(KURIR TV) RIO, EVO NAS: Košarkaši Srbije demolirali Portoriko i plasirali se na Olimpijske igre

ISTORIJSKA POBEDA

Rio 2016 -

Košarkaška reprezentacija Srbije razbila je Portoriko u finalu kvalifikacionog turnira u beogradskoj "Areni" i plasirala se na Olimpijske igre.

1 / 5 Foto: Saša Pavlić

Srbija - Portoriko 108:77 (37:11, 23:16, 22:29, 26:21)!

Pobeda nad Portorikom ima prefiks "istorijska", jer će zahvaljujući njoj naši košarkaši prvi put učestvovati na Olimpijskim igrama od osamostaljenja Srbije. Prethodno, Srbija i Crna Gora su nastupale u Sidneju 2004. godine..."Orlovi" su blistali večeras pred više od 15.000 navijača u "Areni". Dodali su gas do daske od starta, pa su posle uvodne trojke gostiju napravili seriju 22:0! I to je bio kraj! Pred kraj prve deonice bilo je čak 37:7. Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića naštelovali su nišanske sprave, pa su Portorikance razbili dalekometnom paljbom - pogodili su šest od prvih sedam pokušaja za tri poena!Prednost domaćina je konstantno rasla, na poluvreme se otišlo sa čak 60:27, a u trećoj deonici "orlovi" su imali čak "plus 39" - 81:42. Usledilo je opuštanje u finišu treće četvrtine, koju su gosti dobili, a domaćini su u četvrtoj uspeli da održe ubedljivu prednost. Srpski košarkaši su, osim efikasnošću, navijače dizali na noge i atraktivnim potezima - asistencijama, zakucavanjima... Bilo je uživanje gledati "orlove", koji su, bez dileme, ovako ubedljivim predstavama i pobedama na ovom kvalifikacionom turniru stekli i značajno samopouzdanje pred odlazak u Rio de Žaneiro.

Bogdanović je ubacio 16 poena (8 asistencija), Jokić 23 (8 skokova), Kalinić 15, Simonović 11...

Barea je sa 22 poena bio najbolji kod gostiju.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je debitant u reprezentaciji Srbije, Nikola Jokić!

Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić čestitao je naššim reprezentativcima plasman na OI.

"Svaka vam čast momci! Srećan sam što ćemo imati priliku da vas gledamo i bodrimo u Riju"“, poručio je Udovičić večeras na Tviteru.

Četvrta četvrtina - 108:77!

36. minut - 99:65 - Bogdanović je nemilosrdan! 26 poena!

31. minut - 87:56 - Bogdanović je prekinuo seriju Portorikanaca iz prethodne deonice sa pet vezanih poena.

Treća četvrtina - 82:56

30. minut - 82:56 - Portoriko je u seriji.

29. minut - 82:52 - Gosti prilaze na 30 poena zaostatka...

27. minut - 81:42 - Zakucavanje Raduljice.

26. minut - 79:42 - Simonović polaže...

25. minut - 76:39 - Bogdanović je baš raspoložen, ubacio je trojku, sada na kontu ima 18 poena.

24. minut - 73:36 - Bogdanović je pogodio dva bacanja i povećao razliku na čak 37.

22. minut - 64:30 - Novo najveće vođstvo...

21. minut - 60:30 - Počelo je trojkom Portorikanaca, ali i prethodne dve deonice su tako krenule...

Druga četvrtina - 60:27 - OVO JE NEZAPAMĆENO! Bogdanović, Jokić i Kalinić po 13 poena!

20. minut - 60:27 - Ponovo je 33...

16. minut - 54:21 - Posle poena Jokića, Srbija ima "plus 33"!

15. minut - 50:19 - Zakucavanjem Birčevića "orlovi" odoše na više od 30 poena prednosti.

15. minut - 48:19 - Izlazi Bogdanović i dobija ovacije za 13 poena i pet asistencija.

13. minut - 42:17 - Treća trojka Bogdanovića, ukupno 11 poena.

11. minut - 37:14 - Portoriko je trojkom smanjio vođstvo košarkaša Srbije. To je mini serija gostiju od 7:0.

Prva četvrtina - 37:11 - NEVEROVATNA IGRA "ORLOVA".

9. minut - 37:7 - Šesta trojka "orlova" - druga Birčevića.

