(VIDEO) SRPKINJE NA VIDOVDAN POKORILE EVROPU: Košarkašice osvojile titulu na EP i izborile Rio

Istorijski uspeh

Reprezentacija Srbije u finalu kontinentalnog šampionata u Budimpešti pobedila Francusku
1 / 2 Foto: AP

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije je šampion Evrope! Naše kraljice su u finalu kontinentalnog šampionata u Budimpešti pobedile Francusku!

Srbija - Francuska 76:68 (15:22, 18:20, 20:17, 23:19)

Izabranice Marine Maljković su donele prvu medalju našoj zemlji, ne samo od osamostaljivanja Srbije već od raspada velike Jugoslavije. I to, ni manje ni više, nego zlatnu! Osim toga, srpske lavice su ovim trijumfom obezbedile direktan plasman na Olimpijske igre u Rio de Žaneiru sledeće godine.

Bile su Turkinje favoriti u četvrtfinalu, bile su i Francuskinje u finalu, ali Ana Dabović, Sonja Petrović i ostale naše košarkašice nisu se obazirale na to. A bile su lišene pomoći Milice Dabović tokom celog drugog poluvremena finala zbog povrede.

Na kraju, Ana Dabović je meč završila sa 25 poena, a Sonja Petrović sa 22 poena i sedam skokova, Danijel Pejdž je dodala 12 poena i osam skokova.

Ipak, lični učinak i nije važan, jer Srbija je šampion Evrope u ženskoj košarci!

Francuskinje su bolje otvorile meč, gotovo da nisu promašivale iz igre, ali naše dive im nisu dozvolile da se odlepe. A kada su Srpkinje prvi put povele na meču 33:32 na kraju prvog poluvremena, prednost nisu ispuštale do kraja, već su je uvećavale, čuvale i sačuvale.

Ovo zlato je kruna višegodišnjeg rada i napora ove generacije na čelu sa selektorom Marinom Maljković. Polufinale sa prošlog Evropskog prvenstva i četvrtfinale sa Svetskog prvenstva bili su samo usputne stanice stvaranja zlatne generacije srpske košarke.

Četvrta četvrtina

KRAJ - 76:68!

39. minut - 73:64 - Pejdž pogađa za devet poena razlike!

38. minut - 71:64 - Ana Dabović sa četiri vezana poena vraća na sedam razlike.

37. minut - 67:64 - Marina Maljković je zatražila tajm-aut posle trojke Čačuang, odnosno serije Francuskinja od 5:0.

35. minut - 67:59 - Jakubu oba puta precizna sa linije slobodnih bacanja, ali Ana Dabović daje koš uz faul, koji pretvara u još jedan poen, svoj 19, a onda Sonja Petrović daje trojku! Sonja je sada na 22 poena, a Srbija prvi put na "plus osam".

34. minut - 61:57 - Dumer pogađa trojku, Ajduković uzvraća dvojkom.

33. minut - 59:54 - Jakubu uzvraća iskorišćenim "koš faulom", ali Sonja Petrović dolazi do svojih 19 poena i vraća Srbiji pet poena prednosti.

33. minut - 57:51 - Srpkinje nisu iskoristile tri napada, Francuskinje su realizovale samo jedan, a onda je nad Nevenom Jovanović napravljen nesportski faul. Ona je pogodila oba bacanja, a onda Ana Dabović ubacila dvojku.

20:17 - Ulazimo u poslednju deonicu sa četiri poena prednosti za Srbiju, koja celo drugo poluvreme igra bez povređene Milice Dabović.

Treća četvrtina

30. minut - 53:49 - Trojka Čačuang, pa dvojka Grude u poslednjoj sekundi napada vratile su Francuskinje na "minus dva". Ipak, Ana Dabović je precizna iz penala za "plus četiri" pred poslednju deonicu.

29. minut - 51:44 - Posle nekoliko minuta bez koša pogodila je Jakubu sa slobodnih bacanja, ali na sedam poena razlike vraća Ana Dabović, koja sada ima 12 poena na kontu.

