SRPKINJE NAPRAVILE SVETSKO ČUDO: Košarkašice savladale Australiju i plasirale se u polufinale OI

Neka se pripremi Španija

Rio 2016 -

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije savladala je favorizovanu Australiju (73:71) i plasirala se u polufinale Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru.

1 / 5 Foto: Dado Đilas

Naš tim će se u borbi za finale sastati sa Španijom.

U prvoj četvrtini Srbija, koja je prvak Evrope je odigrala odlično, ali je bilo evidentno da nemamo rešenje za centra Australije Kembridž, koja je brzo bila dvocifrena. U tom periodu igre, dobro jeu napadu igrala Sonja Petrović, koju je hrabro pratila Dragana Stanković. U drugoj četvrtini Srbija je uglavnom bila u zaostatku, ne većem od pet poena. Dobro je funkcionisala odbrana, ali je u napadu promašeno mnogo zicera. Uz sve to, naša najbolja košarkašica Sonja Petrović je u 19. minutu sa bolnom grimasom posle pada na rame napustila teren. Iako je meč nastavila u najjačem sastavu Srbija je na startu trećeg kvartala imala zaostatak 48:42, ali je odbranom uspela da se vrati. Naš tim je i preokrenuo rezultat, ali je posle 30. minuta gubio 52:51.

Poslednji kvartal počeo je ujednačenom igrom oba tima, a Srbija je nešto više od 5. minuta pre kraja vodila 62:61. Od tog momenta viđeno je mnogo borbe i malo poena. Srbija je izdržala i posle poena Ane Dabović izborila polufinale, kojem se osim ekipe malo ko nadao.

Četvrta četvrtina

40. minuta 71:73 - Kraj

40. minut 72:69 - Ana Dabović

39. miunut 70:67 - Sonja Petrović!

39. minut 68:67 - Koš Milovanović

38. minut 66:67 - Kembidž opet dominira pod košem

37. minut - 66:65 - Srbija mora samo biti pametna

36. minut 65:63 - Srbija se snažno bori, u igru se opet vratila Sonja Petrović

34. minut 60:58 - Trojka Milovanović, a potom i dvojka Ane Dabović

30. minut 51:52 - Čeka nas drama

28. minut 51:50 - Radočaj za novo vođstvo Srbije!

26. minut 47:48 - Australija pokušava da se odlepi, ali se naš tim ne predaje i serijom 5:0 se vraća

24. minut 37:40 - Ana Dabović je pogodila 2 penala još nemamo poene iz igre

21. minut 40:35 - Australija postiže prve poene

Treća četvrtina

20. minut 35:37 - Zona Srbije deluje dobro, za sada, ali ziceri su veliki problem, mnogo ih je promašeno. Uz to Sonja Petrović je u kolicima odvežena sa terena, posle pada i povrede ramena

16. minut 29:32 - Srbiju poenima u igri drži Ana Dabović

14. minut 25:27 - Poeni Ane Dabović uz faul, posle kojeg je pogodila i bacanje

13. minut 22:27 - Australija serijom, 7:0 teras selektorku Maljković da zatraži minut odmora

11. minut 22:20 - Pogodila je Ana Dabović

Druga četvrtina

10. minut 20:18 - Uz probleme sa Kembridž, imamo i 4 promašena zicera

9. minut 18:18 - Iako je odbrana Srbije prilično dobra, centar Australije Kembidž, je neko koga za sada neuspevamo da zaustavimo

7. minut 16:13 - Sonja Petrović pravi velike probleme rivalkama

4. minut 11:11 - Mnogo problema imamo pod našim košem , ali na drugoj strani uzvraća Dragana Stanković

3. minut 7:8 - Austrajila nam pravi mnogo problema pod košem, već dva puta lako poentira

2. minut 3:2 - Prva trojka na meču Sonja Petrović

Prva četvrtina

Zagrevanje košarkašica Srbije  pred meč sa Australijom, foto: Gojko Filipović
Zagrevanje košarkašica Srbije pred meč sa Australijom, foto: Gojko Filipović

Srpske košarkašice napravile su veliki uspeh plasmanom među osam najboljih ekipa na Olimpijskim igrama u Riju. Sa dve uzastopne pobede protiv Kine i Senegala i kvalitetnim igrama protiv Sjedinjenih Država, Kanade i Španije, izabranice Marine Maljković će ući u duel sa selekcijom Australije pune pozitivne energije, vere i želje da na još jednom takmičenju odigraju najbolje kada je to najpotrebnije i najteže.

Australija je takmičenje u grupi završila bez poraza. Ređali su trijumfe protiv Brazila 84:66, Turske 61:56, Francuske 89:71, Japana 92:86 i Belorusije 74:66. Imaju tri srebra i dve bronze sa poslednjih pet olimpijskih turnira, a na poslednjem Svetskom prvenstvu 2014. u Turskoj su zauzele treću poziciju. Pre 28 godina na Olimpijskim igrama u Seulu, naš tim je pogotkom Anđelije Arbutine u samoj završnici susreta uspeo da pobedi Australiju sa 57:56 i da se plasira u finale. Isto tako, treba pomenuti da je u Riju pred početak Igara australijska selekcija u prijateljskoj utakmici bila bolja od Srbije sa 72:50.

SRBIJA ŽELI NOVO ČUDO: Košarkašice savladale Senegal, protiv Australije u četvrtfinalu

MARINA MALJKOVIĆ: Da se bijemo s Australijankama kao muškarci s Amerikancima

MARINA MALJKOVIĆ PORUČILA: Nema nepobedivih. Došli smo u Rio da pokažemo da je u sportu sve moguće