(VIDEO, FOTO) OČAJNO VEČE: Zvezda promašila svih 19 šuteva za tri poena i izgubila od Žalgirisa

TOP 16 Evrolige

Košarkaši Crvene zvezde poraženi od Žalgirisa u Areni, uz očajan šut za tri poena
1 / 3 Foto: Euroleague.net

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Žalgirisa u utakmici šestog kola E grupe Top 16 faze Evrolige sa 70:68 (20:13, 19:21, 14:15, 17:17). Crvena zvezda je ostala na jednom trijumf do sada.

Meč je odigran u "Areni" pred 18.382 gledalaca.

Utakmicu je obeležilo očajno šutersko veče Crvene zvezde. Domaći tim je promašio svih 19 šuteva za tri poena, poslednji je bio pokušaj Vilijamsa za pobedu sa devet metara uz zvuk sirene.

Crveno-beli nisu uspeli da iskoriste ni činjenicu da su imali 17 ofanzivnih skokova, a da je Žalgiris izgubio 17 lopti.

U ekipi Crvene zvezde Boban Marjanović je bio najefikasniji sa 17 poena, Blažič je postigao 12, Markus Vilijams devet. Litvance je do pobede predvodio Džejms Anderson sa 22 poena, Jankunas je pogodio 11, a Gudaitis 10 poena. Zvezda je igrala bez Stefana Jovića, a tokom utakmice povredio se Nemanja Dangubić.

Crvena zvezda će u poslednjoj utakmici prvog kruga Top 16 faze gostovati Panatinaikosu u Atini.

Rezultati:

E grupa:

Crvena zvezda - Žalgiris 68:70 (13:20, 21:19, 15:14, 19:17)

Galatasaraj - Makabi 94:97 posle produžetka (22:27, 27:17, 15:19, 21:22 - 9:12)

Real Madrid - Barselona 97:73 (26:16, 16:17, 24:20, 31:20)

Sutra igraju Alba - Panatinaikos.

Tabela: Real Madrid i Makabi 5-1, Barselona 3-3, Panatinaikos 3-2, Alba 2-3, Galatasaraj i Žalgiris 2-4, Crvena zvezda 1-5.

Crvena zvezda, Žalgiris, Delija, Foto: Kurirsport

4. ČETVRTINA

Klupi Crvene zvezde dosuđena je tehnička greška, pa je Žalgiris otvorio poslednju četvrtinu poenom sa linije penala i loptom sa strane.

Nezaustavljiv je Džejms Anderson, dodao je dva poena, uz jedno slobodno bacanje, za 59:49. Gosti su se na lagan način ponovo vratili na opipljiviju prednost, a Anderson je postigao 18 poena.

Cirbes, Blažić i Tejić na kratko su prekinuli seriju gostiju, Zvezda je prišla na 53:59 u 32. minutu, ali je Anderson ponovo vezao četiri poena za 63:55.

Kalinić je ukrao loptu, potom pogodio, uz prekršaj pa je Zvezda u 35. minutu prišla na dva poena - 61:63.

Zvezda je propustila dva napada za izjednačenje ili vođstvo, a Gudaitis je prekinuo ovu seriju zakucavanjem za 61:65.

Tačno 37 sekundi pre kraja Jankunas je pogodio jedno slobodno bacanje za 70:66.

Marjanović je zakucao 25 sekundi pre kraja za 68:70.

3. ČETVRTINA

Ne ide šut ni na početku treće četvrtine. Ni prva tri šuta, a ukupno 15 za tri poena nisu prošla.

Kada ne ide šut spolja, domaći igrači ulaze u solo prodore ili ispod koša pokušavaju da pronađu put do koša.

Trojkom Andersona, što je njegov 14. poen, Žalgiris je u 27. minutu stekao dvocifrenu prednost - 50:40.

Razigrao se Bobi Marjanović i sa sedam vezanih poena doneo Zvezdi priključak - 47:53.

Kalinić je u kontri zakucao za 49:53, pa su gosti bili naterani na tajm-aut 29 sekundi pre isteka treće četvrtine.

