(VIDEO) ISTORIJSKA POBEDA: Đoković savladao Manarina na Vimbldonu i oborio rekord star 46 godina

U 3. kolu na Kverija ili Belučija

Najbolji teniser sveta Novak Đoković pobedio je u drugom kolu Vimbldona Francuza Adrijana Manarina 6:4, 6:3, 7:6(5).

1 / 2 Foto: Reuters

Ovo je rekordni 30. uzastopni trijumf Novaka Đokovića na gren slem turnirima čime je srušio rekord legendarnog Rod Lejvera iz 1969. i 1970. godine.

Bio je ovo prvi duel Srbina i Francuza, trenutno 55. igrača sveta.

Đoković će u trećem kolu igrati protiv boljeg iz duela Sem Kveri (SAD, 28) - Tomaš Beluči (Brazil).

Novak se protiv Manarina namučio u prvom setu, slomivši otpor rivala u desetom gemu. Tada je napravio brejk za 6:4. U drugom delu nije imao problema jer je Francuzu oduzeo servis na startu za 2:0 i tu prednost sačuvao do kraja - 6:3. Delovalo je da će sličan scenario biti i u trećem setu, jer je Đoković napravio brejk za 4:3, međutim, na 5:4, kada je servirao za pobedu, Manarino je napravio prvi brejk na meču i izjednačio na 5:5. Međutim, u taj-brejku do izražaja je došla razlika u kvalitetu u korist prvog reketa sveta - 7:5.

Zanimljivo je da je Francuz imao čak devet brejk lopti, a iskoristio je samo jednu dok, je Novak od sedam prilika iskoristio tri.

Meč je trajao 124 minuta.

Inače, Manarino danas slavi 28. rođendan...

Prvi reket sveta se posle meča osvrnuo na atmosferu na Centralnom terenu sa zatvorenim krovom zbog kiše.

"Atmosfera je nekako drugačija kada je zatvoren krov. Publika je ušla u meč kada nisam uspeo da odserviram za meč na 5:4 u trećem setu. Bilo je sjajno", ocenio je Đoković.

Upitan da li je iznenađen što je vezao 30 pobeda na gren slemovima.

"Ne! Imam velika očekkivanja od sebe i zahvalan sam što sam sposoban da igram na takvom nivou na gren slemovima".

Na računicu da će u narednih šest godina osvajati po dve gren slem titule, Đoković je odreagovao:

"Iz vaših usta u Božje uši. Budućnost je van naše moći. Nastaviću da budem posvećen, pa ćemo videti gde će me to odvesti".

Na pitanje da li domaći teniser Vilis može da iznenadi Federera u duelu koji je na programu posle ovog, Novak je odgovorio:

"Sve je moguće u sportu. Rodžer je veliki favorti, ali nikad se ne zna. Želim Vilisu da uživa u tom meču".

Novak je u prvom kolu bio bolji od Britanca Džejmsa Vorda rezultatom 3:0 (6:0, 7:6(3), 6:4).

3. SET:

7:6 (5) - KRAJ!

6:6 - Srbin kao se nije bio oporavio od šoka u desetom gemu, pa je ovaj počeo sa 0:30. Ipak, Đoković je onda osvojio četiri uzastopna poena i najavio taj-brejk.

5:6 - Manarino je potvrdio brejk i obezbedio bar taj-brejk u trećem setu.

5:5 - BREJK! Đoković je servirao za meč, ali je Francuz prvi put iskoristio brejk loptu, drugu u ovom gemu, a devetu na meču. Novak je napravio dve servis greške...

5:4 - Manarino je bez izgubljenog poena dobio gem, a u sledećem prvi reket sveta servira za pobedu.

5:3 - Novak je lako potvrdio brejk.

4:3 - BREJK! Đoković ima otvoren put ka osvajanju trećeg seta, samim tim i pobede. Bilo je 15:40, Novak je pogrešio kod prve brejk lopte, ali je u sledećem poenu naterao rivala na grešku.

3:3 - Bilo je 30:30 a onda je Novak sa dva dobra servira otklonio sve dileme u ovom gemu.

2:3 - Imao je Novak dobru šansu kod 15:30 da dođe do dve brejk lopte, ali je odigrao loš prilazni udarac kada je krenuo na mrežu, što je njegov rival iskoristio. Manarino je zatim vezao još dva poena i dobio gem.

2:2 - Za razliku od prvog gema na svoj servis u ovom setu, Đoković je sada bez problema stigao do izjednačenja.

1:2 - Francuz nastavlja sa dobrom igrom u trećem setu.

1:1 - Neverovatan gem, Đoković je spasao čak pet brejk lopti, a drugu šansu za gem iskoristio.

0:1 - Novak je ispustio jednu brejk šansu, najviše zahvaljujući dobrom servisu Manarina.

2. SET

6:3 - Sa nulom Đoković osvaja gem, samim tim i drugi set protiv Adrijana Manarina iz Francuske.

5:3 - Smanjuje Manarino rezultat. Francuz je imao čistih 40:0, Đoković se vratio i izjednačio, ali je Manarino sa dva dobra servisa stigao do gema.

5:2 - As servisom Đoković stiže do petog gema u drugom setu. Srpski as je upisao i jedan forhend volej viner.

4:2 - Manarino je ustalio servis i osvojio gem.

4:1 - Bez izgubljenog poena Novak stiže do novog gema.

3:1 - Manarino je prekinuo niz Đokovića, pre svega zahvaljujući greškama srpskog tenisera.

3:0 - Đoković je potvrdio brejk.

2:0 - Brejk Đokovića u ranoj fazi drugog seta! Đoković je iskoristio drugu od dve vezane brejk šanse.

1:0 - Đoković je prvi servirao i bez poteškoća osvojio gem.

1. SET

6:4 - Brejk Đokovića za osvajanje prvog seta. U pravom trenutku Đoković je napao rivala, koji je napravio niz grešaka, i osvojio set.

5:4 - Još jedan gem bez većih problema za Đokovića. Srpski teniser je upisao i as servis.

4:4 - Prvim asom u meču Francuz je izjednačio rezultat. Manarino agresivnom igrom za sada ima rezultat.

4:3 - Novi gem za Đokovića. Još jedna dupla servis greška, ali bez posledica.

3:3 - Manarino i dalje sjajan na servisu, samo jedan izgubljeni poen za Francuza.

3:2 - Đokovićev prvi gem sa nulom.

2:2 - Srpski teniser je stigao do prve brejk lopte u meču, međutim Manarino je sjajnim servisima spasao brejk.

2:1 - Đoković vodi ponovo. Napravio je jednu duplu servis grešku, ali to ga nije skupo koštalo.

1:1 - Bez izgubljenog poena Manarino osvaja svoj prvi servis gem u meču.

1:0 - Đoković se suočio u prvom gemu sa dve vezane brejk lopte. Ipak, dobrim servisima osvojio je naredna četiri poena i poveo u meču.