(VIDEO) OPET PROTIV GALATE: Zvezda još na Real, PAO, Barsu i Makabi

Evroliga

U direktnom duelu u praznom "Pioniru", usled kazne Evrolige, košarkaši Crvene zvezde isavladali su tim Laboral Kuće (90:82) u poslednjem kolu prve faze Evrolige

Košarkaši Crvene zvezde savladali su u Beogradu špansku ekipu Laboral Kuća sa 90:82 (18:18, 28:27, 24:18, 20:19), pa su u Top 16 fazu Evrolige prošli kao drugoplasirani u D grupi.

Prvi deo susreta pred praznim tribinama u Pioniru protekao je u izjednačenoj borbi, a u nastavku su crveno-beli pojačali ritam, zaigrali angažovanije i bez većih problema slavili u poslednjem kolu, postigavši ukupno šestu pobedu u grupi.

Izabranici trenera Dejana Radonjića igraće u Top 16 u grupi E, dok će trećeplasirani Laboral Kuća u grupu F.Crvena zvezda će u Top 16 fazi Evrolige igrati u E grupi sa Realom, Barselonom, Makabijem, Panatinaikosom, Žalgirisom, Albom i Galatasarajem.

U Grupi F igraće CSKA iz Moskve, Fenerbahče, Olimpijakos, Efes, Unikaha, Laboral, Nižnji Novgorod i Armani.

Takmičenje u Top 16 fazi Evrolige počinje 30. decembra i trajaće do 10. aprila. Svaka ekipa odigraće po 14 utakmica, a najbolje četiri ekipe iz svake grupe plasiraće se u plej-of.

Domaćina su do pobede predvodili Vilijams sa 23, Marjanović sa 12, Blažič sa 11 i Mitrović sa 10 poena, dok su kod gostiju najefikasniji bili Bertans sa 16, Tajli sa 14 i Džejms sa 13.Utakmica je odigrana bez prisustva publike nakon nepravedne odluke Evrolige da kazni Crvenu zvezdu zbog navijačkih nereda pred meč protiv Galatasaraja prošlog meseca u Istanbulu, kada su pristalice turskog kluba ubile navijača crveno-belih Marka Ivkovića.Karte za meč ipak su se prodavale, kako bi deo prihoda bio usmeren porodici tragično stradalog Ivkovića.Slike kupaca ulaznica zalepljene su na stolice Pionira i navijači su simbolično bili uz Zvezdine košarkaše, a deo prihoda ići će na plaćanje novčane kazne od 50.000 evra, koliko je Evroliga dodatno kaznila Crvenu zvezdu..

Prva četvrtina

U prva tri minuta Zvezda je vodila sa 6:2, a interesantno je da je sve koševe do tada postigla iz reketa. Laboral je kasnije uspeo da se adaptira na igru, pa je na polovini prve četvrtine rezultat bio 12:7. Domaći tim pogodio je jednu trojku preko Blažiča.

U nastavku četvrtine Španci su se potpuno konsolidovali pa je dva minuta pre krqaja bilo 14:14, a posle koša San Emiterija u poslednjem minutu prve deonice Laboral je prvi put poveo 16:14. To je kratko trajalo jer je Blažič doneo novo izjednačenje. Posle deset minuta bilo je 18:18.

Druga četvrtina

Na početku ove deonice igralo se u ritmu koš za koš i odbrane su probijali Cirbes i Blažič, odnosno Džejms i Tili (22:22).

Zvezda nije imala rešenje za Džejmsa u odbrani, da bi bivši igrač Partizana Davis Bertans trojkom za 22:27 naterao Radonjića na tajm-aut u 13. minutu. Lopte u napadu su ispuštali Blažič i Dženkins, te su Kozer i Bertans produžili seriju Laborala na 0:9 koju je prekinuo Cirbes zakucavanjem na pas Vilijamsa (24:31).

Proradili su zatim Amerikanci u crveno-belom dresu i pobrinuli se za seriju 7:2, ali je Bertans drugom trojkom iz trećeg pokušaja odmakao goste na 29:36, da bi Vilijams preuzeo stvari u svoje ruke. Sjajni plej je ubacio jednu izrazito tešku dvojku posle odlične odbrane Kalinića, potom i trojku za preokret, a rezultatsku klackalicu nastavio je Bertans trećom trojkom za 37:39.