25. minut - 45:38 - Sonja Petrović ne staje, diže na "plus 7".

25. minut - 43:38 - Pogotkom Ane Dabović Srbija opet prvi put ima pet poena prednosti, a selektor Francuske "zove" tajm-aut.

24. minut - 39:36 - Sonja Petrović vodi Srbiju na plus 3, a zona naše reprezentacije zbunjuje Francuskinje.

22. minut - 37:36 - Rezultatska klackalica, Ana Dabović i Jelena Milovanović po dva puta precizne sa penala.

19:56 - Počelo je drugo poluvreme...

19:54 - Među navijačima Srbije na tribinama su i ministar sporta i omladina Vanja Udovičić i proslavljeni košarkaš Dejan Bodiroga.

MILICA DABOVIĆ je povredila ruku tokom prvog poluvremena i napustila teren. Ima povez oko ruke i ne zagreva se za drugo poluvreme.

kraj druge četvrtine - 33:32 - Sjajna Sonja Petrović dala je 11 poena. Francuskinjama se "pokvario" šut za dva poena, što su Srpkinje iskoristile i prvi put na meču povele rezultatom kojim se otišlo na odmor.

20. minut - 33:32 - Butulija se sjajno postavila i izdejstvovala faul u napadu, a onda na drugoj strani posle ulaza poentirala za prvo vođstvo Srbije na ovom meču!

19. minut - 31:32 - Srpkinje se vraćaju u igru pogocima Ane Dabović sa penala, Sonje Petrović iz igre, pa Danijel Pejdž sa slobodnih bacanja za seriju 6:0.

17. minut - 25:32 - Francuskinje su ipak ušle u seriju i podigle "plus" na sedam poena... Marina Maljković je tražila tajm-aut.

16. minut - 25:28 - Velike pauze u davanju koševa prave srpske reprezentativke. Sada je Milica Dabović pogodila jedno slobodno bacanje. Ipak, dobrom odbranom ne dozvoljavaju rivalkama da rezultatski pobegnu.

14. minut - 24:26 - Ana Dabović se upisuje u strelce.

13. minut - 22:24 - Ponovo Sonja Petrović - sedam uzastopnih poena! Ona sada prati Francuskinje.

12. minut - 20:22 - Petrović vezuje pet poena, jer je pogodila dva bacanja.

11. minut - 18:22 - Sonja Petrović prekida seriju protivnica trojkom! To je četvrta trojka naših devojaka.

kraj prve četvrtine - 15:22 - Francuskinje baš služi šut, Srpkinje nisu dale koš skoro četiri minuta na kraju ove deonice - 3/11 je šut naših za dva poena.

10. minut -15:22 - Epupa pogađa trojku za seriju 7:0 svog tima.

9. minut - 15:19 - Srbija je dugo bez koša, Francuskinje vezuju četiri poena.

7. minut - 15:15 - Dobra odbrana naših devojaka, isteklo je vreme za napad rivalki, a Pejdž na drugoj strani izjednačuje.

6. minut - 13:15 - Posle tajm-auta Marine Maljković i Milica Dabović pogađa trojku. Treća trojka za naše devojke. A onda Petrović posle ulaza "vezuje" peti poen za Srbiju.

6. minut - 8:15 - Naše košarkašice i dalje se muče u napadu, osim kada šutnu sa distance, Milovanović je pogodila trojku, a Butulija dvojku (zgazila liniju), ali zato Francuskinje lakše rešavaju svoje ofanzivne akcije. Čačuang je već ubacila sedam poena.

3. minut - 3:7 - Srpkinje nikako da dođu u poziciju za šut, a i kada dođu, promašuju. Srećom, igraju jaku odbranu, pa rivalke nisu napravile veću razliku.

1. minut - 3:3 - Počelo je trojkama na obe strane, prvo je pogodila Čačuang, uzvratila je Pejdž istom merom.

19:00 - Meč je počeo!