Žalgiris nije iskoristio poslednji napad, pa u poslednju četvrtinu Zvezda ulazi sa četiri poena minusa - 49:53.

2. ČETVRTINA

Dobar ulazak crveno-belih u drugu četvrtinu. Zvezda je stegla odbranu, preko Lazića i Dženkinsa vezala četiri poena i primakla se na 17:20 posle minut i po u drugoj deonici.

Zvezda je uhvatila priključak za Litvancima, ali šut za tri i dalje ne funkcioniše, ni sedmi pokušaj nije promašao.

Žalgiris je prekinuo period loše igre, Anderson i Uljanovas su vezali četiri poena za vođstvo 32:26.

Razigrao se Anderson koji je u kratkom vremenskom periodu nanizao sedam poena za najveće vođstvo gostiju 37:28 u 18. minutu.

Tajm-aut Radonjića pokrenuo je domaći tim koji je preko Blažića i Mitrovića stigao na tri poena minusa u finišu druge četvrtine - 34:37.

Lekavičijus je devet sekundi pre kraja pogodio dva slobodna bacanja za 39:34, a Zvezda nije uspela za preostalo vreme da dodatno smanji rezultat.

Zvezda je za jedan skok (17-16) bila bolja od rivala.

Domaćin je dominantan u donosu osvojenih i izgubljenih lopti, pet osvojenih i četiri izgubljene, a Žalgiris jednu osvojenu i osam izgubljenih.

1. ČETVRTINA

Navijači Crvene zvezde zvižducima su ispratili intoniranje himne Evrolige.

Žalgiris je počeo meč u sastavu Lekavičijus, Gudaitis, Jankunas, Anderson i Uljanovas.

Crvena zvezda je ušla u meč sa petorkom Vilijams, Dženkins, Dangubić, Mitrović, Marjanović.

Domaćin je pomalo letargično ušao u meč, što je Žalgiris iskoristio i preko raspoloženog Lekavičijusa poveo sa 10:4 posle pet minuta.

Marjanović je, po običaju, snažno ušao u meč, postigao je četiri poena, dok su Dženkins, Vilijams i Mitrović pogodili po jedan šut za dva poena. Sa druge strane, Litvanci prilično sigurni u šutu, Jankunas šest poena, Lekavičijus i Gudaitis po četiri.

Iako ispunjena, Arena nije tako glasna kao nekada, a deo razloga leži i u činjenici da Žalgiris vodi 20:13 posle deset minuta igre.

Zvezda je uputila šest šuta za tri poena i nijedan nije pogodila. Žalgiris ima samo jedan promašaj za dva poena od deset šuteva.

Samo jedan duel u Beogradu

Obe ekipe do sada imaju skor 1-4, a crveno-beli su prošlog četvrtka ostvarili prvi trijumf, nad Albom u Pioniru.Tim iz Kaunasa prvi put gostuje Zvezdi u 21. veku, a jedini dosadašnji meč u Beogradu dva tima odigrala su na Božić 1999. godine, a Zvezda u čijem sastavu je bio i Vlade Divac je slavila sa 77:69.

Radonjić: Želimo pobedu

Trener domaćina Dejan Radonjić kaže da u Beograd dolazi veliki klub."Imamo veliku želju da odigramo dobru utakmicu, savladamo veliki klub i dođemo do pobede koja bi nam mnogo značila. Pokušaćemo čvrstom i dobrom odbranom i strpljivim napadom da dođemo do rezultata", rekao je Radonjić. Meč sa litvanskim prvakom najverovatnije će propustiti Stefan Jović, dok se u tim vraća Branko Lazić.

Songaila: Možemo zaustaviti Marjanovića

Krilni centar Žalgirisa Darijuš Songaila kaže da njegov tim mora Crvenoj zvezdi da odgovori istom agresivnom igrom. “Zvezda insistira na košarci sa mnogo fizičkog kontakta, veoma su čvrsti u odbrani. Naši centri Javtokas i Gudaitis snažni su momci i mislim da će moći da pariraju Marjanoviću na postu. Zvezda igra bolje kod kuće, što je i razumljivo s obzirom na neverovatne navijače“, rekao je 36-godišnji Songaila.