Politika

"POKUŠALI SU DA NAM UNIŠTE DRŽAVU" Vučić zagrmeo u Oplanićima: Nećemo da se svetimo! Jedino što hoćemo je da budemo ujedinjeni i da zajednički gradimo budućnost

Dodajte Kurir u vaš Google izbor
Foto: Printskrin Pink TV
Predsednik Aleksandar Vučić danas u 17 časova prisustvuje otvaranju deonice Adrani–Preljina na Moravskom koridoru.

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je svečanosti puštanja u saobraćaj deonice Adrani-Preljina (Kraljevo-Čačak) na Moravskom koridoru.

Vučić stigao u Oplaniće

Veliki broj ljudi okupio se u selu Oplanići kako bi dočekali predsednika Srbije,koji je danas otvorio deonicu Moravskog koridora.

Atmosfera je vesela, svečana, a brojni građani doprineli su upravo tome da ovo mesto danas bude prikaz složnog i ujedinjenog naroda.

U Oplaniće su stigli i Srbi sa Kosova i Metohije, koji su zapevali pesmu "Oj, Kosovo, Kosovo".

Nosili su transparente sa moćnim porukama - "Kad Srbija pobeđuje Srbi na KiM imaju budućnost" i "Kosovska Mitrovica - Srpski bedem".

Foto: Printscreen/Pink

Prilikom dolaska predsednika, orilo se "Pevaj Srbijo".

- Ko god može, dobrodošao je u Beograd - rekao je Vučić okupljenim građanima.

- Hoću posebno da se zahvalim momcima i devojkama sa Kosova i Metohije - rekao je.

- Da im se zahvalim na hrabrosti, na tome što čuvaju naše ime i prezime na KiM. Veliko hvala za sve što čine za našu državu. Nama memorandumi nisu potrebni, znamo šta je Srbija.

- Pokušali su da nam unište državu. Mi njima nećemo da se svetimo. Jedino što hoćemo to je da budemo zajedno, ujedinjeni, i da zajednički gradimo budućnost naše zemlje - poručio je Vučić.

Obraćanje Vučića

Predsednik Vučić obratio se javnosti na svečanoj ceremoniji otvaranja deonice.

- Hvala vam što ste došli po ovoj vrućini, a mi se sutra vidimo sutra ništa neće biti između nas. Čekam da vas čujem i dobijem vaše mišljenje o svemu što smo radili - rekao je na početku Vučić okupljenim građanima.

- Malopre sam u autobusu dok smo se vozili i prelazili ovih 29 kilometara našalio rekavši, a da nije bila šala, da sam uvek najsrećniji kad otvaramo deonice auto-puteva. 

Foto: Printskrin Pink TV

Istakao je da će ovo učiniti ljudima život lakšim.

- Kad su me pitali kakav naziv da dobije, rekao sam intuitivno. Mi smo ga nazvali Moravski koridor, ali smislićete vi neko bolje. Imamo mi istorijskih ličnosti, po kojima ova deonica može da dobije ime. Veliki dan za Kraljevo, za Čačak. Ovaj auto-put je nov. On je širi od svih drugih auto-puteva. Radili smo ga sa kompanija Bektel i Enka, imali ogromnu podršku UK Finances, britanske agencije sa kojima nije uvek lako pregovarati ali kad se dogovorite to uvek bude efikasno, brzo i dobro. Uzgred, kvalitet puta je izuzetan, moći ćete da vidite u decenijama pred nama. Širina najveća, i to nije samo izgradnja puteva, već i sprečavanje poplava, koje mogu da ugroze naše ljude, useve.

- Već na proleće nastavljamo da gradimo prema Bogotovcu, Raški, Novom Pazaru, prema Jarinju.

- Nikad nisam čuo da u Kraljevu maštaju o auto-putu. A sad imamo auto-put do Kraljeva, za sat i 15 minuta. Ko je o tome mogao da mašta.

Foto: Instagram/buducnosrbijeav

- Premrežena smo zemlja auto-putevima i tek ćemo. U prethodnih 13 godina izgradili smo 651 km auto-puteva i brzih saobraćajnica. Izgradili smo 55 km više nego što je urađeno za gotovo 70 godina. Biće 1090 km za samo dve godine završeno, gotovo duplo više nego za 70 godina i za to ste vi zaslužni. To smo mi svi zajedno uradili, građani ove zemlje. I to od trenutka kad smo imali 500.000 ljudi koji su dobili otkaze, sa najvišom stopom nezaposlenosti, do danas kad u Kraljevu imate 9.000 manje nezaposlenih nego pre 12 godina. Može i bolje. Zato ćemo da završimo dijagnostički centar koji košta 14 miliona evra. Ali ćemo morati da uradimo i bolnicu u Čačku. I to da poručim Kraljevčanima da budu glasniji, jer su Čačani uvek glasniji: zato tražite a mi ćemo se postarati da Kraljevo dobije nove škole, fabrike...

