(FOTO) SLIČAN BEJZBOLU: Softbol novi hit u Srbiji!
Foto: OKS

Softbol u Tokiju 2020. postaje novi olimpijski sport

(FOTO) SLIČAN BEJZBOLU: Softbol novi hit u Srbiji!

Ostali sportovi -

Dok se ne nauče pravila, mnogima ne izgleda interesantno. Ali kada savladate pravila, zaista je uživanje, istakao je predsednik Softbol saveza Srbije Slobodan Đurić

1 / 6 Foto: OKS

U Olimpijske igre u Tokiju 2020. biće uvršteno šest novih sportova, a jedan od njih je - softbol. Sport sličan bejzbolu u Srbiji postoji od 2005. godine, a Kurir vas uz pomoć predsednika Softbol saveza Srbije Slobodana Đurića upoznaje s pravilima i ambicijama.Softbol se prvi put u svetu pominje davne 1887. godine, ali je zvanično priznat kao sport u Americi 1926. Od tada do danas osvojio je čitav kontinent. Dugo su ga igrale samo žene, a poslednjih godina postoje discipline u kojima mogu igrati i muškarci. Kod nas, kao i u svetu, postoje dve discipline softbola - fast pič i slou pič. Fast pič je olimpijska disciplina, koju će na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. igrati samo žene. Slou pič je disciplina koju mogu igrati posebno muškarci, ali je atraktivnija ona u kojoj na terenu igraju pola devojke, pola muškarci.

- Softbol je zaista atraktivan sport. Dok se ne nauče pravila, mnogima ne izgleda interesantno. Ali kada savladate pravila, zaista je uživanje gledati ovaj sport. Kod nas su zastupljene obe discipline. Najbolji klub u fast piču je beogradska Arena, koja okuplja i najviše reprezentativki. Prvak Srbije u slou piču je Aligators iz Sombora, klub koji ima najviše članova. Oni sjajno rade i u drugim gradovima Vojvodine, Novom Sadu, Inđiji, Subotici, Kisaču i Bačkom Jarku - istakao je Slobodan Đurić, predsednik Softbol saveza Srbije.Ove godine prvi put u istoriji Srbija je učestvovala na seniorskom Svetskom prvenstvu za žene, održanom u Kanadi.- Samim učešćem upisali smo novu stranicu u našoj istoriji. U Vankuveru smo, od 31 reprezentacije, zauzeli 25. mesto. Za nas je ovo veliki uspeh, pogotovo kada se zna da smo bili najmlađa reprezentacija na takmičenju. Naravno, teško da bismo, kao i većina drugih sportova, mogli da učestvujemo na velikim takmičenjima da nije finansijske pomoći Vlade Republike Srbije, Ministarstva omladine i sporta i Gradskog sekretarijata za sport Beograda. Kada smo ove godine dobili podršku ministra Vanje Udovičića za odlazak na Svetsko prvenstvo, devojkama su počeli da se ostvaruju snovi. Kako novac ne stiže uvek na vreme, u pomoć su pritekli i članovi Upravnog odbora, prijatelji i Sportski savez Srbije. I uspeli smo ono što nisu mogle mnoge bogatije evropske zemlje - istakao je Slobodan Đurić.

DA SE ZNA /OSNOVNA PRAVILA SOFTBOLA NA DLANU/- Softbol je najrazvijeniji u Americi, Kanadi i Japanu, ali se igra na svim kontinentima, u preko 120 zemalja. Samo u SAD godišnje 26 miliona odraslih, mladih, žena i muškaraca igra softbol. U Evropi su najbolje reprezentacije Holandija, Italija, Rusija i Češka.- Softbol se igra na skoro svim podlogama, ali je kombinacija trave i šljake najuobičajenija. Igra se na terenu koji se naziva dijamant, a igralište je podeljeno na dva dela: infild i autfild. Infild označavaju kućna baza i tri baze.- Udaljenost između baza je 18,46 metara. Ekipu može činiti 17 igračica, od kojih je u igri njih devet. Utakmice seniora traju sedam ininga (izmena), a kod mlađih kategorija pet ininga. Organizatori takmičenja imaju pravo i da vremenski odrede koliko traju mečevi.- U svakom iningu obe ekipe po jedanput udaraju (napadaju) i igraju polje (brane se). Ekipa koja u tih sedam ininga ili vremenski ograničenim minutima osvoji najviše poena pobeđuje. Igračice udaraju po redosledu utvrđenom na početku utakmice. Kada igračica udari loptu, mora da trči prema prvoj bazi. Ako udarač ne udari loptu na treći strajk, on je izbačen. Ako je pre trećeg strajka pičer bacio četiri bola, udaraču se dodeljuje prva baza. Nakon udarene lopte udarač pokušava da napreduje od baze do baze. Bod je osvojen svaki put kad udarač optrči sve četiri baze.- Igra se sa aluminijumskim palicama, koriste se kožne rukavice, loptice su skoro tri puta veće od bejzbol loptice, a nose se i zaštitne kacige. Kečeri imaju i zaštitu za grudi i noge, slično imaju i sudije.

InfrastrukturaTERENI NAJVEĆI PROBLEMNedostatak terena je najveći problem. Savez je uz pomoć Sportskog saveza Srbije i opštine Voždovac osposobio jedan teren za softbol u Ripnju, ali on je manjih dimenzija. Trenira se i igra se na modifikovanim fudbalskim igralištima. Kako kažu u Savezu, mnogo je dopisa otišlo na razne strane, za dobijanje terena, a nadaju se da će i neki od klubova uspeti da izgrade svoj teren.

BudućnostULAGANJE U MLAĐE KATEGORIJESoftbol savez Srbije dosta ulaže u mlađe kategorije. Trener kadetske reprezentacije Tamara Đerić, licencirani softbol trener, 2013. godine predvodila je reprezentaciju na Evropskom prvenstvu P u Ostravi, gde je zabeležila tri pobede. Ove godine zajedno s trenerom Sarom Marković u Pragu je predvodila kadetsku reprezentaciju na kvalifikacijama za Svetski kup.- Velika je čast kada vas izaberu za trenera reprezentacije. Imamo mnogo talentovanih devojčica. Nevena Aleksić je jedna od najtalentovanijih igračica u Evropi. Iako je mlađa kadetkinja, ona je igrala i na Svetskom seniorskom prvenstvu - istakla je Tamara Đerić.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track