18:58 - Utakmica uskoro počinje, naša reprezentacija je obezbedila prvu medalju za Srbiju na velikim takmičenjima i prvu od raspada velike Jugoslavije, ali izabranice Marine Maljković ne žele da se zaustave na srebru.

18:56 - Podsetimo, Francuska je na SP izgubila samo jedan meč, od Turske (56:66). U četvrtfinalu je savaladala Rusiju 77:74, a u polufinalu Španiju 63:58.

18:54 - Intoniraju se himne...

18:53 - Naše košarkašice izlaze na teren, zvanični spiker ih predstavlja, sa tribina se čuju ovacije...

18:44 - Francuskinje bolje u statistici...Francuskinje su bolje od Srpkinja u statističkim parametrima u dosadašnjem delu šampionata. Imaju bolji procenat šuta iz igre, više skokova, a naročito su bolje u asistencijama. Srpkinje su jedino davale više koševa, prosečno 74,6 po meču, naspram 70 Francuskinja. Srećom, statistika ne igra ovo finale.

18:30 - Marina Maljković ušla u haluSelektorka Srbije Marina Maljković je ušla u halu gde će biti odigrano finale uz ovacije sa tribina

18:15 - Ovacije za srpske košarkašiceSrpske košarkašice izašle su na zagrevanje, a usledile su ovacije od strane naših navijača

18:00 - Španija osvojila bronzu na EPKošarkaška reprezentacija Španije osvojila je bronzanu medalju na EP. Španije u meču za treće mesto na EP pobedila Belorusiju 74:58. Najefikasnija u pobedničkom timu bila je Torens sa 25 poena. U poraženoj ekipi istakle su se Žižkova i Leučanka sa 13 poena.

17:30 - Podrška za Nevenu Jovanović i Sašu ČađoDečko srpske košarkašice Saše Čađo bodri svoju devojku u Budimpešti. S druge strane, Nevena Jovanović je iz svog rodnog Kraljeva dobila podršku uoči finala EP

17:00 - Karata još ima za srpske navijačeOd ranog jutra prostor oko hale "Sima" bio je okupiran navijačima koji su došli da kupe ulaznice za ovaj meč. Organizator 35. kontinentalnog šampionata izašao je u susret navijačima iz Srbije i obezbedio dodatni kontigent karata koji se još uvek, dva sata pre početka finala, mogu kupiti na blagajnama kod VIP ulaza.

16:30 - Jasmina Juras sudi meč za treće mesto na EPGlavni sudija meča između Španije i Belorusije je Jasmina Juras. Jurasova je prošlog oktobra sudila finale 17. Svetskog prvenstva u Turskoj u kome su se sastali Sjedinjene Američke Države i Španija. Ušla je u istoriju kao prvi sudija u trojci sastavljenoj samo od dama na prošlom Evropskom prvenstvu kada su igrali Španija i Italija. Jasmina Juras u svojoj biografiji ima suđenje na Olimpijskim igrama 2008. u Pekingu i Evropskim prvenstvima za seniorke 2009. godine u Letoniji i 2013. godine u Francuskoj.

16:00 - Tri sata do početka utakmicePlasmanom u finale EP košarkašice Srbije već su napravile veliki, istorijski uspeh. Poslednja prepreka na putu ka evropskoj tituli je selekcija Francuske. Evropski šampion će izboriti direktan plasman na OI naredne godine u Rio de Žaneiro, dok će poraženi morati u kvalifikacije za ovo takmičenje.

Kurirsport je od prvog dana sa košarkašicama Srbije na EP, a samo na našem portalu možete pogledati eksluzivne snimke i fotografije."Znam ih u dušu, ali i oni mene dosta dobro poznaju. Veliki favoriti jesu, s obzirom na kvalitet i snagu, ali ako se mi ujedinimo i odigramo kao protiv Turske, onda možemo svakog da pobedimo, pa i strašne velesile u ženskoj košarci. Bićemo fokusirane i pametne. Želim da odigramo u našem stilu, sa našom "ludačkom" energijom", rekla je selektorka Srbije Marina Maljković.