- Mnogo života će ovo da nam sačuva. Mnogo sam srećan što ovo danas otvaramo. Za penzionere, u ponedeljak izlazimo sa novim merama. A onima kojima nije teško, dobrodošli sutra u Beograd. Otvaramo auto-put sutra od 9 ujutru. Živela Srbija - rekao je predsednik Srbije, čime je završena svečana ceremonija.

Foto: Instagram/buducnosrbijeav

Vučić: Niko nije ni sanjao da imamo auto-put do Kraljeva

- Ovo je najširi auto-put, on je 30 metara širine, 28 metara su obično široki auto-putevi, i time pruža još veću bezbednost za učesnike u saobraćaju. On je u potpunosti digitalizovan, obezbeđena 5G mreža celom njegovom dužinom, dakle od Čačka do Kraljeva. Ja sam veoma srećan što niko nije ni sanjao da izgradimo auto-put do Kraljeva, o tome se čak nije ni pričalo. Pričalo se nekada za auto-put do Čačka, nikad se ništa nije delalo, radilo, ali za Kraljevo se nije čak ni pričalo. Tako da, ovo je nova istorija - poručio je Vučić.

- Niko nije ni sanjao da imamo auto-put do Kraljeva, nije se čak ni pričalo - kazao je on.

Ističe da je od 1945. godine do 2013. urađeno 596 km auto-puteva i brzih saobraćajnica, a sada je 651, a biće 1085 km...

- To će biti dvostruko više za tih ukupno 15 godina. Ovo dovodi fabrike, turiste, zbližava porodice, omogućava bolji životni standard. Na tome smo radili naporno - naveo je on.

- Izrazito smo nisko zadužena zemlja jer nismo trošili novac. Nekako sam najsrećniji kad se grade putevi, ništa ne može da mi pokvari raspoloženje.

- Želim ljudima da kažem da već od proleća krećemo da gradimo brzu saobraćajnicu. Još problema imamo sa projektovanjem, oko zaštićene zone oko Studenice... To će dramatično da približi Novi Pazar, Rašku, Jarinje. 

Foto: RINA

- Nikada dinara niko nije uzeo ni za šta od svega ovoga - rekao je.

- Milion problema prilikom izgradnje auto-puta. Kraljevačkoj opštini je plaćeno više nego Čačku, onda dođu advokati, gledate šta je to što možete da uradite. Bezbroj problema je tu i ništa nije lako graditi i raditi. Ono što je važno i za Srbe i Bošnjake, i sav naš narod, na KiM, mi ćemo da platimo izgradnju brze saobraćajnice do Severne Mitrovice, verujem da će to Amerikanci uspeti da završe.

- Ljudi moraju da razumeju da ne smemo da budemo sebični prema drugima, i generacijama koje dolaze. Uspevao sam nekada kao politički buldožer da izguram stvari koje inače nikad ne bih.

- Rasinjski, Raški i Moravički okrug će spajati. Pola miliona ljudi. Nama je sad Beograd - Kraljevo, sat i petnaest minuta, nekada smo išli 2 i po sata.

- Mnogo toga gradimo i radimo prema Kuršumliji. Mi smo uradili kompletan auto-put do Niša, ulaza u Sićevačku klisuru, do bugarske granice, sve smo to napravili. Fruškogorski koridor isto, koji je veoma važan.

Foto: RINA

O navodima da je Draganu J. Vučićeviću zabranjen ulazak u Crnu Goru, rekao je:

- Ne smete da kažnjavate ljude koji drugačije misle i govore nešto što se nekome ne dopada. Mi nikad nismo reagovali na njihove najbrutalnije napade, na čitavu hajku koju su godinama vodili, nikad slično nismo odgovorili, a nažalost moraćemo da odgovorimo recipročnim merama.

