RUSKA ARMIJA POKORILA EVROPU: Teo sa CSKA slavio protiv Obradovića, Bogdanovića i Kalinića

Sedmi put u istoriji

Košarkaši moskovskog CSKA, predvođeni srpskim reprezentativcem Milošem Teodoisćem, osvojili su sedmu titulu prvaka Evrope, pošto su u finalu Evrolige posle produžetka bili bolji od turskog Fenerbahčea (101:96).

1 / 3 Foto: Euroleague.net

Kapiten srpskog nacionalnog tima Teodosić (najkorisniji igrač utakmice sa 19 poena, 5 skokova i 7 asistencija), tako je u sedmom nastupu na završnom turniru najkvalitetnijeg košarkaškog nadmetanja na kontinentu sa "Ruskom armijom" iz Moskve osvojio prvu titulu prvaka Evrope.

Sa druge strane trener Fenerbahčea Željko Obradović, ostao je na 8 trofeja, dok će Nikola Kalinić i Bogdan Bogdanović za trofej Evrolige čekati novu priliku.

Rusku ekipu su do titule predvodili Nando De Kolo sa 22 poena, Miloš Teodosić je ubacio 19, uz sedam asistencija, Kajl Hajns je postigao 15, a Viktor Hrijapa 10. U ekipi trenera Željka Obradovića, koji nije uspeo da osvoji svoju devetu titulu u Evroligi, najbolji je bio Bobi Dikson sa 17 poena, Luidji Datome, Pero Antić i Ekpe Judo su dodali po 16, a Kostas Slukas deset poena. Srpski košarkaši Bogdan Bogdanović i Nikola Kalinić su utakmicu završili sa šest, odnosno tri poena.

Produžetak

45. minut 101:96 za CSKA - Rusi su prvaci Evrope, sedmi put!

45. minut 99:96 za CSKA - Teo je ubacio dva penala, a Datome trojku

45. minut 97:93 za CSKA - Trojka Diksona

44. minut 91:90 za CSKA - De Kolo je pogodio dva penala

44. minut 91:90 za CSKA - Novo kucanje Uda

43. minut 91:88 za CSKA - Sjajan ulaz De Koloa

42. minut 87:86 za Fener - Bogdan uz zvuk sirene

42. minut 85:84 za CSKA - Mini serija Rusa sjajna asistencija Teodosića

41. minut - 84:81 za Fenerbahče - Trojka Slukasa

Produžetak

40. minut 83:83 - Udo nije pogodio, idemo u produžetak

40. minut 83:83 - De Kolo je promašio trojku, ali je Hrijapa pogodio za izjednačenje, 1,9 sekundi pre kraja

40. minut 83:81 za Fener - Slukas je pogodio dva penala

40. minut 81:81 - Trojka Diksona do kraja 43 sekunde

40. minut 81:78 za CSKA - Teodosić je prvo izblokirao Uda, a zatim sjajno dao loptu De Kolou na zicer

39. minut 79:78 za CSKA - Diskon je pogodio floter

37. minut 79:76 za CSKA - Dikson pogađa trojku

36. minut 77:69 za CSKA - Važna trojka Hrijape, ali vraća Datome

35. minut 74:66 za CSKA - Turci malo po malo smanjuju razliku, očekuje nas uzbudljiva završnica

33. minut 72:60 za CSKA - Antić pokušava da vrati Fenner u meč

Četvrta četvrtina

30. minut 69:53 za CSKA - Na kraju trećeg kvartala Rusi imaju ubedljivu prednost

28. minut 63:45 za CSKA - Fenerbahče ne uspeva da se primakne rivalu, jer Teodosić i ekipa diktiraju tempo igre

23. minut 53:36 za CSKA - U prvim minutima nastavka tim iz Moskve čuva veliku prednost, ali Fener deluje agresivnije

Treća četvrtina

20. minut 50:30 za CSKA - Ruski tim, predvođen trio Teodosić - De Kolo - Higins igra mnogo agresivnije i konkretnije u prvom delu, što uz agresivnu odbranu donosi veliku prednost timu, koji juri sedmu titulu prvaka evrope, prvu posle 8 godina

17. minut 42:32 za CSKA - Veseli prekida post Fenera

16. minut 40:30 za CSKA - Trojka De Koloa, ruski tim deluje mnogo bolje

16. minut 37:29 za CSKA - Hajns sa dva penala donosi maksimalanu prednost za Ruse koji sa penala imaju maksimalnih 8/8

