SLOBODNO ČAČKAJTE NOS I POJEDITE ONO ŠTO NAĐETE: Ovo je razlog ZAŠTO je to dobro za vaše ZDRAVLJE!
Foto: Profimedia

Možda vam deluje grozno

SLOBODNO ČAČKAJTE NOS I POJEDITE ONO ŠTO NAĐETE: Ovo je razlog ZAŠTO je to dobro za vaše ZDRAVLJE!

Život -

Prema tvrdnjama naučnika sa Harvarda, ispada da je ova navika poželjna posebno iz razloga što živimo u sterilnom okruženju i malo novih bakterija nam dobro dođe.

Navika kopanja nosa, koju stručnjaci opisuju kao prirodni instinkt, može sprečiti nastanak karijesa, čireva na želucu pa čak i HIV, ustanovili su američki naučnici nakon najnovije studije.

Čačkanje nosa i jedenje njegovog sadržaja jača imunitet zahvaljujući dobrim bakterijama u sluzi. Kako se radi o sluzavom sadržaju, on se može zalepiti za zube i tako štititi od karijesa.

Ispada da je ova navika poželjna posebno iz razloga što živimo u sterilnom okruženju i malo bakterija nam dobro dođe. Od malih nogu nas uče kako je istraživanje prstima po nosu loša navika i da je to zapravo gadno. Takođe, verovalo se da ta navika povećava rizik od nastanka bolne infekcije sinusa.

Ali, prema najnovijoj studiji ispada da su ljudi koji kopaju nos zdraviji. Upravo to može biti dobar razlog roditeljima da puste decu da se zabavljaju na taj način. Naučnici kažu kako bi ova navika mogla biti dobra obrana od respiratornih infekcija.

"Jedenje suvih ostataka koje izvučete iz nosa je izvrstan način za jačanje imunog sistema. Nos je zapravo filter u kom se nakupljaju velike količine bakterija, a kada ta mešavina dođe do creva, deluje baš kao lek. Tako da ta navika ima smisla s medicinskog stajališta, a i savršeno je prirodna - objasnio je austrijski profesor Fridrik Bišinger, stručnjak za pluća.

Naučnici kažu da je opsednutost higijenom ljudski rod dovela do povećanja broja alergija i autoimunih poremećaja poput artritisa.

"Iz evolucijske perspektive razvili smo se u vrlo prljavim uslovima, pa želja da naše okruženje i naše ponašanje bude sterilno zapravo nam samo šteti. Možda kada poželite da izvadite nešto iz nosa i pojedete, trebalo bi da poslušate nagon i to uradite", smatra dr. Skot Naper, profesor biohemije.

24sata

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track