O Jergu Heskensu

- Nisu oni baš tako rekli. Napisali su izrazito kratak i glup tekst. On je radio sa mnom u prethodnoj vladi. Ja sam video njega kao pametnog čoveka i uzeo ga da radi sa mnom. Da nije bilo Jergea, ja bih doveo teško ljude u Čačak da rade. Obezbeđivao sam uslove za njih, ali mi je taj čovek mnogo pomogao. Ponekad zaboravim sve ljude koji su Srbiji doprineli. Bolje da završite kao Čaupesku, a da iza vas ostanu putevi, fabrike, naučno-tehnološki parkovi, nego da budete bedici koji prete drugima, kazao je on odgovarajući na pretnje koje mu je uputio novinar BIRN-a.

- Valjda nisam bio fasciniran glupostima koji inače pišu... Ni ove bele linije neće moći da obeleže... Tu ima jedan drugi problem, kad vidite koje zemlje i institucije plaćaju ta lica... EU, pomalo Amerikanci i Englezi... Nisam znao da se zalažu za metode streljanja - kazao je Vučić.

Dodao je da oni misle da su bogovi i da se zato tako ponašaju.

Foto: Printskrin Pink TV

O radu aerodroma

- Okej je i svakako znači ljudima, ali mora da bude još jedna dobra linija, pa će onda i ljudi iz Kraljeva i Čačka biti zadovoljniji. Kad se otvara auto-put ja sam tad srećan.

- Nije lako danas dovući investitore, to morate da imate u vidu. To nema više u svetu. Volkswagen je najavio 100.000 otkaza.

Kad su u pitanju blokaderi koji su prepevali pesmu Baje Malog Knindže "pevaj Srbijo, zemljo junaka" u "pevaj Srbijo, zemljo ludaka", Vučić kaže da polaze od sebe.

- Obično na sebe misle, kao i oni kojima je prvo palo na pamet da su ukradene pare od auto-puta. Svako se kreće u granicama sopstvene pokvarenosti - ističe on.

Kaže da je osedeo, ne misli da se farba.

- Ne stidim se svojih godina - naveo je Vučić.

Brži saobraćaj za više od pola miliona ljudi

Ova poddeonica Sektora 3, duga 28,71 kilometar, direktno spaja Kraljevo sa auto-putem "Miloš Veliki" u Preljini. Time se drastično skraćuje vreme putovanja između dva velika privredna centra i omogućava brži i bezbedniji saobraćaj za više od pola miliona građana centralne Srbije.

Značaj Moravskog koridora

Značaj Moravskog koridora najpre se meri vremenom koje će građani i privreda uštedeti. Kruševac, Trstenik, Vrnjačka Banja, Kraljevo i Čačak dobijaju bržu i sigurniju vezu sa najvažnijim pravcima u zemlji. Teretni saobraćaj biće efikasniji, transport robe predvidljiviji, a industrijske zone dostupnije domaćim i stranim investitorima.

Pomoćnik gradonačelnika Čačka, Miloš Stevanić je istakao je da će otvaranjem Moravskog koridora grad dobiti novu razvojnu perspektivu i znatno bolju povezanost sa ostalim delovima Srbije i Evrope.

- Pre petnaest godina za Čačane je bio san da do Beograda putuju auto-putem, a sada ćemo moći da putujemo i do Grčke. Već u Konjevićima ulazimo na auto-put i odatle možemo ići širom Evrope – rekao je Stevanić.

"Niko u Srbiji nije ni pomislio da ćemo imati auto-put do Kraljeva"

Predsednik Vučić je nedavno izrazio ogromno zadovoljstvo i ponos povodom završetka ovih radova. Predsednik je istakao koliko je ovaj projekat bio nezamisliv u prošlosti:

- Niko u Srbiji nije ni pomislio da ćemo imati auto-put do Kraljeva. Radujem se otvaranju i izuzetno sam srećan što spajamo Čačak i Kraljevo, jer to menja sve za ljude u ovom kraju, donosi investitore i novu budućnost - rekao je predsednik Vučić.

Moravski koridor će povezati preko pola miliona ljudi iz Centralne Srbije.

Deonica Moravskog koridora od petlje Preljina kod Čačka do petlje Adrani kod Kraljeva, duga je oko 29 kilometara, u javnosti već prepoznata kao auto-put Čačak–Kraljevo, donosi znatno bržu vezu Moravičkog i Raškog okruga, uvodi Kraljevo u savremenu mrežu auto-puteva i zaokružuje jednu od najznačajnijih infrastrukturnih investicija.

Kurir.rs