Do kraja četvrtine igralo se poen po poen, a prvo poluvreme završeno je zakucavanjem Nemanje Dangubića, i vođstvom Zvezde 46:45.

Treća četvrtina

Drugo poluvreme otvorio je Kozer, a uzvratio je Vilijams "dugom" dvojkom iz okreta posle bega iz bloka. Imala je Zvezda i u prvom delu problem da zatvori reket, što je bilo očigledno i na početku ove četvrtine, pa je Šengelija poentirao posle dva skoka u napadu. Mitrović je oba puta bio precizan sa penala, Tili je ubacio trojku na koju je istom merom, sa osam metera odgovorio Vilijams za svoj 18. poen i 55:52 u 25. minutu. Crveno-beli su se malo odlepili serijom 7:0 koju se kreirali Marjanović i Vilijams, a gorostasni centar je sa oba slobodna bacanja povisio na plus osam (62:54). U finišu četvrtine igralo se u serijama - Tili je mini rolom od pet poena primakao Laboral na minus tri, dok je domaćin uzvratio zakucavanjem Marjanovića i lepim polaganjem Mitrovića za 70:63.

Četvrta četvrtina

Trojka Vujačića i penali Ertela primakli su Laboral na minus dva, ali su ekspresno usledili koš Marjanovića te ukradena lopta i polaganje u režiji Jovića za 74:68. Na kratko su crveno-beli otišli na maksimalnih plus devet trojkom Dangubića (77:68), jer je istom merom uzvratio Bertans. Ušlo se u ritam koš za koš, razlika se kretala između šest i osam poena, a Lazić je pogodio dva od tri penala za 81:75 u 35. minutu.

Dva minuta pre kraja Zvezda je posle poena Vilijamsa prvi put imala dvocifrenu prednost 88:78, što je bilo dovoljno za pobedu.

Tekstualni prenos

Crveno-beli su osnovni zadatak ispunili i plasirali se u Top 16, ali nije nebitno ni sa koje startne pozicije će dočekati novih 14 utakmica u elitnom takmičenju.

Dve varijante

Ukoliko ponovo pobedi ekipu iz Vitorije, puleni Dejana Radonjića igraće protiv Galatasaraja, a u istoj grupi E su u Real, Barselona, Makabi i Panatinaikos. U slučaju poraza očekuje ih grupa F u kojoj su već Olimpijakos, CSKA, Efes, Armani i najverovatnije Fenerbahče.

Zvezda je u Vitoriji deklasirala Laboral sa 86:66, a gosti iz Baskije su potom promenili trenera, osvežili tim, i veruju da će im sada olakšavajuća okolonost biti činjenica da se igra pred praznim tribinama, a jedinu podršku crveno-belima “pružiće” samo fotografije onih koji su kupili kartu i tako pomogli klubu da otplati kaznu.

Radonjić: Cilj je pobeda

"Nama je podrška navijača davala poseban impuls na terenu, da u svakom tom meču izvučemo maksimum i pružimo dobre partije. Ovakvu okolnost i činjenicu da igramo bez publike naš protivnik će sigurno poškušati da iskoristi i ta činjenica će u odnosu na sve ostale naše rivale sigurno za njih biti prednosti. Bez obzira na to mi moramo da budemo na najvišem mogućem nivou i da pokušamo da dobrom partijom zadovoljimo naše navijače koji ovog puta neće biti u hali, ali će sigurno srcem biti uz nas", rekao je trener Radonjić i dodao da je cilj pred poslednji duel u grupi D kao i pred prethodne mečeve - pobeda.

"Mi se pripremamo kao i za svaki drugi meč, dakle samo sa jednom idejom, a to je da slavimo. Potrudićemo se da protiv Laborala odigramo još jednu dobru utakmicu, da osvojimo još dva nova boda i da odličnu igru koju smo pružili u dosadašnjem delu takmičenja nadogradimo i osvajanjem drugog mesta u D grupi.

Trener Laborala: Prazna hala je naša prednost

Trener košarkaša Laborala Ibon Navaro smatra da će njegovom timu najveća prednost pred duel sa Crvenom zvezdom biti prazan “Pionir”.

"Pobedili su nas na našem terenu 20 razlike pred 9.000 gledalaca. Mislim da će sada igranje pred praznim tribinama biti prednost našeg tima."