I TO JE DANAS MOGUĆE: Oni su se obogatili igrajući video igrice!

Rade ono što najviše vole i zarađuju

Tech -
Fond nagrada na takvim turnirima neretko su i 250.000 američkih dolara, a tu su i razne dodatne nagrade i pokloni sponzora turnira.

Zarađivati i to dobro igranjem video igara zvuči kao san. Verovali ili ne, širom sveta brojni igrači su uspeli da ga ostvariti i zarađuju hiljade dolara.

Davne 1997. širom sveta odjeknula je vest da je igrajući tada popularnu video igru Quake, jedan dvadesetogodišnjak osvojio "ferari".

Denis Fong, Amerikanac kineskog porekla, postao je zvezda svetskih naslovnica osvojivši ovaj skupoceni ferari Džona Karmaka, vlasnika kompanije koja je izradila Quake, i to u vreme kada je profesionalno igranje video igara bilo tek u povojima.

Napretkom tehnologije i popularizacijom video igara nastala su ozbiljna takmičenja i turniri sa bogatim fondom nagrada, koje tokom održavanja uz publiku uživo putem prenosa preko interneta prate stotine hiljada ljudi.

Portal E-sports Earnings popisao je 100 gamera koji su dosad najviše osvojili igranjem. Mi vam donosimo one najbolje, a pri tom treba imati na umu kako su iznosi isključivo novac dobiven osvajanjem turnira, bez raznih sponzorskih ugovora i zarade koju im donose video servisi poput Jutjub i Tvitera

1. Lee "Jaedong" Jae Dong - 519.000 dolaraOvaj Korejac trenutno je najbogatiji gamer na svetu. Učestvovao je na čak 52 turnira na kojima je osvojio više od pola miliona dolara. Profilirao se kao najbolji igrač u Koreji popularne igre "StarCraft: Brood War", pre nego se preselio na njenog nasljednika, "StarCraft 2", u kojem je potvrdeo reputaciju najboljeg.

2. Danil "Dendi" Ishutin - 455.000 dolaraUkrajinac je učestvovao je na 42 turnira, a najveća pojedinačna nagrada koju je osvojio je čak 200.000 dolara.

3. Johnathan 'Fatal1ty' Wendel - 454.000 dolaraPrvi profesionalni gamer koji je maksimalno iskoristio sve mogućnosti dodatne zarade koje su mu se pružile. Ovog Amerikanca prozvali su Dejvid Bekam kompjuterskih igara, zbog čitave serije računalne opreme koja nosi njegovo ime i brojnih sponzorskih ugovora od kojih je zaradio višestruko više od impresivnih 454.000 dolara, koliko je osvojio igranjem na 42 turnira u karijeri.

4. Oleksandr 'XBOCT' Daškijevič - 453.000 dolaraJoš jedan Ukrajinac, još jedan prvak u Doti 2. Profesionalnim igranjem bavi se tek tri godine, ali u tako kratkom roku uspeo je učestvuje na čak 41 turniru i da zaradi impresivnih 453.000 dolara.

5. Jang 'MC' Min Chul - 452.000 dolara

Ovaj Korejac učestovao je na čak 78 turnira u poslednje 4 godine. Poznat je kao jedan od najboljih igrača StarCrafta, što uz osvojen iznos potvrđuje i redovitim visokim plasmanom na svim turnirima koje je pohodio.