9. minut - 34:7 - Sada je publika u "Areni" videla NBA akciju, koju je završio Simonović zakucavanjem.

7. minut - 27:5 - Peta trojka "orlova" iz šest pokušaja, sada je precizan i Kalinić.

7. minut - 24:5 - Sančez je prekinuo seriju Srbije 24:0!

6. minut - 22:3 - Rešetanje se nastavlja, još jedna trojka Bogdanovića.

5. minut - 19:3 - Neverovatno, serija Srbije 19:0! Sada je van linije 6.75 precizan bio i Teodosić.

4. minut - 14:3 - "Orlovi" nastavljaju da melju - 14:3 - strelci Jović i Bogdanović, koji je ubacio trojku.

3. minut - 9:3 - Serija Srbije 9:0. Posle trojke Birčevića, dvojke su ubacili Kalinić, Jokić i Bogdanović, pa su gosti zatražili tajm-aut.

1. minut - 3:3 - Počelo je trojkama - Vasala, pa Birčevića.

1. minut - Utakmica je počela...

SRBIJA: Teodosić, Simonović, Dangubić, Bogdanović, Marković, Kalinić, Nedović, Birčević, Raduljica, Jokić, Štimac, Jović.

PORTORIKO: Klemente, G. Dijaz, Barea, Arojo, Kolon, B. Dijaz, Sančez Rosa, Balkmen, Galindo, Holand, Uertas, Ramos.

20:54 - Intoniraju se himne...

20:47 - Zagrevanje...

20:42 - Teodosić: Ma, kakav umor"Očekujem jako težak meč i nadam se pobedi. Super bi bilo kada bi nam meč sa Češkom podigao samopouzdanje dodatno, a protiv Portorika moramo da uđemo isto ovako motivisani i ne smemo nikako da se opustimo. Ostala nam je još jedna utakmica do Olimpijskih igara. Umor se u finalu ne dovodi u pitanje, oba tima će igrati maksimalno", izjavio je kapiten Srbije Miloš Teodosić u najavi meča sa Portorikom.

20:33 - Jokić: Najvažnija utakmica u našim životimaJedan od najboljih srpskih igrača na turniru, ako ne i najbolji, Nikola Jokić ovako je najavio duel s Portorikancima:"Teško je dobiti isti tim dva puta na jednom turniru. Sigurno će biti najteža utakmica na turniru ili čak jedna od najtežih u našim životima. Olimpijske igre su na talonu. Ja dosad nisam imao prilike da igram tako jednu veliku utakmicu. Probaću da se maksimalno koncentrišem na cilj, a znam da će to učiniti i ceo tim kako bismo došli do konačnog uspeha".

20:25 - Poraz od Portorika doneo srećuNaša reprezentacija se pre ovog turnira sa Portorikom poslednji put srela na Svetskom prvenstvu 2002. u Indijanapolisu. Portoriko je bio bolji u meču grupne faze 85:83, ali je Jugoslavija kasnije postala šampion planete.

20:20 - "Orlovi" bez problema do finala"Orlovi" su posle uvodne pobede nad Portorikom, u Grupi A lako savladali i Angolu 83:60, a onda u polufinalu, takođe bez problema, i Češku u svojoj najboljoj utakmici na turniru - 96:72. Portoriko je do drugog mesta u grupi došao pobedom nad Angolom 91:81, a onda su na putu do finala i novog meča sa Srbijom eliminisali Letoniju - 77:70.

20:15 - Samo jedna medalja od raspada SFR JugoslavijeSrbija kao samostalna nikada nije učestvovala na Olimpijskim igrama, a naša reprezentacija, tada Srbije i Crne Gore, igrala je 2004. u Sidneju i zauzela 11. mesto. SR Jugoslavija je 1996. u Atlanti osvojila srebro, što je jedina medalja od raspada velike države. SFR Jugoslavija je bila olimpijski šampion 1980. u Moskvi, srebro je osvajala 1968. u Meksiko Sitiju, 1976. u Montrealu i 1988. u Seulu, a bronzu 1984. u Los Anđelesu.

20:00 - Srbija lako s Portorikom na startuSrbija i Portoriko sastali su se i na startu turnira. "Orlovi" su lako pobedili iako su gostima dozvolili da u poslednjih tri minuta serijom 14:0 smanje rezultat na konačnih 87:81.

19:30 - Dolazak "orlova" u "Arenu"