16. minut 35:29 za CSKA - Nova bravura Teodosića za lake Voronceviča. CSKA deluje mirnije i prvi put ima plus 6

13. minut 26:26 - Malo poena, uz bacanja Hrijape i dvojke Teodosića, sa druge strane trojku je pogodio Dikson. Antić je doneo izjednačenje Feneru

Druga četvrtina

10. minut 22:20 za CSKA - Hrijapa je pogodio dva poena za Ruse

9. minut 20:15 za CSKA - Dugo je stajao rezultat 15:11, a zatim su igrači Fenera poenima Veselog i Datomea, izjednačili da bi Higins vratio prednost ruskom timu, koju je na do sada maksimalnih plus 5 sa penala povećao Teodosić

5. minut 15:11 za CSKA - Prve poene postigao je Teodosić

4. minut 11:10 za CSKA - Na startu meča obe ekipe sjajno šutiraju za tri poena pa Fenrer na isteku četvrtog minuta vodi 11:10

3. minut 8:7 za Fener - Posle tri minuta igre Fener vodi sa 8:7, a prvu trojku na meču je pogodio Nikola Kalinić, a nešto kasnije i Bogdanović.

Prva četvrtina

Dve ekipe koje su tokom sezone najviše pokazale na kraju će se i boriti za titulu – Moskovljani za svoju sedmu, a prvu od 2008. godine, dok će Fener pokušati da postane prvi turski klub u istoriji koji je postao prvak Evrope.

Teodosić: CSKA ima plan za Fener

- Glupo bi bilo da nismo ništa naučili posle svih tih poraza na završnim turnirima. Pravi smo tim i idemo u finale da pobedimo - ne ostavlja dilemu Teodosić.

CSKA ima plan za finalni meč.

- Koncentrisano u odbrani, a napad će doći sam od sebe - kaže plej srpske reprezentacije.

Bogdanović: Igrali smo najbolej cele sezone

Bogdan Bogdanović biće adut Fenera, koji juri prvu titulu prvaka Evrope u istoriji.

- Zaslužili smo finale. Igrali smo najbolju košarku cele sezone i stvarno bi bila šteta da smo ispali u polufinalu - uz osmeh priča junak pobede protiv Laboral Kuće.

Odlični srpski reprezentativci udariće jedan na drugoga.

- Pre pola godine baš smo Teo i ja pričali kako bi bilo super da igramo u finalu. Eto, ostvarila nam se želja, ali danas ćemo biti najveći neprijatelji - jasan je Bogdan Bogdanović.

CSKA je u petak u polufinalu pobedio Lokomotivu Kubanj (88:81), a Fenerbahče tek posle produžetka Laboral Kuću - 88:77.

Kad je reč o učinku u polufinalnim mečevima, Bogdanović je sa 18 poena (od toga čak devet u produžetku) bio najzaslužniji za pobedu nad Laboral Kućom. Teodosić nije imao prepoznatljiv poenterski učinak u utakmici protiv Lokomotive.

Još jedna stvar je zanimljiva. Treneri Obradović i Itudis 13 godina su zajedno radili u Panatinaikosu, a u međusobnim duelima Grk vodi sa 4:1, kao trener Banvita i sada kada je na čelu CSKA.

Obradović je u potrazi za svojom devetom titulom (pet sa Panatinaikosom, po jedna sa Partizanom, Huventudom i Realom), a Bogdanović i Kalinić kao debitanti u finalu i Teodosić u svom trećem finalu, priželjkuju prvi trijumf.Popularni "Žoc" u mečevima za evropski tron ima samo jedan poraz i to 2001. godine od Makabija, kada su ti klubovi igrali FIBA Suproligu, dok je Virtus iz Bolonje trijumfovao u prvom ciklusu "ULEB" Evrolige.

1992: Partizan-Huventud 71-701994: Huventud-Olimpijakos 59-571995: Real Madrid-Olimpijakos 73-611997: Real Madrid-Verona 78-64 (Saporta)1999: Beneton-Pamesa 64-60 (Saporta)2000: Panatinaikos-Makabi 73-672001: Makabi-Panatinaikos 81-67 (Suproliga FIBA)2002: Panatinaikos-Kinder 89-832007: Panatinaikos-CSKA 93-912009: Panatinaikos-CSKA 73-712011: Panatinaikos-Makabi 78-70

Sudije će biti Luiđi Lamonika, Robert Lotermozer i Damir Javor.