijamsa na ovoj utakmici. Ne bi trebalo da bude neki veći problem, ali u ponedeljak ćemo videti da li možemo da računamo na njega. Takođe, imamo problema i sa povredom Bobana Marjanovića. Ipak, ostali igrači koji su zdravi, bez obzira na eventualni izostanak njih dvojice, moraju da odigraju ovu utakmicu na najbolji mogući način kako bismo upisali nova dva boda”, istakao je Radonjić.

Zvezdin trener istakao je da je pritisak dobrih rezultata kod njegovih igrača uvek prisutan, ali i da posebna presija usled mogućeg izjednačenja rekorda trijumfa slovenačke Olimpije ne postoji.

“Osećamo pritisak svakog dana, koji je prisutan zbog činjenice da u svakoj utakmici želimo pobedu. Moramo da budemo dobri u svemu što radimo, najviše u polufinalu ABA lige u okviru plej-ofa, a potom i u finalu. Međutim, želimo da ostvarimo pobedu protiv Igokee i da ostanemo prvi. Da li ćemo imati 12 pobeda ili više, videćemo”, naglasio je Radonjić.

Lukajić: Svi su nas otpisali protiv Zvezde, probaćemo da se nadigravamo

Trener košarkaša Igokee Željko Lukajić ne gaji nadu u podvig protiv Crvene zvezde.

"Nas su već svi otpisali jer je Crvena zvezda tim koji nema poraza, sa izuzetnim raspoloženjem i formom. Istina je da su oni imaju utakmicu protiv Olimpijakosa tri dana pred ovaj meč, međutim, oni su sigurno favoriti. Mi imamo neke svoje zahteve, radimo naporno na treninzima i pokušavamo da našu igru dovedemo na zadovoljavajući nivo i sigurno možemo mnogo da naučimo iz ove utakmice. U Beograd idemo da se nadigravamo, da proverimo do kog smo nivoa doveli elemente koje smo trenirali, a šta će se događati na utakmici videćemo. Zvezda ima kvalitetne pojedince, ali njihova snaga jeste timska odbrana i napad u kojem svi igrači šutiraju. Igraju brzo, imaju dobru tranziciju, jednostavno ne možete nikog ostaviti i rizikovati šuti i u svakom slučaju će biti izuzetno teška utakmica", rekao je Željko Lukajić.

Crveno-beli su neporaženi u prvih 11 kola, a rekord od 12 pobeda na startu sezone postavila je Olimpija u premijernoj sezoni ABA lige pre 13 godina.

Zvezda je trenutno usamljena na čelu tabele ABA lige, a Igokea drži pretposlednje mesto sa skorom 3/8.